На Волині стартувало виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики
На Волині розпочало роботу виїзне засідання парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, на якому говоритимуть про функціонування закладів культури в умовах децентралізації. Варто зазначити, що Комітет у новому складі вперше працює на виїзді – і вперше саме на Волині. Народні депутати перебуватимуть в регіоні протягом 28 та 29 листопада 2019 року. Роботу розпочали з безпосередньо пленарного засідання Комітету за участі його голови, народного депутата Олександра Ткаченка, заступниці міністра культури, молоді і спорту Ірини Подоляк, тимчасово виконуючого обов’язки голови обласної державної адміністрації Олександра Киричука.
Варто зазначити, що у роботі Комітету беруть участь народні депутати України від Волині. Зокрема, перша заступниця голови Комітету Ірина Констанкевич та Ігор Палиця. Окрім того, до заходу долучилися голова обласної ради Ірина Вахович, заступниця голови облдержадміністрації Світлана Мишковець, керівники департаментів Міністерства культури, молоді та спорту України та освіти і науки України, Волинської обласної державної адміністрації та Волинської обласної ради, керівники Луцької міської ради, представники ОТГ, закладів культури та мистецтва Волинської області.
Під час пленарного засідання до присутній звернувся тимчасово виконуючий обов’язки голови обласної державної адміністрації Олександр Киричук. Він розповів народним депутатам про історичне підґрунтя культурного розвитку волинського краю.
— Волинь – це край небесно-чистих озер і віковічних лісів, батьківщина талановитих і працьовитих людей. Саме на Волинській землі закладались перші підвалини культури. Це тут вперше переклали Святе письмо – українську першокнигу – Пересопницьке Євангеліє. І переклали так, що рукопис став символом державності.
А ще на Волині працював і першодрукар Іван Федоров, тож мабуть, цій землі на роду написано займатись книжними справами, – промовив Олександр Олексійович.
Очільник найвищої виконавчої гілки влади області розповів про історичних постатей, якими славиться Волинь. Зокрема, в області народились, творили український Гомер Улас Самчук, Леся Українка та Олена Пчілка, писав картини Григорій Косміаді, навчався Володимир Короленко. Звідси походить рід композитора Ігоря Стравінського і художника Казимира Малевича.
Варто зазначити, що для послуг волинян функціонує розгалужена мережа закладів культури (клуби і будинки культури, бібліотеки, мистецькі школи, коледж культури і мистецтв, театри, філармонія, комунальні музеї). Творчий доробок митців та працівників культури області високо оцінено державою, так 140 волинян удостоєні почесних звань. У 2019 році присуджено 8 іменних мистецьких премій голови обласної державної адміністрації. Також 70 ветеранів галузі отримують персональні стипендії голів облдержадміністрації та обласної ради.
— Волинь пишається своїми художніми колективами та митцями, знаними не тільки в Україні, а й за кордоном – Героєм України Василем Зінкевичем, Волинським державним академічним українським народним хором, чоловічим вокальним квартетом “Акорд” та багатьма іншими, – зазначив Олександр Киричук. — Волинська земля заслужено затвердила за собою славу фестивального краю. Це фестивалі “За Україну. За її волю”, “Стравінський і Україна”, “Оберіг” та інші.
Справжній бренд Волині – міжнародні фестивалі українського фольклору ”Берегиня” та “Поліське літо з фольклором”, завдяки яким на Волинь приїжджають творчі колективи не тільки з Європейських країн, а й з інших континентів.
До слова, сьогодні Волинь готується до відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Розроблена документація на реставраційно-ремонтні роботи «Білого та Сірого будинків Косачів» в селі Колодяжному.
— Сьогодні, завдяки спільним зусиллям митців, працівників галузі, органів державної влади та місцевого самоврядування, культура краю демонструє значну життєздатність та вагомий творчий потенціал. Переконаний, що працівники культури нашої області гідно виконують своє призначення на просвітницькій, культурній ниві.
Адже культура – це безцінна інвестиція у майбутнє, та цінність, за якою живе європейська та світова спільнота. Вірю, що справжнє багатство нашої древньої землі, Волинь творча, залишить у Вас гарні враження про наш край. І вам захочеться повернутись сюди ще не раз! – резюмував Олександр Киричук.
Заступниця міністра культури, молоді і спорту Ірини Подоляк на засіданні Комітету відзначила, що на Волині їй перебувати приємно, в тому числі через те, що у 1986 році студенткою проходила етнографічну практику у Камінь-Каширському районі.
— Волинь – дійсно унікальна. З її ресурсами, її фантастичною природою. І це не тільки озера та ліси. Це в першу чергу, люди. А ми тут сьогодні працюємо для людей, дбаємо і думаємо про людей, саме тому ми є політиками, – наголосила Ірина Ігорівна.
Головними питаннями роботи виїзного засідання парламентського Комітету є наступні: як повинна розвиватися культурна політика на місцях? Якими повинні бути її базові ідеологічні концепти? Чому важливо розвивати мистецьку освіту і яку роль у цих процесах відіграють об’єднані територіальні громади? Як зберегти мережу бібліотек та музеїв в регіонах? Які заходи на державному рівні пропонують передбачити в рамках відзначення 150-річчя від дня народження видатної письменниці Лесі Українки? Ці та інші питання обговорюватимуть народні депутати України та фахівці протягом двох днів роботи Комітету.
Також у рамках виїзного засідання члени Комітету ознайомляться з моделями роботи культурно-мистецьких закладів Волині. Зокрема, відвідають Музей Волинської ікони, Музей сучасного українського мистецтва Корсаків, Замок Любарта, Художній музей м.Луцька, Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у с.Колодяжне, Луцьку музичну школу № 1 ім. Фридерика Шопена, Луцьку міську центральну бібліотеку для дітей.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.