Новий адміністративно-територіальний устрій – фундамент справжньої децентралізації
Днями Верховна Рада України прийняла постанову «Про утворення та ліквідацію районів», відповідно до якої на Волині замість 16-ти районів буде утворено 4.
Відтак, реформа децентралізації, яка розпочалася у 2014 році, виходить на фінішну пряму.
Новий адміністративно-територіальний устрій означає, що усі адміністративні послуги можна буде отримати на місцях, влада буде зосереджена «у руках громади». Всі громади – міські, сільські, селищні матимуть однаковий набір повноважень і однакові можливості для наповнення бюджетів.
Найближчим часом це відобразиться на місцевих виборах, зокрема вибори депутатів до районних рад відбудуться вже відповідно до нового поділу області та завершать процес формування спроможних громад.
Важливо, що вибори депутатів районних рад ліквідованих районів не проводяться. А повноваження депутатів районних рад у ліквідованих районах припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у нових районах.
Також законодавчо буде чітко розмежовано повноваження між усіма рівнями органів місцевого самоврядування та виконавчої влади з визначенням джерел фінансування того чи іншого повноваження. Нові райони стануть територіальною основою для організації виконавчої влади на місцях.
Районні державні адміністрації працюватимуть до кінця 2020 року. З січня 2021 року вони будуть трансформовані в органи державної влади префектурного типу, тобто відповідатимуть за координацію роботи ЦОВВ на території та здійснюватимуть нагляд за дотриманням законності.
Що ж до соціальної інфраструктури нових районів, то вона залишається незмінною. Усі державні послуги, які можна делегувати громадам, надаватимуться через виконкоми громад та Центри надання адміністративних послуг. Адже децентралізації – це наближення послуг до громадян. Міфи, що за довідкою потрібно буде їхати в районний центр не відповідають дійсності. У кожній громаді або уже створений ЦНАП, або буде створений найближчим часом.
Відповідно до рішення Верховної ради України у Волинській області створено 4 райони: Володимир-Волинський, Камінь-Каширський, Ковельський та Луцький.
При визначенні кількості та конфігурації нових районів застосувалися такі критерії:
– у районі має бути не менше 150 тис. населення. При формуванні районів навколо великих міст, особливо обласних центрів, кількість населення у районі може досягати більш як 1 млн;
– центром району має бути найбільше місто, яке також є географічним центром (міста обласні центри, інші міста з населенням не менше 50 тис., але не менше 10 тис.);
– зона доступності до районного центру повинна бути 60 км (тобто 1-1,5 год доїзду);
– компактність, географічна цілісність та нерозривність території.
Окрім проведення місцевих виборів, для завершення процесу децентралізації, в Україні має бути прийнято ряд законодавчих змін. Уже оприлюднено для громадського обговорення 4 проєкти законів, які є невід’ємною частиною правової основи реформування місцевого самоврядування:
– проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації та розмежування повноважень органів місцевого самоврядування»;
– проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації та розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади»;
– проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо приведення у відповідність положень податкового законодавства у зв’язку із реформуванням адміністративно-територіального устрою»;
– проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансового забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування».
«Новий адмінтерустрій держави – фундамент справжньої децентралізації. А стіни, покрівля та внутрішнє наповнення – це чітке розмежування повноважень між органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування всіх рівнів та достатнє ресурсне забезпечення повноважень», – наголошує заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.
Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації