На Волині підбили підсумки проекту «Поширення національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні»
Питання торгівлі людьми є дуже актуальною темою не тільки для України. Адже виклики сучасного світу створюють загрозу для практично всіх соціальних груп населення. В Україні проводиться маса заходів із протидії таким жахливим злочинам. Волинська область не стоїть осторонь. В регіоні уже п’ять років реалізовувався проект «Поширення національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні».
Сьогодні, 2 грудня 2019 року, підсумкова конференція «Підведення підсумків та аналіз результатів реалізації проекту «Поширення національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні» розпочала свою роботу в овальному залі приміщення обласної ради. Участь у конференція беруть поважні гості із столиці, а саме національний спеціаліст проектів програми «Безпека людини» Координатор проектів ОБСЄ в Україні Сергій Гриненко та представниця Міністерства соціальної політики України з питань європейської інтеграції Олена Вихор. Також участь у конференції взяли заступниця голови облдержадміністрації Світлана Мишковець та заступник голови обласної ради Юрій Поліщук, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, представники Національної поліції України та громадських організацій – партнерів у виконанні проєкту, органів місцевої влади, органів самоврядування.
Варто наголосити, що проект «Поширення національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні»» на теренах нашої області реалізується громадською організацією «Волинські перспективи» та «Велес+» спільно із департаментом соціальної політики облдержадміністрації, національною поліцією, органами влади місцевого рівня тощо.
Вітаючи учасників конференції, Світлана Мишковець наголосила на важливості існування та впровадження таких проектів не тільки на Волині.
– Проєкт, підсумки реалізації якого ми сьогодні підводимо, напрочуд актуальний. На самих початках реалізації проекту, ми усі думали, що в нас на Волині такої проблеми не існує. А виявилося, що про неї просто не говорили, – розповіла Світлана Мишковець. – Коли ми пішли до людей та почали пояснювати що і як, коли ми говорили, що це анонімно, що ми вам допоможемо і матеріально, і психологічно люди почали говорити про існування цієї проблеми. Тому найбільше досягнення цього проекту – це повернення довіри людей до державних інституцій. Адже не кожна людина зможе відкритися, розповісти та визнати, що вона стала жертвою. З людьми потрібно говорити і казати правду, тоді люди почнуть нам довіряти та відкриватися.
Також Світлана Євтихівна висловила сподівання, що проєкт і надалі продовжуватиметься на теренах Волинської області:
– Ми пояснюємо, ми ходимо по учнівських та студентських колективах, проводимо масу інформаційно-просвітницьких заходів, але ми ще не досягли тієї остаточної мети, яка покладена в основу проєкту. Тому звертаюся до представників ОБСЄ та Міністерства соціальної політики, що цю практику варто і потрібно продовжити. Тож надіємося на подальшу підтримку. З нашим ставленням до роботи та нашим завзяттям, я думаю, що у нас все вдасться.
Ініціативу Світлани Мишковець щодо продовження проекту на Волині підтримала і представниця Міністерства соціальної політики Олена Вихор, зазначивши, що, на жаль, проблема торгівлі людьми в нашій державі існує і потрібно докладати максимум спільних, скоординованих дій, аби зменшити прояви цього негативного явища. Окрім цього, Олена Вихор навела певні статистичні дані.
– Загалом по Україні, станом на сьогодні офіційно встановлено 871 випадок торгівлі людьми, звернень до Міністерства соціальної політики було 1193. На жаль, 247 громадянам було відмовлено, – розповіла представниця міністерства. – Дуже часто відмови виникають через недостатню кількість правових підстав для встановлення офіційного статусу потерпілої особи. Це виникає через погану співпрацю суб’єктів взаємодії. На Волині ж співпраця налагоджена на високому рівні.
Про волинську статистику цього болючого питання розповіла й директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Оксана Гобод.
– До департаменту соціального захисту населення за час реалізації проекту, а це п’ять років, було перенаправлено підрозділами Національної поліції України – 20 осіб, громадськими організаціями «Волинські перспективи» та «Велес+» – 16 осіб та прикордонною службою – 6 осіб, які постраждали від торгівлі людьми, – розповіла Оксана Михайлівна. – Реалізувати цей проект на Волині було досить складно, адже ми самі вчилися працювати у цьому напрямку. В рамках реалізації проєкту було проведено масу інформаційних кампаній, активно брали участь у всеукраїнських акціях.
Національний спеціаліст проектів програми «Безпека людини» Координатор проектів ОБСЄ в Україні Сергій Гриненко наголосив, що впровадження проекту з протидії людьми на території України підтримувалося партнерами із Канади та Німеччини, сьогодні ж проект підтримує місія ОБСЄ.
Ніна Пархом’юк, голова громадської організації «Волинські перспективи» та координатор проєкту подякувала усім, хто долучився до його реалізації.
– Після декількох років активної роботи ми зуміли достукатися до людей, зуміли навчити людей самоідентифікуватися та розуміти, що проблема існує. До нас постійно звертається маса людей, які перебувають за кордоном. Наші поради та консультації їм допомагають, – наголосила координатор проекту. – Населення Волинської області стало більш поінформованим про державні механізми надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі, ми неоминули жодного куточка області, жодної організації де б ці питання не обговорювалися.
У робочій та дружній атмосфері учасники конференції поділилися не лише досягненнями проєкту, а й напрацювали певний алгоритм подальших кроків та обговорили рекомендації щодо розбудови поширення Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми.
Відділ інформаційної діяльності облдержадміністрації.