20240725155149.JPG, фото
25 липня 2024, 15:51

Прозорість та підзвітність: основні показники виконання місцевих бюджетів за перше півріччя 2024 року

Основні показники виконання місцевих бюджетів за перше півріччя 2024 року та пріоритети спрямування цих коштів проаналізували під час чергового засідання робочої групи «Прозорість та підзвітність», яке відбулось від керівництвом начальника ОВА Юрія Погуляйка.

«Прозорість та підзвітність при проведенні тендерів та закупівель у місцевих бюджетах залишається актуальним питанням. Все має бути обгрунтовано, зрозуміло й чітко», - зазначив Юрій Погуляйко.

Як доповів директор департаменту фінансів Волинської ОДА Ігор Никитюк, надходження зведеного бюджету області за перше півріччя 2024 року склали 8,4 млрд грн, дві третини яких – це власні доходи.

Власні доходи місцевих бюджетів у звітному періоді склали 5,3 млрд грн. Понад план надійшло більше 200 млн грн. У порівняні з відповідним періодом минулого року доходи зросли на 894,8 мільйона, або на 24,5 %. Ріст забезпечений в основному за рахунок надходження податку на доходи фізичних осіб, а саме за рахунок збільшення надходжень від єдиного податку.

Якщо говорити про власні надходження обласного бюджету, то у звітному періоді вони склали 682,9 млн грн. Планові показники виконані на 100,7 відсотка, понад план надійшло 5,1 млн грн.

За підсумками першого півріччя 2024 року за власною дохідною базою забезпечено виконання усіх районних бюджетів та 50 бюджетів територіальних громад. Не забезпечено виконання у Доросинівській, Олицькій, Ратнівській, Любомльській громадах у зв’язку з тим, що припинили діяльність деякі підприємства та несвоєчасні розрахунки по ПДФО із податку за оренду паїв.

Також в повному обсязі забезпечено нарахування з державного бюджету субвенцій і дотацій. В цілому за 6 місяців область отримала з державного бюджету 2,9 млрд грн дотацій і субвенцій.

Так, за рахунок отриманих власних надходжень та трансфертів з державного бюджету видатки проведені в сумі 8,2 мільярда гривень. Майже 2/3 усіх витрат, а саме 5,3 млрд грн, становлять виплати заробітних плат, комунальних послуг та за енергоносії.

Як наголосив головний фінансист області, саме ці напрямки витрат мають бути пріоритетними при розподілі додаткового фінансового ресурсу, такого як перевиконання доходів і вільних залишків. Загалом на Волині із перевиконання та вільних залишків на заробітну плату і енергоносії спрямовано більше як 600 млн грн.

Водночас, ще одним із пріоритетів використання ресурсів місцевих бюджетів є підтримка сил безпеки та оборони України та інші витрати, пов’язані із збройною агресією росії.

За оперативними даними у першому півріччі на зазначену мету витрачено майже 1 мільярд гривень із цих бюджетів. Майже 400 млн грн – на заходи та роботи з мобілізації й територіальної оборони. Понад 300 млн грн витрачено на потреби військових частин та правоохоронних органів через передачу цільової субвенції з місцевих бюджетів державному бюджету. 70 млн грн на підтримку населення та внутрішньо переміщених осіб. І більше 30-ти млн грн – на облаштування укриттів, закупівлю генераторів та пального до них.