20181204134438.JPG, фото
04 грудня 2018 року

Реалізація освітньої реформи: досвід Маневицького району

Покращення якості освіти, матеріально-технічної бази, збільшення фінансування навчальних закладів і, як результат, потужний освітній простір - це стало можливим на теренах Маневицького району завдяки освітній реформі. Про це голова Маневицької радержадміністрації Андрій Линдюк розповів під час Ради регіонального розвитку Волині, що відбулася днями.

Як відзначив керівник виконавчої гілки влади в районі, розпочали цей процес у 2015 році з оптимізації навчальних закладів. Зокрема, малокомплектні школи закривали, а дітей натомість шкільними автобусами довозили у великі школи з повноцінною матеріально-технічною базою. Додав, що не все йшло гладко, адже був спротив зі сторони депутатського корпусу, освітян та вчителів, батьків та учнів. Тож з усіма говорили та переконували, що це дасть змогу покращити якість освіти та оптимізувати бюджетні кошти.  Зрештою, як сказав Андрій Линдюк, і учні,  вчителі згодом дякували за такі рішення.

- "Дякуємо, що ми і наші діти побачили і зрозуміли що таке свято першого дзвоника" говорили мені. Потім вони систематично дякували нам, і сьогодні дякують. Через декілька місяців туди заїхав шкільний автобус, тому радості і дітей, і батьків,  учителів не було меж. Одна вчителька, яка тоді була директором малокомплектної школи, буквально цього року сказала, що завдяки цим змінам зрозуміла що таке педагогіка і що таке працювати з дітьми. Адже до того вона навчала по 2-3 учні в класі, і, прийшовши в клас, де 25 учнів, зрозуміла, що можна використовувати різні підходи, - поділився успіхом голова Маневицької райдержадміністрації.

Відповідно зміни торкнулись й форм навчання та кількості обслуговуючого персоналу. Так, проаналізувавши штат та виконуючи вимогу Закону України "Про державний бюджет 2016", районні владці провели 10-відсоткове скорочення таких посад. Таким чином, на Маневиччині провели скорочення 55-ти ставок та зекономили понад 3 млн грн, які спрямували на утримання шкіл.

- Паралельно із цим, суттєво зросло фінансування галузі освіти. У 2015-му році на загальноосвітні школи фінансування було 97 мільйонів гривень, тоді як в 2018 році ми вже профінансували освіту в Маневицькому районі на майже 220 мільйонів гривень. А це і заробітні плати, і все інше. До речі, в Маневицькому районі у всіх вчителів - 20 відсотків за престижність. В тих, які працюють по НУШ – це перші класи, які ми набрали, – мають по 30 відсотків престижності. Ми платимо 100 відсотків щорічної винагороди вчителям. Також отримують премії. Переможці олімпіади, районної навіть, гарантовано знають, що отримають премії. Керівники шкіл у серпні отримали всі премії у зв’язку з нормальною підготовкою до 1 вересня. І не тільки, багато вчителів шкіл також отримують, - відзначив Андрій Олександрович.

Окрім цього, першими серед районів створили 4 опорних заклади, серед яких є найбільший в області. На фінансування цієї школи спрямували 3,4 мільйона гривень.

- На той момент директор і вчителі з досвідом казали, що такого забезпечення школи не було з моменту будівництва. Школа отримала все, що тільки потрібно: кабінети, комп’ютери, ноутбуки. Все-все абсолютно отримала. Вже далі пішло значно легше створення опорних закладів, - розповів голова райдержадміністрації.

Слід зауважити, що у Маневицькому районі у 2015-му році відмовились від практики збору батьківських коштів на утримання шкіл, підготовку та ремонт класів до нового навчального року. Усе: від заміни вікон, меблів, техніки, навчального оснащення до закупівлі фарби на ремонт – відбувається за кошти районного бюджету.

- Централізовано закупили 217 шкільних дошок. Сьогодні фактично 100 відсотків початкових класів і більше половина середніх шкіл забезпечені новими шкільними дошками. Я думаю, що якщо не до кінця цього року, то у наступному році це питання закриємо. Цьогоріч ми закупили і забезпечили на 100 відсотків всі середні школи і майже всі 9-річні школи новими комп’ютерами. Загалом за останні три роки ми  закупили 238 нових комп’ютерів, і це не окремі комп’ютери, а сертифіковані комп’ютерні класи, тож комп’ютерами забезпечені всі учні. Аналогічно у нас і з ноутбуками та телевізорами. 4 роки поспіль купуємо величезні плазмові телевізори, - відзначив очільник району.

Розповів Андрій Линдюк і про досвід провадження нової української школи:

- Не буду розписувати, звідки фінансування. Ми готувалися та розраховували на власні кошти, тобто на кошти районного бюджету. Держава дасть – це бонус.  І ми вже на початку передбачали в бюджеті кошти на НУШ, про яку Міністерство освіти та Уряд говорили. Як бачите, якщо нам держава та  Уряд виділили 1,5 мільйони гривень, то ми своїх добавили понад 2 мільйони.  І принцип для директорів шкіл був наступний - в червні місяці з кожного першого класу винести все старе і занести все нове. Ми цього принципу дотрималися – обладнали 7 зон, які були передбачені Міністерством освіти та про які багато хто казав – це утопія, до 1 вересня були сформовані. І наголошую: це все було зроблено до 1 вересня. Майже всі закупівлі були через ProZorro. Ми зекономили майже мільйон гривень. До речі, комплект парт ми закупили по 879 грн. Хто з керівників адміністрацій чи громад закупляв, то може порівняти зі своїми цінами. Сертифіковані, Вінницька фабрика робила.

Це стосується усіх шкіл, в тому числі й сільських. Успіхом маневиччани ділилися із партнерами з-за кордону зокрема з Литви та Польщі, які свого часу також відзначили успіх нововведень.

Ще однією новацією, що стала можливою завдяки реформі та збільшеному фінансуванню, стала створена експериментом перша в районі сучасна бібліотека в сільській невеличкій школі на 146 учнів. На ремонт і закупівлю обладнання витратили 170 тис. грн. Є комп’ютери, медіатека, кімната для відпочинку.

Не забувають у районі й про позашкілля, адже, на думку голови райдержадміністрації, це не менш важливо, ніж освітня робота з учнями в школах. Попри те, що у 2017-2018 роках  утворились об’єднані громади, витрати на позашкільну роботу не зменшили, а навіть збільшили.  У наступному ж році у планах збільшити видатки на це ще на 30 %, аби кожна дитина, яка хоче займатися в будь-якій спортивній секції, музичній школі чи іншому гуртку, повинна мати можливість безкоштовно туди прийти. 

Говорячи про потужний освітній простір, якого вдалося досягти за останні три роки, голова райдержадміністрації розповів і про плани на найближчі роки. Серед основних - формування малого освітнього простору в усіх середніх школах Маневицького району, закупівля ще 10-ти шкільних автобусів, відкриття у сільських школах інклюзивно-ресурсних кімнат.

Для прикладу, один із проектів, який пройшов вже державну експертизу, хочуть втілити за кошти Державного фонду регіонального розвитку. Мова про школу-гімназію, ескіз якої вже напрацювали.

- Шановні друзі, я впевнений і вірю, що ми це все зробимо, тому що в нас є конкретні цілі, в нас є реальна підтримка з боку держави. І держава визначила пріоритет – це освіта, - на завершення сказав керівник виконавчої гілки влади в районі.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.