Культура - як основа мирного життя: підбили підсумки роботи закладів культури
У Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків відбулося розширене засідання колегії департаменту культури, молоді та спорту Волинської ОДА. На порядку денному підбиття підсумків роботи у 2023 році та обговорення планів на поточний рік.
За дорученням начальника обласної військової адміністрації Юрія Погуляйка, привітала учасників колегії заступниця голови облдержадміністрації Мирослава Якимчук.
«Попри війну наше культурне і спортивне життя – триває. Воно живе. І за це дякую керівникам профільних структурних підрозділів на місцях, керівникам закладів, усім спеціалістам. Щодня ви робите колосальну роботу, результат якої очевидний, – звернулася Мирослава Василівна до присутніх. – Сьогодні ви маєте можливість підбити підсумки роботи за минулий рік, проаналізувати усі моменти та обговорити плани роботи на майбутнє. Тож бажаю плідної та результативної роботи».
Уже другий рік поспіль установи закладів культури працюють в умовах воєнного стану. Незважаючи на це, культурна сфера розвивається та має досягнення.
Як розповіла Тетяна Дудар, заступник директора департаменту - начальник управління культури, на Волині мережа закладів культури та мистецтв налічує: 656 клубних закладів, 502 бібліотеки, 36 мистецьких шкіл, 13 комунальних музеїв та 11 установ обласної комунальної власності.
В громадах області функціонує 2 513 колективів аматорського мистецтва. 233 колективи мають звання – «народний», «зразковий». Учасниками клубних формувань є понад 26 тисяч осіб.
Також у тергромадах області працюють 28 Центрів культурних послуг. 24 з яких діють як простори для нових видів дозвілля, гуманітарної та культурної підтримки жителів громади.
На жаль, упродовж останніх років в області зберігається тенденція до скорочення базової мережі закладів культури. Зокрема у 2023 році закрито та виведено з мережі 5 клубних закладів, а саме: 3 клуби у селах Ратнівської громади, по одному у Затурцівській та Берестечківській тергромаді.
Окрім цього, до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України від Волинської області внесено три елементи: «Соломоплетіння та народна флористика Турійщини», приготування української традиційної страви «Голубці» та «Традиційне ткацтво у Камінь-Каширській громаді».
В той же час, Волинь доєдналася до таких елементів нематеріальної культурної спадщини у Національному реєстрі як «Український борщ» та «Традиції Щедрого вечора».
Пріоритетом у роботі музичних установ області у 2023 році була організація культурно-масових заходів з концертними програмами, благодійних концертів та вистав.
Так, Волинська обласна філармонія провела 196 концертних заходів. Актори Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка було здійснели показ 237 вистав.
У Волинському академічному обласному театрі ляльок зіграно 272 вистави, з них – 18 благодійних. Порівнюючи з 2022 роком кількість вистав збільшилась на 145.
Окрім цього, у 2023 році активно працювали й бібліотеки, які за час війни перетворилися у культурно-освітні хаби. В області налічується 502 бібліотеки, послугами яких скористалися понад 363 тисяч користувачів, що на 19 тисяч більше в порівнянні з 2022 роком.
Серед пріоритетів роботи у 2024 році визначено представлення традицій та культурних надбань Волині на всеукраїнському та міжнародному рівнях, сприяння культурному і духовному розвитку, патріотичному вихованню та розвитку творчого потенціалу, збереження культурної спадщини тощо.