20180913145525.jpg, фото
25 квітня 2018, 10:54

Проблеми ДП «Волиньторф» вивчав голова облдержадміністрації Олександр Савченко

Державне підприємство «Волиньторф» відвідав голова облдержадміністрації Олександр Савченко 24 квітня 2018 року. Зокрема, оглянув сировинну базу підприємства, Маневицький торфобрикетний завод та поспілкувався з колективом підприємства ДП «Волиньторф».

Слід зазначити, що наразі у підприємства проблеми із виділенням земель для видобутку сировини. Наявні площі закінчуються, а тому ситуація критична. Проблема полягає у тому, що прилеглі землі відносяться до особливо цінних, позаяк глибина залягання торфу становить більше одного метра. Тож мова йшла про 190 гектарів землі, документи на які знаходяться у Кабінеті Міністрів України. Про це розповів директор Маневицького торфозаводу Володимир Щербачук. Зустріч з керівником найвищої виконавчої гілки влади в області відбулася на території сировинних площ, де Олександр Ілліч  оглянув поля видобування торфу.

За словами керівника заводу, сировинна база має запаси торфу 4 мільйони 400 тисяч тонн. На сьогодні видобуто 1 мільйон 200 тисяч тонн. Для того, щоби стабільно працював Маневицький торфобрикетний завод, потужність якого 30 тисяч тонн, потрібно видобувати як мінімум 60 тисяч тонн торфу, тому що на 1 тонну готової продукції потрібно 2 тонни сировини. Адже волога торфу, який поступає на завод – 50 відсотків, далі її треба висушити до 17-18 відсотків вологи. Тому виходить, що на тонну торфобрикету – 2 тонни сировини. Для того, щоби заготовляти 60 тисяч торфу потрібно мати площу у 100 гектарів, тому що з одного гектара ми збираємо приблизно 60 тонн за сезон добування. В останні роки при дефіциті площ у 50-60 відсотків, ми видобували вдвічі інтенсивніше, аби втриматись на плаву. Раніше ми 10-20 гектарів щороку вводили нових площ, але останніх 6 років ми зовсім не вводили нових площ.

– Причина – нас блокують із відведенням нових площ. Наразі наші землі знаходяться під лісом. Згідно із 149-ою та 150-ою статтею земельного кодексу у нас залягання торфу становить більше одного метра, а це особливо цінні землі, тому на даний час погодження відведення йдуть дуже важко. А взагалі запаси торфу із заляганням торфу менше одного метра, то вони нам не придатні для промислової розробки. Адже наші землі знаходяться під лісом, а на їх підготовку йдуть дуже великі затрати. Для цього треба вирізати ліс, викорчувати пеньки, зробити канали, положити мости, зробити профіль карти. І якщо ми візьмемо площу із заляганням метр і менше, то вони практично не придатні. Затрати великі, а візьмемо там дуже мало, - розповів Володимир Щербачук.

Відтак, із проханням посприяти вирішенню проблеми у Кабінеті Міністрів України й звернулися до голови облдержадміністрації керівництво підприємства.

- Очікуємо, щоб Ви нам якось, все-таки, посприяли у виділенні земель. Допомогли нам вирішити питання у Кабінеті Міністрів України. Там зараз знаходяться наші матеріали на 190 гектарів. Бо наразі у нас залишилось 40 відсотків площ від видобуток торфу, і щоби завод далі працював, то потрібно вирішувати це питання негайно, - наголосив Володимир Щербачук.

Щодо транспортування, то за словами директора Маневицького торфозаводу, підприємство єдине в Україні щодо перевезення транспортування торфу автомобільним сполученням. Мовляв, тепловозом та вагонами вузької колії безпосередньо з полів видобутку перевозять торф на перевантажуючу естакаду. Далі приїжджають автомобілі з причепами та везуть на переробку на торфобрикетний завод.

Разом із тим, керівник виконавчої гілки влади в області відзначив, що важливо, аби підприємство залишалось державним, і надалі забезпечувало школи і садочки торфобрикетом. Але, в той же час, не слід забувати й про якість продукції.

- Я не бачу якихось великих проблем для того, щоби підтримати вас. Але я повинен розуміти прозорість вашої роботи. Це, в першу чергу, – якість. Мене цікавить, щоби всі ваші суб’єкти господарювання, яким ви поставляєте торф, були задоволені якістю продукції. Далі разом будемо вирішувати цю проблему. Ми не можемо порушувати закон, адже не ми з вами його писали, але у нас є народні депутати, які можуть ініціювати внесення змін до законодавчих актів, - відзначив Олександр Савченко.

Своєю чергою, Володимир Щербачук, повідомив, що у минулому році на Маневицькому торфозаводі виготовили 40 тисяч тонн торфобрикету, з яких практично 80 %, а це 32 тисячі тонн, пішло у межах області. Зокрема, 30 % пішло на соціальну сферу. Також близько 15 тисяч тонн споживає населення області.

Користуючись нагодою, голова облдержадміністрації відвідав Маневицький торфобрикетний завод ДП «Волиньторф», де ознайомився з виробничими потужностями та зустрівся із колективом на території підприємства ДП «Волиньторф».

Як розповів генеральний директор ДП «Волиньторф» Іван Киричик, загалом виробничі потужності підприємства становлять 100 тисяч тонн торфобрикету в рік, який виробляють 2 торфозаводи, потужністю 30 та 70 тисяч тонн відповідно. З них 80 відсотків продукції реалізовується в області. 10 % – це експорт, ще 10 % йде за межі регіону.

- Взагалі питання виділення землі для видобутку торфу не сьогоднішнє, воно тягнеться практично з 2012-го року. В нас щороку спрацьовуються торф’яники, і щороку ми повинні вводити 60 гектарів площ для видобутку торфу. Одні передавати, а інші вводити. З 2012-го року це питання зависло в повітрі і на сьогоднішній день маємо критичний стан з наявністю площ під видобуток торфу. Ми залежимо від погодних умов при видобутку торфу, і якщо буде дощове та мокре літо, то ми не зможемо добути потрібну кількість торфу для забезпечення роботи підприємства протягом року, - поділився проблемою Іван Киричик.

Тож головне питання, яке цікавить колектив підприємства, чи будуть виділені землі під видобування торфу.

- Те, що кажуть сьогодні працівники з якими ми зустрічалися, то їх, напевно, зрозуміти можна. Вони повинні мати перспективу, вони повинні знати, що їм далі робити. Слава Богу, що не прозвучало жодного заклику, що ми кинемо все і поїдемо до Польщі. Всі хочуть залишитись тут, тому думаю, що ми зрушимо це питання з мертвої точки. Є певні аспекти в законодавчому плані, але з нами сьогодні була й народний депутат Ірина Констанкевич, яка каже, що вона внесла відповідну ініціативу. Також будемо виходити на Кабінет Міністрів для того, щоб забезпечити це підприємство майбутньою роботою з великою перспективою. Створимо робочу групу, яка найближчим часом зможе дати свій висновок. В основному – це юристи. Тому що є протиріччя в діючих законодавчих актах, і в нормативних, які на сьогодні існують. Тому вийдемо таким чином, щоб все було дотримано, звичайно, можливо й великих змін не потрібно буде вносити. Єдине, що ми домовилися розібратися з роботою самого підприємства, наскільки воно ефективне, - резюмував голова облдержадміністрації Олександр Ілліч.

Світлина від Волинська обласна державна адміністрація.

Світлина від Волинська обласна державна адміністрація.Світлина від Волинська обласна державна адміністрація.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.