Голова ОДА Юрій Погуляйко провів нараду з питань тарифної політики у сфері розподілу та постачання газу на Волині
Нарада із представниками постачальників газу та оператора газорозподільних систем (далі ГРМ) Волинської області відбулась у голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка 15 січня 2021 року, аби обговорити цінову політику, яка склалася на сьогодні на ринку природного газу, та його транспортування споживачам області.
Нагадаємо, в Україні від літа 2020-го року запрацював ринок газу, тобто держава більше не регулює ціни на газ. До цього ціни на блакитне паливо регулювалися фактично Урядом через його постанови. Нині ж кожен постачальник має оприлюднити свою цінову пропозицію за 5 днів до початку нового місяця. Ліцензії мають кілька сотень постачальників, але де-факто на українському ринку побутових споживачів працює близько пів сотні й усі підвищили ціну на газ на січень. При чому різниця в ціні між постачальниками може сягати 30-40 відсотків. Крім того, зросла і плата за доставку газу - в середньому в понад півтора рази. Саме тому, з 1 січня 2021 року в Україні зросли ціни на газ, що викликало суспільний резонанс серед населення.
Відтак, Президент України Володимир Зеленський у 11 січня поточного року поставив Кабінету Міністрів України завдання терміново вирішити питання з тарифами на газ для населення, а на період карантину знизити його вартість на 30 % з 1 лютого 2021 року шляхом державного регулювання ціни на блакитне паливо. Однак, це лише на період карантину. Опісля повинен бути напрацьований механізм, який дозволить знизити тарифи без повернення до державного регулювання ціни. Адже підхід, коли ціну газу регулює попит і пропозиція, працює в усіх розвинених країнах.
На сьогодні остаточного рішення ще немає, і відповідно усіх постачальників турбує одне питання – яким чином відбудеться зниження на 30 % з 1 лютого 2021 року на період карантину. За січень ціна залишається такою ж.
«На сьогодні ще немає рішення, яким чином це відбуватиметься. Тому треба до цього підходити спокійно і виважено, без спекуляцій. Незабаром Кабмін напрацює алгоритм дій та донесе до населення. Всі повинні розуміти, що не можна просто взяти і знизити тарифи одномоментно. Треба час усе опрацювати. Ми, своєю чергою, разом повинні також роз’яснювати населенню області принципи ціноутворення тарифів, більшість яких не ваша забаганка», - сказав голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко на нараді із основними постачальниками на Волині.
Зокрема, присутніми на зустрічі з очільником області були директор ТОВ «Волиньелектрозбут» Дмитро Іванов, директор ТзОВ «Волиньгаззбут» Микола Тищук та технічний директор АТ «Волиньгаз» Павло Козюк.
Цінова ситуація на ринку природного газу Волині, та його транспортування споживачам області
Загалом слід зауважити, що на сьогодні видатки будь-якого споживача на газозабезпечення в державі складаються із двох платежів: за спожитий газ, та його доставку (розподіл). Враховуючи, що середня ціна газу в січні прогнозується на рівні 8-9 грн за куб. м, доля тарифу на доставку не перевищує зазвичай 15 %.
На сьогодні постачальників газу налічується понад 500, їх перелік можна знайти на сайті НКРЕКП. Однак, постачальників газу, які працюють найбільше з населенням Волині поки 3, зокрема це ТОВ ГК «Нафтогаз України», ТОВ «Волиньгаззбут», ТОВ «Волиньелектрозбут», у яких ціни за останній місяць зросли на 12,3-14,1 %. Та основним постачальником на Волині є все таки «Волиньгаззбут».
Зокрема, роздрібні ціни на природний газ для населення Волині станом на 01.01.2021 року:
ТОВ ГК «Нафтогаз України» - 7,22000 грн/куб.м з ПДВ (ріст 14,1 % за останній місяць)
ТОВ «Волиньгаззбут» - 9,92237 грн/куб.м з ПДВ (ріст 12,3 %)
ТОВ «Волиньелктрозбут» - 8,69900 грн/куб.м з ПДВ (ріст 13 %).
Розподіл газу (його доставку) в області здійснює РГК «Волинь газ», а ціни на розподіл газу встановлюються НКРЕКП. Упродовж 2020-2021 років ціна розподілу газу зросла на 73% та змінювалась тричі, а саме: з 01.01.2020 – 1,092 грн/куб.м., з 01.07.2020 – 1,176 грн/куб.м, з 01.01.2021 – 1,884 грн/куб.м.
Тарифна політика у сфері розподілу природного газу у Волинській області
Тариф на розподіл (доставку) природного газу – це вартість гарантованої доставки кубічного метру газу до споживача. Послуга доставки газу була завжди, але її відокремили і вивели в окрему платіжку лише рік назад.
Політику тарифоутворення у сфері розподілу (доставки) природного газу на Волині під час наради пояснив технічний директор АТ «Волиньгаз» Павло Козюк, який розповів, що є методика визначення розрахунку тарифу, яка була розроблена у 2016-му році, але набрала чинності вона у 2019-му році.
