Чому саме зараз МОЗ оголосила про ризик спалаху кору?
Спалахи кору в Україні циклічні й відбуваються в середньому кожні 4-5 років. Вони стаються через те, що діти пропускають планові щеплення і в суспільстві накопичується кількість людей без імунітету.
Попередній спалах в Україні був у 2017–2019 роках. Тоді захворіло понад 110 тисяч людей. На початок чергового спалаху кору мають вплив і інші чинники. Так, наприклад, пандемія COVID-19, що розпочалася у 2020 році, призвела до ізоляції людей через карантинні обмеження, і ризику заразитися в цей час був значно меншим.
Водночас як через пандемію, так і через війну багато дітей не отримали щеплення вчасно. І чим більше нещеплених від кору людей — тим вищий ризик, що кір спалахне і ширитиметься у геометричній прогресії. На жаль, у нас в країні зараз понад 260 тисяч дітей, які не мають планових щеплень від кору відповідно до їхнього віку. Від початку 2023 року кількість випадків кору почала зростала, що на тлі низьких рівнів охоплення вакцинацією, дозволяє обгрунтовано говорити про ризик спалаху цієї хвороби.
Саме тому Міністерство охорони здоров’я приймає рішення захистити дітей від кору та недопустити значного спалаху цієї інфекції. Для цього було замовлено додаткову партію вакцини від кору, краснухи і паротиту, яку отримали у липні, та розпочало кампанію з довакцинації тих дітей, які з якихось причин пропустили планове щеплення.
Зараз у межах кампанії вакцинують усіх першокласників та всіх дітей з віддалених територіальних громад. Далі вакцинуватимуть і інших дітей, які не отримали щеплення від кору за віком.
Перше щеплення проти кору роблять в 1 рік та друге – в 6 років. Пропущені щеплення потрібно наздогнати якнайшвидше. Вони безоплатні для дітей до 17 років (включно). Їх можна зробити у педіатра/сімейного лікаря чи в будь-якому пункті щеплення, які розташовані в центрах первинної медичної допомоги та амбулаторіях. У деяких регіональних центрах та великих містах можна також щепитися у дитячих точках ЮНІСЕФ «Спільно».
Організовані дитячі колективи, віддалені громади, в яких немає пунктів щеплень, і батьки маломобільних дітей можуть викликати мобільну бригаду для вакцинації дітей від кору, краснухи та паротиту до себе.
Вакцинуйте дітей від кору, щоб захистити їх від можливих ускладнень, а також щоб допомогти попередити спалах цієї хвороби!