20210831184425.JPG, фото
31 серпня 2021, 18:42

Об’єкти культурної спадщини Волині повинні належно охоронятися та оберігатися

Про це наголосили учасники робочої наради, яка відбулася сьогодні 31 серпня 2021 року, за участю першого заступника голови облдержадміністрації Сергія Мовенка, заступника керівника обласної прокуратури Олександра Бабенкова, заступника начальника ГУНП у Волинській області Сергія Козака,  начальника відділу організації публічного порядку, масових охоронювальних заходів управління превентивної діяльності ГУНП у Волинській області Сергія Грицюка, представників УСБУ у Волинській області, а також управління культури, з питань релігій та національностей ОДА, управління містобудування та архітектури ОДА. 

Обговорено стан включення об’єктів культурної спадщини, які знаходяться на території області, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, наявність спірних питань (незаконне знесення, передача в інше право власності, руйнування тощо) суб’єктів господарювання щодо таких об’єктів, а також вжиття скоординованих заходів щодо їх збереження та охорони. 

Як поінформувала начальник управління культури, з питань релігій та національностей ОДА Ольга Чубара, на території Волинської області під охороною держави перебуває 1529 об’єктів культурної спадщини (202 національного та 1327 місцевого значення), що взяті на державний облік згідно законодавства (що діяло до часу набуття чинності Закону України «Про охорону культурної спадщини»). З них 150 – археології (15 національного та 135 місцевого значення), 857 – історії (7 національного та 850 місцевого значення), 30 – монументального мистецтва (1 національного та 29 місцевого значення), 492 – містобудування і архітектури (179 національного та 313 місцевого значення).

Окрім того, на обліку в державних органах охорони культурної спадщини перебуває понад 3000 нововиявлених об’єктів (з них 1800 – пам’ятки археології).

У свою чергу, як зауважив заступник начальника ГУНП у Волинській області Сергій Козак,  не всі з цих об’єктів внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, що унеможливлює притягнення до відповідальності в разі їх руйнування.  

«Загалом до Державного реєстру нерухомих пам’яток України занесено 43 об’єкти культурної спадщини, з них – 17 пам’яток археології (15 національного, 2 – місцевого значення), 10 пам’яток історії (7 національного, 3 – місцевого значення), 2 – монументального мистецтва (1 національного, 1 місцевого значення), 14 пам’яток архітектури місцевого значення.

Відтак, як повідомив заступник начальника управління культури, з питань релігій та національностей ОДА - начальник відділу охорони культурної спадщини Віталій Стрільчук, облдержадміністрацією надіслано Міністерству культури та інформаційної політики України список об’єктів культурної спадщини для їх внесення до зазначеного реєстру. Однак, зважаючи на значний об’єм робіт, пов’язаних з цим, позаяк усі інші регіони також надіслали відповідні переліки, наразі документи, надіслані Волинською облдержадміністрацією, перебувають на розгляді МКІП.

Як зазначив у процесі наради начальник управління містобудування та архітектури ОДА Микола Томчук, в області налічується 20 історичних населених місць. Основною вимогою для таких населених пунктів є наявність історико-архітектурних опорних планів (ІОАП). Наразі розроблені та затверджені у встановленому порядку ІОАПи міст Луцька, Володимира-Волинського, Любомля, селища Олика. Розроблені, але не затверджені ІОАПи міста Ковель, селищ Луків і Голоби; розробляються ІОАПи міста Камінь-Каширський і селища Іваничі.

«Постановою Кабінету Міністрів України № 92 від 21.02.2018 р. скасовано необхідність розробки історико-містобудівного обґрунтування (ІМО) в тих історичних населених місцях, де в установленому порядку розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани (ІАОП), – зауважив Микола Томчук. – Проектна документація на нове будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт (крім реконструкції та капітального ремонту квартир чи окремих приміщень, які здійснюються без змін об’ємно-просторових характеристик) в історичних населених місцях розроблятиметься виключно відповідно до затверджених в установленому порядку ІАОП».

Обласна державна адміністрація неодноразово зверталася до голів міських, селищних рад населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, щодо неприпустимості нового будівництва без наявності затверджених ІОАПів.

Про вжиті заходи щодо захисту об’єктів культурної спадщини інформував присутніх також заступник керівника обласної прокуратури Олександр Бабенков. Зокрема, органами прокуратури області протягом 2020-2021 років пред’явлено три позови щодо захисту об’єктів культурної спадщини.

Окрім того, Олександр Бабенков зупинився і на основних загальних проблемних питаннях у сфері охорони культурної спадщини, які стосуються, у тому числі, й Волині. Це, зокрема, незанесення або виключення об’єктів культурної спадщини з Державного реєстру нерухомих пам’яток України; незатвердження зон їх охорони; відсутність укладених охоронних догорів на об’єкти культурної спадщини; порушення вимог закону при проведенні будівельних робіт, реконструкції історичних пам’яток, виділенні земельних ділянок історико-культурного значення; хаотична, неконтрольована забудова історичних центрів; засилля рекламної продукції на пам’ятках архітектури; самовільні ремонтно-реставраційні роботи на території пам’яток, охоронних зон, заповідників тощо. 

Відтак, обговоривши проблемні питання щодо охорони культурної спадщини Волині, учасники засідання прийшли до висновку, що об’єкти культурної спадщини повинні належно охоронятися та оберігатися, а за їх руйнування необхідно притягувати до відповідальності згідно чинного законодавства. Аби робота у цьому напрямку була результативною, необхідно скоординувати зусилля виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів. 

 Відтак, за результатами наради перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Мовенко доручив підготувати відповідне протокольне рішення з врахуванням озвучених пропозицій.  

Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації