20250331165917.jpg, фото
31 березня 2025, 16:53

Громади закликають активніше залучати міжнародні гранти для розвитку

Питання залучення міжнародної допомоги для розвитку громад розглянули під час оперативної наради під головуванням начальника Волинської ОВА Івана Рудницького. Заступниця директора департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та туризму ОДА Ольга Білітюк розповіла, як громади можуть шукати потенційних грантодавців для фінансування та співфінансування розроблених проєктів у різних сферах життєдіяльності, коли місцеві бюджети не здатні покрити витрати.

«Громади області вже активно залучаються до міжнародних грантових конкурсів, впроваджуючи проєкти у сферах охорони здоров’я, довкілля, освіти, підтримки ВПО, енергозабезпечення, управління відходами та розбудови спроможності територіальних громад», – підкреслила Ольга Білітюк.

Також вона зазначила, що для ефективної роботи громадам необхідно визначити відповідальну особу за пошук грантів. Це може бути проєктний менеджер або працівник, на якого покладені ці функції. Такі працівники мають бути підготовлені до участі в грантових програмах, які мають різні умови та специфіку. Тож наступним кроком є навчання.

«Найближчим часом плануємо провести навчання спільно з представництвом програми Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027, – наголосила заступниця директора департаменту. – Знаємо, що буде відкритий фонд малих грантів. Це хороший шанс для тих громад, які ще не є його учасниками, підготуватися та подати свої проєктні пропозиції».

За словами Ольги Білітюк, в цій програмі є 17 волинських проєктів на суму близько 860 мільйонів гривень.

«Це хороший показник. Ми займаємо друге місце після Львова серед учасників цієї програми. Але ми можемо покращити свій результат, якщо громади долучаться до конкурсу малих грантів», – підкреслила посадовиця.

Окрім того, громадам рекомендують брати участь у навчальних програмах, які організовує Агенція регіонального розвитку в рамках проєкту UCORD. Там вони зможуть не тільки дізнатися теоретичні аспекти, а й на практиці спробувати написати проєктну заявку.

Також важливим моментом є готовність громад до проєктів міжнародної технічної допомоги. Необхідно мати оновлений інвестиційний паспорт, а також сформувати банк проєктних ідей, щоб чітко розуміти, які проблеми потрібно вирішувати.

Щодо пошуку грантодавців, Ольга Білітюк зазначила, що є кілька ресурсів, де громади можуть знайти інформацію: це сайти «Гурт», «Громадський простір», офіційні сторінки донорів. Також дайджест грантових конкурсів розміщений на вебсайті облдержадміністрації: https://surl.li/wwcsbu.

Начальник ОВА Іван Рудницький закликав громади активно долучатися до участі в грантових проєктах:

«Розвиток громади – це наша спільна справа. І ми готові всіляко сприяти вашій участі у міжнародних проєктах. Головне – ініціатива та готовність працювати».

Також він доручив департаменту зовнішніх зносин організувати онлайн-зустріч із відповідальними посадовими особами в громадах, щоб максимально конкретизувати подальші кроки щодо участі в грантових проєктах.