«Згідно методики щорічно компанія до 30 жовтня подає розрахунки тарифу на рік до НКРЕКП. І вже у 2020-му році у нас відбулося підняття суто нашої частини тарифу. Якщо колись до 2020-го року ми мали 0,71 грн за куб.м, то з 1 січня 2020-го року підняття відбулося на 0,20 грн, а з 1.07.2020-го року ще на 0,98 грн, який діяв до кінця минулого року», - зазначив Павло Козюк.
Ціна на доставку газу (тариф) в кожному регіоні залежить від протяжності мереж в кожній області, кількості персоналу, операційних витрат на обслуговування ГРМ тощо. Встановлює її НКРЕКП, але формується вона для кожного оператора газорозподільних мереж шляхом співвідношення вартості витрат на обслуговування мережі до річної замовленої потужності. Тобто, тариф залежить від обсягів споживання газу, технічних особливостей мережі та специфіки споживання. Наприклад, чим більше споживання газу, тим менший тариф – і навпаки.
Відповідно саме тому тарифи облгазів переглядаються кожен рік. Така необхідність виникає через щорічну зміну вартості витрат, які необхідні для забезпечення безперебійної роботи газорозподільних мереж. До слова, до найбільших статей витрат на доставку відносяться: придбання технологічного газу, фонд оплати праці, податки, операційні витрати (робота аварійної служби та поточні ремонти) та компенсація боргів 2014-2019 рр.
Найбільшою складовою вартості тарифу на доставку у Волинській області є закупівля технологічного газу. Для Волині у складовій структурі тарифу вона становить 36 %. Мова про газ на виробничо-технічні втрати. Для прикладу, щоб газ рухався по газопроводах до споживачів, оператори ГРМ постійно створюють і підтримують у мережах необхідний тиск. Для цього необхідний технологічний газ, який закуповують за ринковою ціною. На Волині протяжність газорозподільних мереж становить 10 тис. км.
Щодо тарифу на доставку газу на 2021 рік, то для Волині незалежний регулятор НКРЕКП встановив його на рівні 1,57 грн за куб.м. Зокрема, як пояснив Павло Козюк, при формуванні ціни на доставку збільшення заробітної плати у тарифі закладено лише на 8 %, а закупівля технологічного газу закладена лише на рівні 5,6 тис. грн за тис. куб.м, і ця ціна закупівлі фактично менша, ніж минулого року. Тож таке збільшення тарифу за останній рік є логічним, адже цього не відбувалося упродовж 4-х років.
Також слід зауважити, що тариф – єдине джерело фінансування газорозподільнх мереж та роботи операторів ГРМ.
Функціонування ринку природного газу у Волинській області
Своєю чергою, постачальники газу в області розповіли про принципи своєї діяльності і що зумовило зростання цін.
Так, директор ТОВ «Волиньгаззбут» Микола Тищук розповів, що до серпня 2020-го року ціна на блакитне паливо регулювалась Кабінетом Міністрів України. Із серпня 2020-го року почав діяти ринок природного газу, і відтоді усі постачальники стали самостійними і незалежними.
Відповідно, ціна постачання газу залежить від ціни його закупівлі та розміру маржі.
«Аби постачати газ дешевше, ми неодноразово зверталися як постачальник з великою кількістю споживачів до НАК «Нафтогаз» з проханням продати газ українського видобутку. Однак, безрезультатно. В результаті НАК «Нафтогаз» на українській біржі продає газ по 8,8 – 9,1 гривень, і ми апріорі не можемо продати газ дешевше, ніж ми його купили. Саме тому на сьогодні у нас така ситуація із ціною на газ. Це конкуренція», - зауважив Микола Тищук.
Для прикладу, як розповів директор ТОВ «Волиньелектрозбут» Дмитро Іванов, яке постачає газ в області дещо дешевше, ніж «Волиньгаззбут», нижчу ціну їм вдається утримувати за рахунок маржі, яка коливається від 0 до 3%.
«Ми таку ціну можемо тримати завдяки тому, що наша маржа коливається від От і все. Коли ми розраховуємо ціну і виставляємо на сайт, як цього вимагає закон, ми в розрахунок беремо 3 %. Хоча реально в окремі місяці є невеличкі мінуси за рахунок балансування і за рахунок росту ціни на газ упродовж місяця. Тому що у нас є два джерела купівлі газу – Нафтогаз і трейдери. Трейдер-джерело – це наш газ в сховищах , і у трейдера ціна зовсім інша, ніж у Нафтогазу. Нафтогаз нам забезпечує базову поставку, тобто базове навантаження закриває Нафтогаз. Все решта йде за рахунок трейдерів, або сховища. Так, ми зацікавлені зберігати меншу ціну, ніж інші постачальники, так це маркетинговий крок. І тут для нас головне, аби працювати не у збиток», - сказав Дмитро Іванов.
Відтак, вислухавши кожного, голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко запропонував провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо ситуації, що склалася на ринку газу, аби не допустити спекуляцій та нагнітання ситуації. Адже остаточного рішення щодо тарифів для населення ще немає, а Уряд продовжує напрацьовувати механізми зниження ціни.
Управління інформаційної політики та цифрової транформації облдержадміністрації.