Під час засідання «Прозорість та підзвітність» проаналізували роботу у 2024 році
21 січня відбулося засідання робочої групи «Прозорість та підзвітність» під керівництвом першого заступника голови ОДА Олега Стельмащука. Під час зустрічі її учасники підсумували роботу минулого року та окреслили пріоритети на поточний рік.
Начальниця управління внутрішнього аудиту облдержадміністрації Тетяна Чемерис зазначила, що у 2024 році робоча група «Прозорість та підзвітність» провела 14 засідань.
«Одним із ключових напрямів діяльності групи став аналіз закупівель товарів, робіт і послуг через систему "ProZorro" управлінням внутрішнього аудиту ОДА. Аналіз охопив діяльність структурних підрозділів обласної державної адміністрації, РДА, а також виконкомів міських рад, – розповіла Тетяна Чемерис. – Зокрема, проаналізували 46 публічних закупівель товарів, робіт і послуг. За його результатом виявили 22 порушення Закону України «Про публічні закупівлі». Кожне порушення детально розглянули на засіданнях робочої групи, що дозволило оперативно реагувати: частину недоліків було усунуто замовниками, а за іншими випадками підготовлені матеріали були передані до територіальних підрозділів Західного офісу Держаудитслужби для вжиття заходів».
Водночас начальник управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області Анатолій Омельчук зазначив, що у 2024 році фахівцями відомства проведено 14 перевірок закупівель.
«Охоплено контролем 23 процедури закупівель на загальну суму 276,1 млн гривень. Сума виявлених порушень торік становить 12,5 млн гривень, забезпечено відшкодування на 6,8 млн гривень, або 54,4% від виявленої суми, – поінформував Анатолій Омельчук. – Серед виявлених порушень найчастіше трапляються: завищення ціни на товари, роботи, послуги та непоставка закуплених товарів, робіт та послуг».
Він додав, що до правоохоронних органів у 2024 році передано 14 матеріалів, за якими порушено чотири кримінальні провадження, шість матеріалів долучено до кримінальних проваджень та ще чотири знаходять на розгляді.
Ще одним видом контролю, що здійснює управління Західного офісу Держаудитслужби у Волині, є моніторинги закупівель. Так, за інформацією очільника підрозділу впродовж 2024 року на території регіону проведено 177 моніторингів закупівель очікуваною вартістю 1,8 млрд грн.
«За результатами проведених моніторингів встановлено порушення за 102 процедурами на суму 1,1 млрд гривень. Вжитими заходами забезпечено усунення порушень за 39 процедурами шляхом скасовування торгів та розірвання договорів на суму 1 млрд гривень, – розповів Анатолій Омельчук. – Найбільш типовими порушеннями, які виявляє управління у сфері закупівель, є порушення при оформленні замовниками тендерної документації, оприлюднення інформації про закупівлю».
Також окрім усунення порушень, робоча група надала рекомендації щодо перегляду доцільності деяких закупівель, які мали ризики переплати, і скасування тендерних процедур там, де це було виправдано. Такий підхід дозволив зменшити потенційні ризики неефективного витрачання державних коштів.
«Засідання робочої групи "прозорість та підзвітність" має бути продуктивними. Наше основне завдання – це не допустити порушень і, головне, запобігти їм. А якщо вже така ситуація склалася – знайти шляхи повернення коштів до бюджету, які намагалися використати не за призначенням», – наголосив Олег Стельмащук.