20201221195151.JPG, фото
21 грудня 2020, 19:51

Голова ОДА Юрій Погуляйко зустрівся із представниками мікро бізнесу Волині

У стінах ОДА під головуванням очільника області Юрія Погуляйка 21 грудня 2020-го року відбулась зустріч із підприємцями мікро бізнесу області щодо закону про застосування РРО платниками єдиного податку. Зокрема, відбулося перше засідання робочої групи, створеної розпорядженням голови облдержадміністрації, до якої увійшли представники громадських об’єднань підприємців, руху SAFE ФОП та представників контролюючих органів Волинської області. Під час засідання робочої групи підприємці озвучили свої пропозиції змін до закону, який був прийнятий Верховною Радою щодо введення РРО.

Зокрема, голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко на початку роботи зауважив:

«У нас сьогодні перше засідання робочої групи, на якій хочемо почути підприємців, їх проблеми і пропозиції вирішення та бачення їх розвитку. Також хочемо почути наші контролюючі органи, як вони це бачать і чи реально втілити такі пропозиції. Загалом обговоримо питання розвитку мікробізнесу, адже не секрет, що основна частина населення держави зайнята саме в малому і середньому бізнесі. Тож сприяння їх діяльності – це те, на що обласна державна адміністрація налаштована».

Як відомо, Верховна Рада України внесла зміни до Податкового кодексу України та інших законів та ухвалила прийняття закону щодо змін до правил використання у господарській діяльності реєстраторів розрахункових операцій (РРО, або ж касових апаратів). Мова йде про законопроект №4439-д, який передбачає введення загальної фіскалізації та детінізації розрахунків, себто виведення із тіні великого бізнесу, який нині працює за допомогою ФОПів.

Слід зауважити, що враховуючи суспільний резонанс, спричинений законопроєктом, Президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо відтермінування обов'язкового застосування РРО платниками єдиного податку до 1.01.2022 року.

Так, відтерміновано обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для першої групи платників єдиного податку, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.

Однак, представники мікро бізнесу області, що були на зустрічі, вважають, що цей закон лише відтерміновує питання, яке призведе до їх банкротства та закриття. Але разом із цим, не вирішить питання заборони діяльності за цією системою великим торгівельним мережам (в магазинах, супермаркетах тощо).

На їх переконання, повернення до спрощеної системи оподаткування, на якій вони провадять свою діяльність на сьогодні є оптимальним, дозволяє забезпечити надходження до державного бюджету та забезпечити самозайнятість населення. А питання детінізації діяльності великих торгівельних мереж потребує доопрацювання.

Тож пропонують напрацювати такий закон і зміни, що влаштовуватимуть і державу, і підприємців. Тільки це дозволить працювати мікробізнесу, і що важливіше – розвиватися.

Своєю чергою, заступниця начальника головного управління ДПС у Волинській області Ольга Ліщинська пояснила, що запроваджується загальний контроль за допомогою РРО тому, що є ризикові групи ухилення від оподаткування. І що це – європейський досвід.

«Відсутність контролю за ризиковими товарами приводить до ухилення від оподаткування саме від монополістів, які створюють не конкурентні умови для вас. Для прикладу, текстиль належить  до ризикової групи, тому що наш внутрішній та імпортний товар продається імпортерами-трейдерами у 40 відсотках за готівкові кошти. А так як ви документів (походження товару, - авт) не вимагаєте, а ми їх контролювати не можемо, то втрачаються саме оці готівкові розрахунки. Тобто, вони проходять поза контролем податкової. В економіку вливаються фіктивні документи, які вам продаються за готівку, а монополістам – документом. Таким чином, не йдуть платежі по ПДВ, по податку на прибуток і бюджет втрачає великі кошти. Тому такі товари, як яйця, цукерки, текстиль, абсолютно усі товари, які споживає кінцевий споживач – віднесені до ризикових, бо він розраховується готівковими коштами. І РРО введено для того, аби контролювати саме готівкові кошти», - сказала Ольга Леонідівна.

Разом із цим, додала, що безумовно кожен закон може бути недосконалим і потребувати змін, але питання РРО ніякого додаткового навантаження не несе.

Тож за результатами обговорення вирішили сформулювати конкретні пропозиції щодо бачення розвитку мікро бізнесу Волині. Серед  основних – прийняти закон №3853/1, яким передбачено введення РРО у разі обороту вищого за 4 млн грн та з прив’язкою до мінімальної заробітної плати. До слова, цей законопроєкт, напрацьований представниками малого підприємництва спільно із податківцями, пройшов слухання через парламентський комітет, та є компромісним та влаштовує обидві сторони.

Підготовлені пропозиції Волинська ОДА надішле до Кабінету Міністрів України.

Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації.