Олена Зеленська: Безбар’єрність має стати державною політикою та новою суспільною нормою
В Україні триває робота над розробкою Національної стратегії безбар’єрного простору. Головна мета Стратегії, над якою працює понад 230 експертів і 50 громадських організацій та аналітичних центрів з різних регіонів країни, – створення безбар’єрного простору для всіх без винятку громадян.
Робота над Стратегією розпочалася у грудні 2020 року з ініціативи Першої леді Олени Зеленської та відповідно до Указу Президента «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні».
Відтак, 4 березня 2021 року, відбулося засідання міжвідомчої робочої групи Кабінету Міністрів України під керівництвом Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Першої леді Олени Зеленської та Міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова. В ході засідання було представлено понад 600 ініціатив та пропозицій до проєкту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.
У студії Волинської ОДА працювали перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Мовенко, заступники голови облдержадміністрації Людмила Тимощук, Ігор Чуліпа, Олександр Троханенко, Анатолій Костик та керівники профільних структурних підрозділів облдержадміністрації.
«Сьогодні ми зустрілися, щоб звіритись, як рухається процес підготовки Стратегії. Для мене було важливим побачити, що до роботи залучена велика команда експертів, що вже було проведено понад 30 інтерв’ю з фахівцями відповідних галузей та 15 стратегічних сесій. Тож є всі передумови, аби Стратегія жила не тільки на папері, а й була реалізована», – зазначила Олена Зеленська.
Представники експертних груп презентували свої напрацювання за шістьма напрямками: фізична, інформаційна, суспільна, економічна, цифрова та освітня безбар’єрність.
Запропоновані ініціативи покликані створити безбар’єрний простір у різних сферах життя людини, забезпечити рівні можливості для всіх суспільних груп у напрямку самореалізації, здобуття освіти, працевлаштування, розвитку здібностей та потенціалу.
Йдеться зокрема про заходи з гармонізації державних будівельних норм у частині забезпечення інклюзії, покращення доступності офіційної документації та публічних послуг для всіх громадян, включно з особами з різними формами інвалідності, розширення безбар’єрності на ринку праці, продовження впровадження інклюзивної освіти та розбудову системи ефективної освіти протягом життя тощо.
Члени міжвідомчої робочої групи висловили свої думки, зауваження та пропозиції до проєкту Національної стратегії створення безбар’єрного простору в України.
Зокрема, Олексій Чернишов зазначив: «Спільно з експертами та представниками місцевого самоврядування ми напрацювали ряд пропозицій. Важливо, що вони стосуються різних сфер: до прикладу, регулювання доступності міського транспорту, стимулів для роботодавців підтримувати різноманіття серед працівників, освіти протягом життя. Для мене особисто важливо, що підготовлений документ не про те, скільки буде побудовано пандусів та з’їздів, а про покращення комфорту життя кожного українця, про усунення обмежень, які заважають».
Слід наголосити, що обов'язковою вимогою до об’єктів, які будуються в Україні в рамках Програми «Велике будівництво» є дотримання усіх вимог інклюзії.
Своєю чергою, Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України висловила сподівання, що завдяки стратегії в Україні буде побудоване таке суспільство, де всі люди почуваються зручно, безпечно, захищено, максимально реалізують свій потенціал, мають рівні можливості для участі у всіх сферах життя.
«Один з найважливіших моментів, який закладається в проєкт Стратегії - це трансформація філософії соціального захисту «від надання пільг до створення можливостей». Я щиро впевнена, що правильно побудована соціальна політика – це не про те, щоб роздати допомоги утриманцям, а про те, щоб забезпечити можливості для реалізації та розвитку кожного», – зазначила Марина Лазебна.
Ще одним важливим напрямком Національної стратегії є цифрова безбар’єрність.
«Сьогодні українці вже активно користуються послугами онлайн. Ми працюємо над тим, щоб люди, які найбільше потребують допомоги – люди старшого віку, люди з інвалідністю, батьки дітей з інвалідністю, маломобільні люди, – мали змогу швидко та зручно отримувати послуги й електронні сервіси, без перешкод та бар’єрів», – додав віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
До 9 березня проєкт Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору буде оприлюднений для широкого громадського обговорення. Після фіналізації документа та погодження з боку всіх дотичних органів державної влади відбудеться затвердження Нацстратегії Кабінетом Міністрів України, яке заплановане на середину квітня 2021 року.
Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації