Олександр Савченко здійснив робочий візит у Ковельський район
Голова облдержадміністрації оглянув об'єкти Ковельщини з проблемними питаннями 18 червня 2018 року. Зокрема, він побував у селах Вербка та Колодяжне. Там у школах просять добудувати актові та спортивні зали, а в останньому ще й не вистачає класних приміщень.Кількість дітей кожного року збільшується, але навчатися їм вже ніде.
Так, у Колодяжному школа збудована ще у 1959 році і нині її потужностей не вистачає. Навчальний заклад розрахований на 90 дітей, проте тут навчаються уже 120 учнів. Ще 20 дітей через брак місця мусять їздити до ковельських шкіл. Окрім того, класи, у яких навчаються діти, – крихітного розміру, тому групи мають розбивати на 6-8 учнів. Також на території школи взагалі немає спортивної зали, тому із заняттями фізкультурою також виникають проблеми.
- Класів катастрофічно не вистачає. Раніше було до 10 учнів у класах, тепер 13-20. А найбільша наша проблема, що нам треба добудувати спортзал, бо взимку дітям абсолютно немає де займатися фізкультурою. Будемо просити, щоб нам їх добудували, - розповіла заступник директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. села Колодяжне Тетяна Дмитрук.
Голова облдержадміністрації зауважив, що дійсно було б непогано розширити освітній простір, адже великі класи – це здоров’я дітей. Проте знайти кошти в бюджеті області, мабуть, не вдасться. Тому треба звертатися до Державного фонду регіонального розвитку. Тож у школі мають оформити свої пропозиції та подати на розгляд в ОДА.
- Це все процедура. Спеціалістам адміністрації, звісно, вивчати потреби, складно – на місці краще знають, що їм треба. Тому разом із педагогічним колективом розробіть проект, включаючи спортзал, санвузли, кабінети. Згодом наші спеціалісти його дороблять – як то кажуть «причешуть», приведуть у відповідність вимогам, виставленим ДФРР, і тоді він пройде, - резюмував Савченко.
Схожу проблему має ще одна сільська школа біля Ковеля.Зокрема, у селі Вербка нині діє навчально-виховний комплекс, до складу якого входять школа і дитячий садок.
- Зараз ми маємо 400 учнів, у перший клас підуть 60 діток. Мали проблему у приміщенні, яку вирішено було тільки у цьому навчальному році. 26 грудня ми перейшли у нове приміщення, - розповіла директорка школи Валентина Саковська. – Завдяки цьому школярі більше не навчаються позмінно, бо 5-11 класи навчаються у новому корпусі. Однак у школі відсутні спортивний та актова зали та їдальня. Також необхідно перекрити даху, утеплети приміщення та добудувати котельні на твердому паливі, задля економії ресурсів. Господарські будівлі теж потрібно реконструювати.
Олександр Савченко зауважив, що аби добудувати школу, треба дуже багато коштів, а із ДФРР дадуть лише 10 мільйонів гривень.
- У нас перевиконання навіть за півріччя, як такого, немає, може бути 20-30 мільйонів. Так це ж на всю область. Будемо говорити з мером Ковеля, діти якого теж тут знаходяться, - мовив посадовець. – Ми вже поставили Уряд до відома, що населення Волині зростає. Всі коефіцієнти, які деякі міністерства застосовують при розрахунку бюджетування на кожну дитину, учня чи пацієнта, тут ще не працюють. Всі коефіцієнти йдуть із тим, що у нас народжуваність падає і кількість населення зменшується, а на Волині навпаки – і дітей більше шкільного віку, і по народжуваності ми 4 місце в країні займаємо. Ми будемо просити Уряд, і, я думаю, доб’ємося, щоб вони нам коефіцієнти перерахували.
Також керівник найвищої виконавчої гілки влади в області відвідав літературно-меморіальний музей Лесі Українки у селі Колодяжне Ковельського району. Через регулярне підтоплення там руйнується будинок, де жила волинська поетеса, та точна копія дому її батьків.
Музей кожного року відвідує близько 30 тисяч чоловік, тут проводять майже тисячу екскурсій. На території музею є дві Лесині садиби. До слова, Білий будинок - власне дім поетеси, збудований у 1890 році, а сірий - точна копія дому батьків Лесі Українки. У білому будинку є підвал, тож через регулярне його підтоплення Лесина оселя почала руйнуватися. І хоч тут проводили роботи з осушення, ситуацію поліпшити не вдалося.
- Зараз він потребує ремонту, оскільки фасад будинку і всередині стіни повністю почали руйнуватися - обсипається штукатурка і через те ми звертаємося до всіх небайдужих, щоб нам допомогли провести реставраційно-ремонтні роботи для збереження надзвичайної пам’ятки архітектури – будинку, в якому жила Леся Українка, - розповіла завідувач Колодяжненського літературно-меморіального
музею-садиби Лесі Українки Ольга Бойко.
За попередніми підрахунками, аби провести відновлення треба щонайменше 5 мільйонів гривень. Однак сума не остаточна, адже стан будівель ще мають оцінити фахівці. Наразі просили кошти принаймні на виготовлення проектно-кошторисної документації.
Голова облдержадміністрації резюмував, що треба робити все, аби максимально зберегти унікальну пам'ятку.
Мені не дуже віриться, що у старому будинку можна зробити такий підвал, який не підтоплюватиме… Але якщо в підвалі треба робити розкопки, адже там ще знаходять речі Лесі Українки та її сім’ї, то звичайно, щось треба робити, - зауважив Савченко.
За його словами, часу залишилося не так багато, адже затягування на кожен місяць – це додаткові руйнування, а цього не можна допускати.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.