Підсумки роботи минулого року і плани на 2023-ій: в області відбулася колегія управління охорони здоров’я ОДА
«2023 рік – рік війни. Однак, якщо ми зараз не будемо вибудовувати плани і стратегії розвитку медичної галузі Волині, то ми ризикуємо втратити її якість. Тому ми повинні попри війну працювати під гаслом: «Якісна медична допомога. Доступна медична допомога. Безоплатна медична допомога», – зазначив очільник управління охорони здоров’я ОДА Юрій Легкодух під час засідання колегії управління охорони здоров’я облдержадміністрації сьогодні, 17 лютого 2023 року.
Участь в заході взяли керівники медзакладів Волині, заступниця голови ОДА Мирослава Якимчук та голова облради Григорій Недопад.
Зустріч розпочалася із підбиття підсумків роботи установ охорони здоров’я області у 2022 році. Юрій Легкодух детальніше зупинився на завданнях, які виникли перед медзакладами в умовах воєнного стану.
Він розповів, що в області минулого року проліковано 55 203 внутрішніх переселенців. З них амбулаторну допомогу отримали 44 099 людей, а стаціонарну – 11 104. Окрім того, більшість амбулаторно-поліклінічних та стаціонарних закладів охорони здоров’я області залученні до надання медичної допомоги військовослужбовцям.
«Також працівники обласної екстренки долучились до надання медичної допомоги жителям деокупованої території Херсонської області. Зокрема, сформовано п’ять бригад, дві з яких уже повернулись на Волинь», – підкреслив керівник управління охорони здоров’я ОДА.
Впродовж 2022 року в області проведено 8,5 тисяч пологів. Найбільше у «ВОТМО захисту материнства і дитинства» (2 787), Луцькому (1 220) та Ковельському пологових будинках (1 013).
«Є й заклади, у яких проведено лише до 200 пологів. Це означає, що їх керівники повинні переглянути доцільність роботи таких пологових відділень. Тому що при малій кількості пологів найперше страждає якість медичної послуги і професійність лікарів», – зауважив Юрій Легкодух.
Щодо хірургічної допомоги, то в області проведено 64 158 операцій. Найбільше проведено операцій на шкірі (10 271), на кістково-м’язевій системі (9 909), на органах травлення (7 979) та жіночих статевих органах (7 954).
Під час колегії також обговорили Програму медичних гарантій. Так, Волинська область на п’ятому місці в Україні по сумі на пакет послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» (714,2 млн гривень).
У 2022 році три заклади області уклали договір з НСЗУ на пакет «Медична допомога при гострому інфаркті міокарда». Загалом на Волині зареєстровано 1 059 випадків цієї хвороби. 9% серед пролікованих випадків закінчилися летально.
Щодо «Медичної допомоги при гострому мозковому інсульті», то у минулому році 7 медустанов уклали договір на цей пакет. Проліковано 3 822 випадки недуги. Серед них 13% – летальні випадки.
Загалом тогоріч медзаклади Волині отримали гуманітарну і благодійну допомогу на суму 725 млн гривень. Це лікарські засоби, вироби медичного призначення та обладнання.
У планах управління охорони здоров’я ОДА на 2023 рік – реалізація «Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року», яку розробляє МОЗ України. Передбачається:
- збільшення тривалості життя чоловіків та жінок на 3 роки (до 70 до 80 років відповідно);
- зниження материнської та дитячої смертності до середнього;
- зменшення передчасної смертності від неінфекційних захворювань на третину;
- зниження рівня інвалідності через захворювання, яким можна запобігти;
- зниження захворюваності та інвалідності від туберкульозу, ВІЛ та гепатиту С;
- зниження смертності від дорожньо-транспортного травматизму на третину;
- зменшення споживання тютюну, алкоголю та солі.
Також в області у 2023 році планують забезпечити якість та ефективність надання медичних послуг населенню та затвердити спроможну мережу закладів охорони здоров’я.
Насамкінець засідання керівниця Шацької районної лікарні Світлана Крецу поділилася з колегами досвідом і напрацюваннями її медичного закладу.
«Наше комунальне підприємство відноситься до тих маленьких підприємств, яке намагається зайняти своє місце у структурі Волинського госпітального округу. І мені приємно зазначити, що Шацька лікарня зараз живе, а не виживає», – сказала Світлана Крецу.
Крім того, у 2023 році Волинь стикнулися з тим, що первинка має проблеми з ФАПами, зокрема, з їх утриманням. Тож медичний директор Горохівського центру первинної медико-санітарної допомоги Ірина Кауза поділилася з присутніми досвідом успішної роботи Горохівської громади в цьому напрямку.
«Від себе та від начальника Волинської ОВА Юрія Погуляйка дякую управлінню охорони здоров’я та усім керівникам медзакладів області за проведену роботу. На ваші плечі лягли великі навантаження та виклики, які ви успішно долаєте. Бажаю усім успіхів та Перемоги», – сказала Мирослава Якимчук.