20240218142026.JPG, фото
18 лютого 2024, 14:15

Люби, що робиш: подружжя видатних волинських спортсменів Роман та Марія Повхи розповіли про свій олімпійський досвід, тренування і сімейне життя

Вона займалась музикою із дитинства, а потім змінила скрипку на весла байдарки. Він подарував їй скрипку, хоча його основний інструмент – тренерський свисток.

За ініціативи департаменту культури, молоді та спорту до Волинської ОДА завітала спортивна пара і сім’я – Марія та Роман Повхи. У форматі невимушеної бесіди ми поспілкувались із видатними спортсменами Волині.

Марія – заслужений майстер спорту України з веслування на байдарках і каное, двічі учасниця Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро і Токіо, багаторазова призерка міжнародних змагань.

Роман – заслужений тренер України, директор обласної спеціалізованої дитячо-юнацької спортивної школи олімпійського резерву «Олімп».

Сьогодні обидва спортсмени, які пов’язані не лише шлюбом, а й спортивними узами, готуються до Літніх Олімпійських Ігор у Парижі. Правом на участь є олімпійська ліцензія, вибороти яку у травні налаштовані Марія та Роман.

Для Марії це буде третя Олімпіада у житті. У спортсменки вже є досвід участі в Олімпійських іграх, і як з посмішкою зауважує Марія, на її стіні з нагородами не вистачає лише однієї медалі.

Кумирів у спортсменки немає, а найкращою конкуренцією вона вважає змагання із собою: «Перевершити себе, свій результат. Адже кожен, хто стоїть на старті – не лише конкурент, а й потенційний переможець. Ставлюсь до кожного з повагою та пам’ятаю, що не варто легковажити чи недооцінювати суперників».

Підготовку і тренерство Марії забезпечують заслужені тренери України Андрій Шевчук та Роман Повх.

Саме Роману належить ідея участі у цьогорічних Олімпійських Іграх:

«Після народження донечки знайшли мотивацію спробувати втретє підготовку до Олімпіади. Прийняли неординарне рішення – продали квартиру, аби в повному обсязі використати усі ресурси та поновити свої спортивні результати. Ціна одного олімпійського збору коливається близько 100 тисяч, тож якби не допомога департаменту спорту та спонсорів, небайдужих волинян, це було б неможливо. Зараз можемо з оптимізмом дивитись у майбутнє».

Спортсмени відзначають, що перемога в Олімпіаді – величезна мрія та разом з тим, якщо життя покаже інший результат – це буде не поразка, а лише перехід до іншої мрії.

«У 2015 році страх не потрапити на Олімпіаду був моїм найбільшим страхом. Сьогодні я ставлюсь до усього помірковано – життя іде далі. Буде інша мрія та інша дорога, яка з нами трапиться. Хоча мені цікаво привезти додому на Волинь олімпійську медаль. Я маю надію та віру, що ми рухаємось у правильному напрямку», – поділилась Марія.

Поки що сімейний тандем активно провадить спортивну підготовку. Марія – у човні, Роман із донечкою – у тренерському катері. І хоча малечі лише рік та вісім місяців, подружжя Повхів не бажає залишати її осторонь.

«Чи хотіли б ви, щоб у майбутньому донька пов’язала своє життя зі спортом?».

«Вона вже у спорті, – сміється Марія. – Ми не залишаємо її вдома, тож вона постійно з нами – на тренуваннях, на виїздах. Дуже комунікабельна, легко сприймає оточення, їй цікаво спостерігати як усе відбувається. Як складається її вибір, ми не знаємо. Але підтримаємо як батьки та як професіонали».

«Життя покаже, – підтримує дружину Роман. – Але сьогодні вона постійно з нами. Вже вміє свистіти у свисток та засікати час на секундомірі! І я радий, що з народженням донечки ми не розділились, а поєднались ще більше, як команда та сім’я».

Саме поява доньки певним чином поділило спортивну кар’єру подружжя на «до» і «після». До народження, відзначає Марія, усе давалось досить легко. Відмінна фізична форма, витривалість, час. Водночас, чемпіонство та медалі, здобуті після – емоційно для нас більш цінніші, погоджується Роман. Адже тільки вони знають, скільки зусиль, праці та волі закладено у ці перемоги.

«Коли у 2021 році Марія в одиночці здобула звання майстра спорту та стала бронзовою призеркою Європи – це було неймовірно!», – пишається своєю підопічною як тренер Роман Повх.

«Було складно, – визнає Марія. – Але легше робити те, що любиш. Мати любов у серці та бажання до своєї роботи. Любити те, що ти робиш та розвиватись у цьому. Ніколи не здаватись – в усьому».

Ці якості виховав у лучанці спорт, до якого вона прийшла в 11 років, коли вперше спробувала веслування байдаркою Стиром.

Цього ж Марія Повх, тепер уже багаторазова чемпіонка України та престижних міжнародних змагань, бажає усім початківцям:

«Спорт дає дуже багато можливостей. Спорт розвиває, загартовує, дисциплінує, формує характер. Навіть якщо ваша подальша життєва дорога буде не спортивна, залишаться прагнення та вміння не здаватись».

Такою була розмова із видатною спортивною парою Волині у першому випуску нового проєкту Волинської облдержадміністрації «Волинь Олімпійська». Нагадаємо, що цьогоріч у Парижі пройдуть Літні Олімпійські та Паралімпійські ігри, на участь в яких претендують десятеро волинян. З них одна спортсменка уже виконала олімпійський норматив та буде представляти Волинь на Літніх Олімпійських іграх, а дев’ятеро – мають перспективу отримати «олімпійську ліцензію».

Тож плануємо і надалі ближче знайомити волинян із представниками спортивного сузір’я нашої області. Адже вони варті того, аби про них знали більше.