20210701161525.JPG, фото
01 липня 2021, 15:41

Обміління Шацьких озер: що зроблено і що ще необхідно зробити

Результати та пріоритетні напрямки роботи щодо вирішення питання обміління Шацьких озер обговорили під час конференції «Стан Шацьких озер та проведені заходи, спрямовані на  його покращення», яка відбулася 30 червня 2021 року на території Шацького національного природного парку. За дорученням голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка участь у заході взяв його заступник Олександр Троханенко. До обговорення важливої тематики долучилися голова Волинської обласної ради Григорій Недопад, а також фахівці з екології та водного господарства.

Як зауважив на початку конференції заступник голови облдержадміністрації Олександр Троханенко, питання обміління Шацьких озер досить актуальне, а відтак –  одне з пріоритетних у роботі обласної влади та перебуває на постійному контролі очільника області Юрія Погуляйка.

Відтак, задля збереження та раціонального використання водних ресурсів Волині в області здійснено ряд заходів, які сприяють підвищенню ефективності управління водними ресурсами та стабілізації функціонування об’єктів природно-заповідного фонду на території Шацького поозер'я.

Зокрема, як поінформував учасників конференції начальник управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації Валентин Кухарик, з метою встановлення причин обміління, шляхів ліквідації загроз та чинників, що його спричиняють, в області створена робоча група щодо вивчення проблеми обміління Шацького поозер’я. На останньому засіданні, що відбулося 15 січня 2021 року, членами робочої групи розглядалося питання щодо планування природоохоронних заходів, спрямованих на вирішення проблеми обміління Шацьких озер.

Окрім того, у 2019 році Інститутом водних проблем і меліорації НААН України, за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища було розроблено Концепцію програми збереження Шацького поозер'я. Також питання збереження Шацьких озер внесено до «Стратегії розвитку Волинської області на період до 2027 року».

Зазначеною Концепцією визначено основні чинники, що впливають на процес обміління Шацьких озер, а саме: кліматичні зміни (є основним чинником, вплив якого на обміління  складає більше 80%), інтенсивне водокористування (неконтрольоване водокористування та відсутність централізованої системи водопостачання і водовідведення), застаріла та неефективна меліоративна система, розробка Хотиславського кар’єру, недосконалість управління та недотримання водного законодавства.

Відтак, у напрямку покращення стану меліоративних мереж за кошти обласного бюджету у співфінансуванні з місцевими бюджетами проведено капітальний ремонт каналів та гідротехнічних споруд на території Шацької громади, виготовлено проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт Копаївської осушувальної системи.

На виконання цих робіт з обласного бюджету виділені кошти. Зокрема, у 2019 році затрачено 135 тис грн на капітальний ремонт гідроспоруди між озерами Світязь та Луки-Перемут. У 2020 році - 494 тис грн, з яких 194 тис. гривень –  на капітальний ремонт внутрішньогосподарських каналів К-71 та К-71-3 на території Світязької сільської ради та 300 тис грн – Регіональному офісу водних ресурсів в області на виготовлення ПКД «Капітальний ремонт Копаївської осушувальної системи Шацького району Волинської області (міжгосподарська інженерна інфраструктура)».

За словами Валентина Кухарика, у 2021 році виділено кошти обласного екологічного фонду в сумі більше 700 тис грн на продовження капітальних ремонтів каналів на території Шацької селищної територіальної громади та розроблення наукового обґрунтування підвищення ефективності використання внутрішньогосподарської меліоративної мережі Копаївської осушувальної системи.

Також відновлено моніторингові дослідження стану природного середовища на території Волинської області в зоні  можливого впливу кар’єру будівельних матеріалів «Хотиславський» (Республіка Білорусь), які проводить Інститут водних проблем і меліорації НААН України. Проведений аналіз свідчить, що  на  формування  водообміну  фактично впливають  як  кліматичні,  так  і  техногенні  чинники,  одним  з  яких  є експлуатація  Хотиславського  кар’єру. У 2020 році на проведення моніторингових досліджень з обласного екологічного фонду виділено кошти в сумі 170 тис грн, у 2021 році  - 190 тис грн.

Слід зазначити, що обміління Шацьких озер – проблема державного рівня. Відтак, за ініціативи очільника області Юрія Погуляйка облдержадміністрацією неодноразово направлялися звернення до Президента України, Уряду, Верховної Ради України та профільних міністерств щодо фінансування з державного бюджету комплексу заходів для збереження водних об’єктів на території області, зокрема ліквідації загроз і чинників, що зумовлюють обміління Шацьких озер.

Проте, у листі Міндовкілля до Кабінету Міністрів України та облдержадміністрації зазначено, що відповідно до постанови КМУ від             11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» підготовка проектів нових державних цільових програм або внесення змін до затверджених цільових програм, що потребують додаткового фінансування з державного бюджету, припинено. Натомість, запропоновано здійснювати фінансування програм природоохоронних заходів місцевого значення за рахунок видатків місцевих бюджетів.

Відтак, у процесі обговорення учасниками конференції напрацьовано ряд рішень. Незважаючи на те, що основним фактором, який впливає на рівень води в озерах Шацької групи, є кліматичний, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування мають забезпечити ремонт меліоративних систем, дотримання природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання (зокрема, які надають туристичні послуги), контрольоване водокористування, моніторинг впливу Хотиславського кар'єру (Республіка Білорусь).

Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації