20201205155524.JPG, фото
05 грудня 2020, 15:51

Голова ОДА Юрій Погуляйко провів нараду щодо формування бюджету на 2021 рік

Формування проєкту обласного бюджету на 2021 рік обговорили на нараді, що відбулась під керівництвом голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка 4 грудня 2020-го року. Відбулась нарада за участі головних розпорядників коштів в області та директора департаменту фінансів облдержадміністрації Ігоря Никитюка, який окреслив присутнім основні підходи до формування обласного бюджету на 2021 рік.

Як розповів Ігор Никитюк, чинне бюджетне законодавства передбачає, що місцеві бюджети повинні прийматися до 25 грудня, не дивлячись на те, чи буде прийнятий Державний. Окрім того, проєкт місцевого бюджету повинен бути поданий за 10 робочих днів до сесії місцевої ради. Тому виходячи із цих термінів обласний бюджет повинен бути поданий до обласної ради не пізніше 10-го грудня.

Слід зауважити, що робота на формуванням головного фінансового документу області розпочалася ще два місяці тому. Також подання 26 листопада 2020-го року Урядом проєкту державного бюджету на розгляд Верховної Ради у другому читанні дозволяє формалізувати бюджетний процес з метою підготовки проєкту рішення обласної ради про обласний бюджет.

«Тому департаментом фінансів були доведені розпорядникам коштів граничні обсяги ресурсів.На сьогодні розпорядники коштів подали до департаменту фінансів відповідні розрахунки, а деякі вже й бюджетні запити.Хочу наголосити, що до підготовки до подання обласного бюджету на 2021 рік на розгляд обласної ради, всі розпорядники коштів повинні сьогодні подати в департамент фінансів уже готові бюджетні запити.Крім цього, зміни до бюджетного кодексу передбачають, що після подання відповідного проєкту обласного бюджету до обласної ради упродовж трьох робочих днів усі розпорядники коштів повинні оприлюднити на своїх сайтах бюджетні запити», - зазначив директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк.

Щодо показників, покладених в основу проєкту обласного бюджету, та граничних показників, то головний фінансист області поінформував, що Урядом до другого читання прийняте рішення щодо перенесення росту мінімальної заробітної плати на грудень місяць. Тобто з 1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата піднімається до 6 тис. грн, а з 1 грудня 2021 року до 6,5 тис. грн, а не так, як передбачалося з 1 липня 2021 року. Тож якщо говорити про середньозважену мінімальну заробітну плату у 2021 році, то її обсяг виросте на 25 відсотків, а не на 30, як прогнозувалося при її збільшенні з 1 липня.

«Враховуючи ці зміни, департаментом фінансів було обраховано додаткову дохідну частину, а відповідними розпорядниками коштів – заробітну плату по усіх установах. З урахуванням наведеного власні доходи обласного бюджету в наступному році розраховані у сумі 890,2 мільйонів гривень з ростом на 12,9 %», - відзначив Ігор Никитюк.

Разом з тим додав, що формування ресурсної складової обласного бюджету для реалізації основних повноважень залежить не лише від власних можливостей бюджету, а й від фінансового ресурсу, що передається від Державного бюджету України. При цьому, ріст у наступному році базової дотації для обласного бюджету складає лише 11,5 %, а обсяг додаткової дотації з державного бюджету на делеговані повноваження в галузі освіти і охорони здоров’я взагалі зменшений на 24,6 %.

З метою збалансування обласного бюджету розподіл цього додаткового ресурсу пропонують здійснити наступним чином: 55 відсотків спрямувати для обласного бюджету, а 45 – місцевим. Слід зауважити, що у минулі роки це співвідношення робили навпаки. Головний фінансист області пояснює таку пропозицію тим, що інакше не можливо забезпечити обласний бюджет.

«Вцілому усі три ресурси обласного бюджету на наступний рік складають 1,1 млрд грн, що лише на 9,9 % більше, ніж у поточному році. За таких умов основним проблемним питанням формування розрахунків обласного бюджету на 2021 рік було забезпечення виплати заробітної плати, адже як зазначено вище, мінімальна заробітна плата зростає на 25 %. В коштах такий ресурс складає близько плюс 200 млн грн. До слова, заробітна плата складає близько 80 % усього обласного бюджету. В той же час, зростання ресурсної дохідної частини складає лише 100 мільйонів гривень. Це означає, що аби віднайти ще 100 мільйонів,доведеться на чомусь зекономити», - сказав директор департаменту фінансів ОДА.

Виходячи з наведеного, розраховані для головних розпорядників коштів обласного бюджету граничні обсяги асигнувань враховують кошти для забезпечення в повному обсязі заробітної плати, енергоносіїв на рівні минулого року, здійснення інших витрат на мінімально необхідному рівні і фінансування лише першочергових програм, які були передбачені у цьому році.

Тож відповідно до вимог законодавства розпорядники коштів у своїх запитах повинні забезпечити у повному обсязі заробітну плату, енергоносії та інші захищені статті.

Опісля заслухали головних розпорядників коштів, аби вони озвучили свої пропозиції, щоб департамент фінансів зміг усе врахувати за вихідні дні та підготувати проєкт обласного бюджету.

Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації.