20250711115247.JPG, фото
10 липня 2025, 14:50

На Волині обговорили хід реалізації проєктів за сприяння ЮНІСЕФ: «Підтримка реформи кращого догляду» та «Родина для кожної дитини»

На Волині обговорили хід реалізації проєктів за сприяння ЮНІСЕФ: «Підтримка реформи кращого догляду» та «Родина для кожної дитини»

Сьогодні в ОВА відбулось засідання робочої групи з питань реалізації в області проєкту формування системи кращого догляду для дітей та підтримки сімей. Захід провів заступник голови Волинської облдержадміністрації Роман Романюк за участю першого заступника голови Волинської облради Юрія Поліщука.

Представники громад, соціальних служб, громадських організацій, координатори проєктів та фахівці у сфері захисту прав дітей обговорили результати, виклики і перспективи впровадження двох ініціатив, що реалізуються в області за підтримки ЮНІСЕФ.

На Волині вже другий рік впроваджується проєкт «Підтримка реформи кращого догляду», метою якого є трансформація системи догляду за дітьми від інституцій до родинного виховання, а також розбудова соціальних послуг у громадах. До участі долучено 20 громад, 10 з яких працюють більше року. Ще 10 приєднались до реалізації проєкту наприкінці 2024 року.

«Родина є найкращим середовищем для дитини. Це її право і природна потреба. Тому створення підтримуючого середовища для сімей, особливо тих, що виховують дітей з інвалідністю або перебувають у складних життєвих обставинах – наше пріоритетне завдання», – наголосив Роман Романюк.

Новий проєкт, який стартував у червні 2025 року, орієнтований на підтримку сімей з дітьми з інвалідністю, дитячих будинків сімейного типу, родин опікунів та створення спеціалізованих прийомних родин. Реалізацію проєкту здійснюють ОВА спільно із БО «Надія і житло для дітей» за підтримки ЮНІСЕФ.

Ольга Мороз, керівниця проєкту «Родина для кожної дитини», поділилася кейсами з Дніпропетровщини, де було реформовано один із закладів для дітей з інвалідністю шляхом створення комплексного центру соціальних послуг. Цей досвід показав, як фахове оцінювання, міжвідомча взаємодія та розуміння потреб громади дозволяють поступово перейти від інституційного догляду до підтримуваного сімейного виховання.

Тож наразі у Волинській області триває активне збирання статистики від громад, оцінка ресурсів та підготовка фахівців, які зможуть працювати міжвідомчо, охоплюючи сферу освіти, охорони здоров’я і соціального захисту. Також в рамках реформування КП «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям» фахівці проаналізували штатний розпис закладу щодо можливості надання ними реабілітаційних послуг дітям з інвалідністю. «Ми маємо розуміти, які послуги надають зараз, які готові надавати і які планують надаватись наступного року, щоб ми їх не дублювали. За результатами даних моніторингу за 2022-2024 роки хочемо зрозуміти попит на послуги і пропозицію на місцях, і перекривати нашими можливостями цю різницю. Особливий акцент буде на паліативному догляді для дітей з інвалідністю, дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», – поінформувала Ольга Мороз.

Координаторка програм захисту дітей представництва Дитячого фонду ЮНІСЕФ в Україні Маргарита Кропивницька розповіла про трансформацію інституційного догляду на Закарпатті, де цей процес стартував раніше. Вона звернула увагу на важливість скорочення термінів перебування дітей у закладах. До слова, згідно з наведеними даними, на Волині середній термін перебування дитини в інституції становить 617 днів, тоді як середній показник по інших регіонах – 1005 днів.

Про результати, досягнуті волинськими громадами в межах проєкту «Підтримка реформи кращого догляду», розповіла директорка Центру «Джерело» Зореслава Люльчак. «Водночас, ми бачимо громади, які не в повній мірі скористалися можливостями проєкту, хоча мали потенціал», – зауважив Роман Романюк.

Зокрема, представники Маневицької, Поромівської та Камінь-Каширської ТГ отримали завдання упродовж двох тижнів визначитись зі своїми пріоритетами та надати обґрунтовані пропозиції впровадження соціальних послуг для мешканців громад. В іншому випадку робоча група розглядатиме можливість заміни громад-учасниць проєкту.

На засіданні також прозвучала пропозиція обов’язкової участі представників керівництва громад. Як зазначила начальниця головного управління Національної сервісної служби у Волинській області Світлана Мишковець, саме недостатнє розуміння проблематики на місцях ускладнює процес змін.

«Ми очікуємо зважених та професійних рішень. Починали з позитиву, завершуємо конструктивом. Дякую кожному за небайдужість і щоденну роботу. Ми бачимо, що Волинь вже має чим ділитися з іншими регіонами, і це тільки початок», – підсумував засідання робочої групи Роман Романюк.