Освіта і бізнес: партнерство заради розвитку Волині
Співпраця навчальних закладів та бізнесу була темою нещодавньої зустрічі із волинськими підприємцями під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Романа Романюка. До діалогу з бізнесом долучились представники Луцького національного технічного університету, Волинського національного університету ім. Лесі Українки та обласного управління освіти і науки.
Зустріч мала на меті не лише обговорити актуальні питання, але й знайти шляхи покращення співпраці між освітніми установами та підприємствами Волині.
Заступник начальника управління освіти і науки ОДА Олександр Ткачук наголосив на важливості людського капіталу для розвитку регіону та країни загалом. Він розповів, що на Волині професійною підготовкою займається 35 закладів освіти, серед яких 13 професійно-технічних, 20 коледжів та 11 університетів. Водночас, попри високий попит на робітничі кадри (близько 70% потреб на ринку праці), лише 11% випускників 9 та 11 класів у цьому році обрали навчання за робітничими професіями.
Олександр Ткачук також поділився успіхами у розвитку навчально-практичних центрів на базі закладів професійно-технічної освіти: за останні роки було створено 19 таких центрів, ще три відкриють цього року. До 30% співфінансування облаштування центрів покривають роботодавці – до прикладу, «Жасмін». Підприємство поставило для навчання своїх фахівців дороговартісне обладнання, аналогічне тому, що використовують в роботі. Тож по завершенню навчання чекають поповнення працівників.
«Ми, коли закуповуємо обладнання для цих навчально-підготовчих центрів, завжди погоджуємо перелік із роботодавцями. Це обов'язкова умова Міністерства освіти і науки», – зауважив посадовець. Серед підприємств, які зацікавлені та допомагають створювати навчально-підготовчі центри – «Едельвіка», «Модерн-Експо», СКФ Україна, «Гербор-Холдинг», «Мікроклімат», «Кальвіс» та ін.
Незважаючи на це, проблема з підготовкою достатньої кількості робітничих кадрів залишається актуальною.
Луцький національний технічний університет активно взаємодіє з місцевою владою та бізнесом. Зокрема, ЛНТУ має дві потужні лабораторії, що виконують дослідження для підприємців.
«Будівельна лабораторія сертифікована для проведення досліджень будівельних конструкцій і матеріалів, а також екологічна, яка має акредитацію і займається дослідженням екологічних викидів», – розповіла проректор ЛНТУ Олена Лютак про наукові розробки університету для бізнесу. – Більшість досліджень мають прикладний характер. Видаємо необхідні сертифікації для проведення діяльності. Представники громад звертаються до нас із запитом зробити обстеження, розробити стратегію розвитку певної територіальної громади. До прикладу, багато дорожніх розміток і розв'язок у Луцьку робили саме наші молоді науковці».
Завідувачка кафедри фінансів ВНУ ім. Лесі Українки Олена Стащук також підкреслила важливість взаємодії між владою, бізнесом та освітою. Вона розповіла, що університет активно співпрацює із підприємствами, надаючи студентам можливість проходити практики та брати участь в ярмарках кар'єри. Такий формат дозволяє студентам краще орієнтуватися у вимогах ринку праці та знайомитися з потенційними роботодавцями. Також запрошені лектори від бізнесу розповідають студентам, про свої вимоги, критерії, відразу орієнтуючи на успішне працевлаштування.
Як зазначила пані Олена, ще одним прикладом успішної співпраці ВНУ є виконання наукових робіт на замовлення підприємств або об'єктів господарювання. У 2024 році університет реалізував виконання таких робіт на суму 446 тисяч гривень.
«Це дозволяє не лише залучати молодих науковців до нових ідей, а й допомагає підприємствам впроваджувати ідеї на практиці. Зокрема, для наукової роботи використовуються інноваційні можливості, як STEM-лабораторія, що дозволяє створювати тривимірні моделі та навчати студентів керуванню дронами, що є актуальним у сучасних умовах».