20200522170049.JPG, фото
22 травня 2020, 17:00

Економічний потенціал Волині підтримують успішні аграрії області. ДОСВІД «ВІЛІЇ»

На Волині багато успішних сільськогосподарських підприємств та агропромислових груп. Завдяки їх безперебійній роботі, економічні показники Волині за перший квартал 2020-го року суттєво не погіршились, попри карантин. Аграрії встигли засіяти поля ярими зерновими, ріпаком, кукурудзою, соєю. Нині збираються обробляти угіддя від шкідників та радіють дощам, які нарешті прийшли на Волинь після посушливої зими та перших місяців весни.

Аби на власні очі оцінити потужності провідних агровиробників Волині, почути з якими проблемами доводиться стикатися, голова Волинської облдержадміністрації Юрій Погуляйко та заступник голови ОДА Олександр Троханенко ознайомились з роботою групи компаній ТМ «Вілія», яку очолює засновник Євген Дудка.

Євген Степанович розповів, що його компанія - це синергія близько півтисячі дрібніших аграрних підприємств Волинської та Рівненської областей, що успішно працюють в різних сферах агровиробництва: рослинництві, зберіганні зернових, олійних та бобових культур, зернотрейді, борошномельно-круп’яному виробництві, тваринництві. Усі вони об’єднані однією ідеєю і працюють в одному ключі, керуючись методикою, розробленою   материнською компанією ТзОВ “ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ”, діяльність якої бере початок з 2001 року.

За 2019 рік підприємство сплатило 173 мільйони гривень податків та зборів, більшість з них – до місцевих бюджетів. Близько 8500 пайовиків довірили свою землю «Вілії» та отримують щороку дохід від її оренди не лише власники земельних ділянок, а й сільські громади. Таким чином підприємство виконує свою соціальну місію та інвестує у розвиток громад, на території яких орендує землі. Отримані кошти, раз в рік, розподіляють на власний розсуд під час зборів села.

Нині у Волинській та Рівненській області діє 8 елеваторів «Вілії» ємністю 340 тисяч тонн. В рамках робочої поїздки посадовці оглянули елеватори у селі Звиняче Горохівського району та переконались, що сучасні зерносушарні комплекси можуть працювати з будь-якими зерновими та олійними культурами та забезпечувати їх довгострокове якісне збереження. Неподалік завершується будівництво єдиного в регіоні сертифікованого складу зберігання засобів захисту рослин та рідких добрив,  будується перон та збільшується довжина залізничних колій.

До слова, у 2019 році підприємство відвантажило та відправило залізницею  8572 вагонів продукції не лише Україною, а й у країни ЄС. І це не лише зернові, а й добрива та засоби захисту рослин тощо.

Підприємство активно розбудовується в районах області, створюючи робочі місця для сільського населення. На місцях напівзруйнованих радянських фермерських господарств будуються гуртожитики для працівників господарства, офісні та складські приміщення, зернові заводи та зерносховища з сучасними сушарками. Аби обробляти усі землі, якими опікується «Вілія», підприємство придбало сучасну спецтехніку  - трактори, комбайни, навантажувачі та нові вантажні автомобілі, які ефективніші та практичніші у господарюванні.

Варто зазначити, що Євген Дудка зі своєю командою мають на найближчі 5 років амбітні плани - охопити агросервісом виробництво сільськогосподарської продукції в західному регіоні (Волинська, Рівненська та Львівська області) на загальну площу 150 га, 50 га з них – власний земельний ресурс, 100 тисяч га – партнерські. Його підхід: не конфліктувати, а об’єднувати однодумців-аграріїв навколо спільної мети.

В межах робочої поїздки Юрій Погуляйко, Олесандр Троханенко та Євген Дудка побували у Турійському, Горохівському та Ковельському районах. Окрім посівів ріпака, ярої та озимої пшениці, кукурузди, оглянули ще й фермерське господарство, яке займається розведенням голштинської породи корів, завезених з Німеччини.


У Ковельському районі посадовці побували на землях ТзОВ «В. Прометей», яке входить до групи компаній «Вілія», де від весняних приморозків загинуло 56 гектарів озимої пшениці, що є найвищим показником серед усіх аграрних підприємств області.

За словами  Ярослава Мазуренка, керівника департаменту аграрного виробництва ТзОВ «ВОЛИНЬ-ЗЕРНО-ПРОДУКТ», після перших морозів пшениця змогла відновитись та відрости, але другі морози, які подекуди на поліських грунтах були на рівні -10, -14 градусів, знищили частину майбутнього урожаю остаточно. Тому підприємство зафіксувало цей факт та сподівається на компенсацію з боку держави за завдані стихією збитки. Влітку ці ділянки засіють озимим ріпаком.

Юрій Погуляйко був приємно вражений масштабами об’єктів господарювання компанії «Вілія», європейським підходом до побудови бізнесу, прогресивним веденням справ. Він розповів, що першу освіту здобував у Луганському національному аграрному університеті, де отримав фах менеджера організацій. Тому питання аграрного бізнесу йому близькі і він розуміє, що для Волині цей сектор економіки пріоритетний через велику кількість землі, яку охоче обробляють і одноосібники, і фермерські господарства, і великі агрокомплекси.

«Завдяки агараріям нам вдалося втримати економіку краю під час карантину, пов’язаного із епідемією коронавірусу. За перший квартал економічні показники знизились лише на кілька відсотків. Я вражений підходом «Вілії» у вирощування зернових. Їм вдалося освоїти та розробити навіть малородючі поліські грунти та отримувати хороші врожаї. Таких господарів потрібно цінувати. На щастя, посівна завершилась успішно і дай Бог нам зібрати у цьому році хороший врожай» - висловив сподівання голова Волинської ОДА.