Діти Волині: пошук родин, підтримка і люди, що стоять за цим
Напередодні Дня працівника соціальної сфери Волинська ОВА провела брифінг за участю керівників обласних структур соціальних служб області та територіальних управлінь, які займаються питаннями соціального забезпечення.
Очільниця служби у справах дітей на Волині Алла Онищук розповіла про діяльність свого відомства та їхні досягнення. Адже за кожною дитиною, яка потрапляє під відповідальність служби у справах дітей, стоїть кропітка і злагоджена робота багатьох фахівців.
«Сьогодні на обліку обласної служби у справах дітей перебувають 1480 дітей-сиріт та діток, позбавлених батьківського піклування. Кількість їх дещо більша, ніж була у довоєнний період, однак різкого збільшення не відбулось», – відзначає Алла Онищук.
Водночас перед соціальною службою поставали нові виклики. Це евакуація сімей із дітьми за кордон у перші місяці повномасштабного вторгнення. Також це прийом внутрішньо переміщених сімей та вихованців будинку дитини із зони активних бойових дій. З початку війни Волинь прийняла 71 родину, що виховують 400 дітей-сиріт та діток, позбавлених батьківського піклування. Частина з них повернулась за місцем проживання, частина переїхала за кордон. На сьогодні в області проживає 49 таких сімей.
«Ці діти знаходяться під опікою нашої Служби та органів піклування доки вони проживають на нашій території, і відповідно всі питання, що стосуються захисту прав дітей, надання допомоги їх батькам – всі ці питання вирішуємо ми тут за місцем їхнього проживання», – пояснює Алла Онищук.
Також фахівці служби у справах дітей продовжували пошук родин та опікунів для маленьких волинян, які перебували в евакуації за кордоном.
«За цей час у нас було 6 дітей повернуто батькам, п’ятеро під опіку, четверо влаштовано у прийомні сім’ї – дитячі будинки сімейного типу і 12 діток повернули в Україну усиновлювачі. Їхні справи з усиновлення зараз слухаються у судах, незабаром ці діти будуть усиновлені», – розповідає очільниця служби у справах дітей на Волині.
Один із пріоритетів фахівців Служби – напрацювання саме тих послуг, які потрібні родині, а не просто послуги, які може надати громада. Соціальна допомога і підтримка форм сімейного виховання дітей, які осиротіли, розвиток цих дітей. Тому для усіх соцпрацівників є необхідним відповідне навчання.
«Тільки працівник, який має достатній об’єм знань, може надати якісну послугу», – переконана Алла Онищук.
Особливо важливо це тому, що забезпечення права дитини на зростання і розвиток у сім’ї не є сталою роботою. Бо поруч із справами про усиновлення, у судах слухаються справи про позбавлення батьківських прав. Тому вчитись потрібно і батькам, і соціальним працівникам, які можуть надати вчасну пораду та допомогу родинам у кризі. Адже кожна дитина життєво потребує родини – своєї чи набутої.
Варто відзначити, що завдяки зусиллям працівників служби у справах дітей Волинська область на сьогодні має один з найвищих показників щодо влаштування діток-сиріт у сім’ї.
Детальніше у відео.