Проєкту закону «Про основи національного спротиву»: в ОДА розповіли про основні положення законопроєкту
Про необхідність прийняття закону та його основні положення говорили під час пресбрифінгу, що відбувся в облдержадміністрації 23 червня 2021 року, за участі заступника голови ОДА Анатолія Костика та командування обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та військової частини А7028 ЗСУ.
Як зазначив Анатолій Костик, 25 травня 2021 року Президентом України В.Зеленським внесено до Верховної Ради України Проект Закону про основи національного спротиву №5557 та законопроект щодо внесення зміни до статті 1 Закону України «Про чисельність Збройних Сил України» стосовно збільшення чисельності Збройних Сил України у зв'язку із прийняттям Закону України «Про основи національного спротиву».
«У разі схвалення законопроекту про основи національного спротиву №5557 від 25.05.2021 в Україні буде створено комплексну всеохоплюючу систему національного спротиву (протидії) агресору за рахунок залучення широких верств населення до територіальної оборони на підконтрольних територіях та/або Руху опору на окупованих чи захоплених територіях, підготовки громадян України до виконання специфічних завдань територіальної оборони і руху опору», - сказав заступник голови ОДА.
Слід звуважити, що проєкт закону врегульовує питання розвитку територіальної оборони, організації руху опору і відповідної підготовки громадян України до національного спротиву. Базується на сучасних моделях територіальної оборони, адже теоретичні та практичні ідеї законопроєкту застосовані у багатьох сусідніх країнах, а також інших стратегічних партнерів таких як НАТО та країнах Європейського союзу. Врахований в документі й досвід України у протидії російській агресії.
«Загалом питання такого закону постало через те, що нині вся система територіальної оборони функціонує на підставі підзаконних актів. Це грунтовні документи, але час вимагає ввести це у законодавче русло та виокремити в окремий закон, що стосуватиметься національного спротиву та територіальної оборони зокрема», - відзначив заступник начальника управління з питань оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації Віктор Шрамко.
Тож під час пресбрифінгу військовий комісар обласного центру комплектування та соціальної підтримки Роман Кулик та начальник штабу-перший заступник командира військової частини А7028 Ігор Марищак розповіли про про основні положення законопроєкту та шляхи його реалізації на території області.
Загалом, тезисно основні положення законопроєкту передбачають наступне:
1.Територіальна оборона:
- сили територіальної оборони стають окремим родом сил Збройних Сил України;
- сили територіальної оборони виводяться із підпорядкування Командувача Сухопутних військ та переводяться у пряме підпорядкування Головнокомандувачу Збройних Сил України;
- передбачено залучення сил територіальної оборони для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій
- територіальна оборона включатиме дві складові – військову і добровольчу. Військова – бригади територіальної оборони (у кожній області) і батальйони (у кожному районі) територіальної оборони. Добровольча – добровольчі загони територіальних громад;
- добровольцям територіальної оборони дозволяється використовувати особисту мисливську зброю для виконання завдань територіальної оборони;
- унормовано соціально-правовий захист військовослужбовців і добровольців (важливо) територіальної оборони.
- Рух опору:
- законодавчо унормовується рух опору який має діяти на окупованій (захопленій) території, перешкоджати діям військ (сил) агресора (противника), брати участь у проведенні спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) операцій.
- визначається відповідальний за організацію руху опору;
- визначаються умови початку виконання завдань руху опору (на окупованій території або території захопленій агресором (противником);
- до руху опору дозволяється залучати іноземців та осіб без громадянства;
- унормовано соціально-правовий захист учасників руху опору (вони зможуть отримати статус учасника бойових дій).
3.Підготовка громадян України до національного спротиву:
- вводиться загальновійськова підготовка громадян України;
- узаконюється початкова підготовка, яка охоплює загальноосвітні навчальні заклади (школи, гімназії, ліцеї тощо)
- вводиться базова підготовка для громадян віком від 18 років, які не пройшли службу в армії;
- визначаються органи, відповідальні за підготовку (початкову – Міносвіти спільно з Міноборони; базову – Міноборони разом з іншими міністерствами і відомствами).
Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації.