День Європи в Україні: історія та факти
Традиційно 9 травня в країнах Європейського Союзу відзначають День Європи, який став символом започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях та інтересах. Відтак, в України, починаючи із 2003 року, святкування цього дня припадає на третю суботу травня.
Слід зазначити, що рішення щодо відзначення 9 травня, як Дня Європи в Європейському Союзі, прийнято у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані. Однак, передувало цьому подія, що відбулася ще у 1950 році. Зокрема, 9 травня в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі.
До 1997 року це свято мало переважно культурно-мистецьку спрямованість та носило обмежений характер. Але у 1997-1998 роках до святкування Дня Європи залучили держави-кандидати до вступу в ЄС. Тож у цих країнах святкування набуло певного політичного забарвлення і було спрямоване на формування громадської думки стосовно підтримки вступу до Євросоюзу. Так, проводили регіональні конференції та круглі столи, публічні дебати, виступи на телебаченні та радіо громадських діячів, широку інформаційно-роз’яснювальну кампанію, культурно-розважальні програми та спортивні змагання тощо.
До слова, Україна – єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначають День Європи. Це важливий крок у зміцненні самоідентифікації України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи. Зокрема, цьогоріч День Європи в Україні припадає на 19 травня.
Традиційно, урочиста церемонія відкриття Дня Європи проходить в м. Київ на вул. Хрещатик, де облаштовують так зване «Європейське містечко», яке складалося з павільйонів, що представляють Україну, кожну державу-члена ЄС і міжнародні організації. Проводять концерти, публічні дебати з представниками української влади та послами держав-членів ЄС, вікторини з європейської тематики, облаштовують «куточки національних страв» держав-членів ЄС тощо. Широкомасштабні святкові заходи проходять в різних куточках України та на Волині зокрема.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.