20210715175344.jpg, фото
15 липня 2021 року

Реструктуризують газові борги комунальних підприємств: Верховна Рада України прийняла закон

Парламент на засіданні 14 липня ухвалив закон № 3508-д про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ і забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу.

Законопроєкт прийнято для «урегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу та супутніх ринків, загальний обсяг якої станом на 1 травня 2021 року може перевищити 100 млрд. грн».

Це зумовлено тим, що ще від 2016 року по всій країні напокопичувалися борги у системі підприємств теплокомуненерго, постачальниками води, газу та «Нафтогазом». Це десятки й десятки мільярдів гривень – включно з нарахованими штрафами, пенею та іншим. Якби цей законопроект не був прийнятий, то у багатьох громадах де-факто просто не почався би опалювальний сезон.

Коронакриза ще додатково все погіршила. Заборгованість українців перед підприємствами теплокомуненерго близько 30 мільярдів гривень, а в свою чергу – підприємств теплокомуненерго перед Нафтогазом майже 50 мільярдів гривень, ще є не менше 8 мільярдів штрафних санкцій. Якщо оцінювати заборгованість, яка виникла через різницю в тарифах, то це 30 мільярдів гривень. Це колосальні суми, у які «зав’язана» фактично вся система теплокомуненерго, постачальників води та газу населенню.

Так, законопроект скасовує штрафи та пеню на заборгованість, що виникла після 1 травня 2020 року, та реструктуризує чинну заборгованість на 5 років. Накладає повністю заборону на начислення пені або санкцій з боку постачальників природного газу по категорії населення. Загалом законопроект дає необхідну визначеність завчасно перед настанням опалювального сезону – щоб у відносинах між усіма учасниками цієї системи можна було «вичистити» наявну проблематику.

Зокрема, у документі прописана реструктуризація заборгованості за природний газ та послуги з його транспортування підприємствам теплокомуненерго.

Регулюються також борги облгазів та облгаззбутів, передбачена реструктуризація боргів водоканалів.

Відповідно до закону, регулювати заборгованість будуть шляхом:

- взаєморозрахунків із залученням коштів держбюджету;

- реструктуризації залишку непогашеної заборгованості на визначених законом умовах;

- списання пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих на заборгованість, за умови погашення тіла боргу.

Документ переносить розрахункову дату з 1 липня 2016 на 1 червня 2021 року.

Закон продовжив граничний термін реструктуризації заборгованості. Підприємствам теплоенергетики дозволили реструктуризувати борг за розподіл і транспортування природного газу.

Передбачені однакові умови для врегулювання пені/штрафних санкцій підприємствам теплоенергетики та водопровідно-каналізаційного господарства.