20230921173647.JPG, фото
21 вересня 2023, 17:35

Модернізація меліоративних систем на Волині: Колодяжненській громаді допоможуть у створенні організації водокористувачів

Сьогодні, 21 вересня 2023 року, в головній адмінбудівлі краю говорили про створення та впровадження у Волинській області нової форми управління меліоративними системами – організації водокористувачів (ОВК). Це передбачає Закон України від 17 лютого 2022 року № 2079-IX «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель».

Як повідомив під час наради заступник начальника регіонального офісу водних ресурсів в області Ростислав Кравчук, на території Волині побудовано 191 меліоративну систему, якими осушено 417 тисяч гектарів території. Серед них 347 тисяч гектарів – це сільськогосподарські угіддя.

На цих системах побудовано 18,5 тисяч кілометрів каналів, 15,3 тисячі гідротехнічних, водорегулюючих, водопропускних споруд, 360 кілометрів захисних дамб та 805 кілометрів експлуатаційних доріг. Також в області функціонують 44 стаціонарні насосні станції та 11 водосховищ.

«На сьогодні меліоративні фонди, які перебувають як в державній, так і в комунальній власності, потребують поліпшення та модернізації. Приблизно 80 відсотків внутрішньогосподарських меліоративних каналів та споруд потребують капітального ремонту. Що стосується державної інфраструктури, то ця цифра складає 50 відсотків», – зазначив Ростислав Кравчук.

Тож новий закон надає право водокористувачам об’єднуватись у організації водокористувачів (ОВК) та безоплатно отримувати у власність об’єкти інженерної інфраструктури меліоративної мережі і використовувати їх за призначенням. Отримавши їх у власність ОВК зможе модернізувати систему зрошення, зменшуючи її водо- та енерговитрати.

Отже, агровиробники, які використовують меліоративні системи зможуть самостійно інвестувати у зрошення або залучати такі інвестиції.

«Згідно вимог закону найбільш зацікавленими у його прийняті та реалізації мають бути аграрії. В Україні уже створено 24 ОВК. На Волині таких організації поки немає. Готовність допомогти у їх створенні висловила міжнародна громадська організація "Прімаверва" на чолі з її директоркою Ольгою Жовтоног», – сказав начальник управління екології та природних ресурсів ОДА Валентин Кухарик.

Відтак, Ольга Жовтоног розповіла, що за підтримки уряду Нідерландів громадська організація впроваджуватиме проект «Розвиток потужності для створення організації водокористувачів (ОВК) з управління водними ресурсами для сталого аграрного виробництва у Волинському регіоні».

«Найперше хочу подякувати обласній адміністрації за підтримку проекту. Для його реалізації ми обрали пілотну громаду – Колодяжненську, – сказала очільниця громадської організації. – Ми хочемо допомогти створити організації водокористувачів на Волині. Розуміємо, що водний ресурс на Волині – це не лише аграрне виробництво, а й збереження природи: джерел, річок, болотних угідь та захист населення від шкідливої води. Тому ми разом з вами зробимо перші кроки для створення таких організацій і будемо сприяти подальшій реформі водного господарства».

Зокрема, пані Ольга розповіла, що відзавтра вони працюватимуть в Колодяжненській громаді, проводитимуть тренінги, консультації для аграріїв та депутатів місцевого рівня, а також розроблять дорожню карту створення ОВК.

@управління екології та природних ресурсів ОДА