20231103163106.JPG, фото
03 листопада 2023, 16:30

Обласна наукова бібліотека: більше 60 тисяч примірників російськомовної літератури відправили на макулатуру

Про актуалізацію бібліотечних фондів та роботу волинських бібліотек в умовах війни розповіла під час брифінгу облдержадміністрації очільниця обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки (ВДОУНБ) Наталія Граніч.

Обласна наукова бібліотека – це головний методичний центр для усіх бібліотек волинського регіону. Бібліотечне серце Волині, звідки неначе кров артеріями, надходять знання, завдання та рекомендації для усіх публічних бібліотек і бібліотечних філій області. До слова, усього їх на Волині – 503, і кожна у час війни суміщає просвітницьку та волонтерську діяльність.

«Від моменту повномасштабного вторгнення функції бібліотек трансформувались відповідно реалій. Бібліотеки стали допомагати українським воїнам наближати перемогу, а цивільному населенню – вистояти у цій боротьбі», – розповіла т.в.о. директора Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки Наталія Граніч.

Другий рік поспіль основними завданнями волинських книгозбірень є протидія дезінформації, просвітницька та роз’яснювальна робота на усіх доступних платформах (від соцмереж до арт-виставок), збір свідчень та оцифрування матеріалів про руйнацію і наслідки війни для Національної цифрової  бібліотеки України. Результат цієї роботи стане основою новітньої історії.

Також бібліотеки активно співпрацюють із медичними установами. Сюди входить організація навчання з основ домедичдної допомоги, надання психологічної підтримки. А також забезпечення бібліотечними послугами внутрішньо переміщених українців та створення комп’ютерних робочих місць.

«До слова, у нас діє Центр безоплатної юридичної допомоги. Ще у 2012 році у бібліотеці був відкритий юридичний консультативний пункт від управління юстиції. Нині юристи Центру щовівторка надають юридичні послуги внутрішньо переміщеним мешканцям та усім, хто їх потребує», – наголосила Наталія Граніч.

Також на чолі із обласною науковою бібліотекою книгозбірні Волині підтримують бібліотечних посестер на деокупованих територіях України. Зокрема, бібліотеки Волині активно відгукнулись на ініціативу дітей міста Курахове Донецької області – юні читачі хотіли відновити зруйновану бібліотеку свого міста.

Бібліотекарі спільно із користувачами книгозбірень області постійно займаються волонтерською роботою: збирають продуктові та енергетичні набори, плетуть маскувальні сітки безпосередньо на замовлення підрозділів сил оборони, виготовляють окопні свічки, збирають благодійні кошти.

І головне – планомірно очищують бібліотечні фонди від засилля російськомовної літератури, заповнюючи книжкові полиці українськими виданнями.

«Не секрет, що великий відсоток бібліотечних фондів складала російськомовна література. Ми цього не приховуємо, так воно є. Тому що поповнення українською літературою було не настільки великим, наскільки воно вимагалось насправді. Хоча це питання поставало весь час – і від бібліотечних працівників, і від читачів», – пояснює очільниця головної книгозбірні Волині.

Однак робота із актуалізації бібліотечних фондів триває з 2014 року. За час повномасштабного російського вторгнення лише набрала обертів: у минулому році обласна наукова бібліотека списала 27416 тисяч примірників книг, з них російською мовою – 25432.

У 2023 році, станом на кінець жовтня, з однієї лише наукової книгозбірні вибуло 37816 примірників книг, з яких російськомовної літератури – більше 35 тисяч. Усі списані видання, після офіційної процедури, відправляються на утилізацію.

Таким чином, за два останні роки російсько-української війни, на макулатуру відправили 60770 примірників російських книг. Натомість за кошти, отримані від пунктів збору і переробки, обласна наукова бібліотека закуповує видання українських авторів та видавництв.

Варто додати, що з розумінням до цієї практики ставляться і волиняни, і вимушені переселенці, які є частими гостями бібліотеки. «Ми виховуємо, якщо можна так сказати, нову плеяду користувачів», – відзначає Наталія Граніч.

Більше – у відео брифінгу: https://youtu.be/GpSuIIwZRQA.