20190710173439.jpg, фото
10 липня 2019 року

Чорниці й гриби лисички: чим багаті ліси Волині

В Україні вже активно триває сезон заготівлі лісових продуктів та другорядних лісових матеріалів. Про поточні питання, які виникають під час роботи районних постійно-діючих комісій з питань організації заготівлі на Волині, на оперативній нараді в т.в.о. голови облдержадміністрації Олександра Киричука,  проінформував начальник управління екології області Дмитро Новохатський.

За його словами, в березні 2016 року, рішенням Волинської обласної ради були затверджені ліміти на заготівлю лісових ресурсів на території Волинської області на 2016-2020. З метою координації роботи по даному напрямку була створена обласна постійно-діюча комісія, яка здійснює державний контроль за заготівлею другорядних лісових матеріалів. Аналогічні комісії були створені в районах.

На початку кожного року комісії інформують про розмір рентної плати за здійснення побічних лісових користувань, яка щорічно перераховується з урахуванням індексу цін виробників промислової продукції в минулому році.

— Одним з чинників, які впливають на обсяг використання лімітів є врожайність, — зазначив Дмитро Володимирович. — Вже традиційно на Волині найбільше збирають чорниці й деякі види грибів. У 2016 році було сплачено рентної плати на понад 2,5 млн грн. За 2017 рік – 1,2 мільйона, за 2018 – 1,4 млн грн. Станом на 05 липня 2019 року рентної плати за заготівлю лісових продуктів сплачено на суму майже 440 тисяч гривень. Найбільше лісових квитків виписано в Ковельському, Маневицькому та Камінь-Каширському районах. Найменше – в Ківерцівському та Шацькому.

Загалом, ліміти спеціального використання лісових ресурсів на території області щорічно суб’єктами господарювання не перевищуються. Отже, на Волині забезпечено раціональне використання й охорона природних лісових ресурсів під час заготівлі.

Що стосується холодильників, місць зберігання замороженої лісової продукції – до сезону заготівлі збиралася робоча група й було проведено інвентаризацію місць зберігання. Однак, не надали інформацію Старовижівський район й місто Нововолинськ, хоч там розташовані холодильні установки найбільших в області заготівельників продукції.

Щодо експорту лісових продуктів, то в 2018 році було експортовано більше 400 тон замороженої чорниці, 41 тонна брусниці, 17,4 тон журавлини, майже 60 – грибів лисичок, 30 – білих грибів.

У 2019 році вже було експортовано свіжої замороженої ягоди більше 640 тон, грибів – понад 40 тон.

Начальниця головного управління ДФС в області Світлана Савчук відзначила, що з кожним роком кількість заготівлі лісових продуктів на Волині зменшується.

— Цього року обсяги продажів лісових квитків зменшилася, відповідно суми податків теж знижуються. Тож потрібно активізувати роботу в напрямку максимального використання встановлених лімітів, – зауважила Світлана Павлівна.

Олександр Киричук, своєю чергою, доручив районним комісіям налагодити співпрацю з ОТГ та місцевим самоврядуванням, посилити контроль за вимогами законодавства та здійснювати пошук лісокористувачів для заготівлі продукції, що дасть змогу наповнювати місцеві бюджети.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.