20240621173309.JPG, фото
21 червня 2024, 17:32

Невдовзі в Україні запрацює «Земельний банк» з оренди державних сільськогосподарських земель

Що це означає розповіла під час брифінгу ОДА заступниця начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях – начальниця Управління забезпечення реалізації повноважень у Волинській області Тетяна Маслечко.

«На виконання плану пріоритетних дій Уряду на 2024 рік, затвердженого Кабміном, Фонд державного майна України реалізує проєкт "Земельний банк". Він зумовлений тим, що після інвентаризації державних земель сільськогосподарського призначення було виявлено багато ділянок, які використовуються не за призначенням та без сплати податків», – зазначила Тетяна Маслечко.

У рамках проєкту «Земельний банк» державні підприємства здаватимуть земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності в оренду та суборенду. Це сприятиме наповненню державного та місцевих бюджетів, створенню нових робочих місць та розвитку сільських територій.

«386 тисяч гектарів землі знаходяться в розпорядженні підприємств, якими управляє Фонд держмайна. З них 98 тисяч гектарів – в окупації. Вони зараз формуються в один єдиний список, а пізніше будуть проведені аукціони», – сказала представниця Фонду держмайна на Волині.

Щоб консолідувати державні землі та ефективно ними управляти, Фонд державного майна створить кількох державних операторів земельного банку (скорочено або узагальнено – Земельний банк). Слід зазначити, що першого оператора вже створено. Це державне підприємство «Фонд аграрних інвестицій». Він згодом стане товариством з обмеженою відповідальністю, яке на 100% належить державі. Підприємство займатиметься передачею інвесторам в суборенду державних сільгоспземель через Прозоро.Продажі.

Суборенда надаватиметься до 14 років для вирощування однорічних рослин, і 25 років – для багаторічних. Такі терміни оренди сприятимуть ефективному використанню земель, застосуванню належних технологій вирощування та догляду за рослинами, забезпечуватимуть сівозміну, де і коли потрібно.

«Ще раз хочу звернути увагу, що 90% надходжень від оренди буде до державного бюджету, а 10% – до місцевого. Це сприятиме підтримці економіки та ЗСУ. Стартова вартість суборенди становитиме не менше 12% від нормативної грошової оцінки ділянки», – наголосила пані Тетяна.

Слід зазначити, що для різних регіонів сума відрізнятиметься, але в середньому буде на рівні 3-4 тис. грн за 1 га в рік. Однак, це лише стартова ціна, тож за результатами торгів, коли учасники змагатимуться за право оренди, вона зростатиме.

«На сьогодні Фондом підготовлено більше 104 тисяч гектарів землі для виставлення на аукціони. Це десь приблизно до 200 аукціонів, – мовила Тетяна Маслечко. – Також зараз до закону розробляються піднормативні документи, які будуть прописані в договорі-оренди та будуть врегульовувати використання землі».

Детальніше у відео.