20250502162759.JPG, фото
02 травня 2025, 16:27

Розвиток альтернативної енергетики на місцевому рівні: про досвід Луцької громади під час засідання регіонального Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад

Про дієві фінансові механізми підтримки Урядом розвитку альтернативної енергетики на місцевому рівні розповів Луцький міський голова Ігор Поліщук під час засідання Волинського регіонального Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що відбулося 1 травня 2025 року.

Як повідомив керівник міста Луцьк, в громаді вдалося реалізувати 2 проєкти: комунальна сонячна електростанція, потужністю 0,6 МВт  і виробництвом електроенергії 590 тисяч кіловат-годин на КП «Луцькводоканал» та встановлення газотурбінних когенераційних установок на одній із котелень міста.

Переваги проєктів - можливість заживити потужності підприємств критичної інфраструктури, щоб надавати базові комунальні послуги для наших жителів, позитивний фінансовий результат та позитивний вплив на екологію.

Комунальну сонячну електростанцію вдалося реалізувати разом з державним банком «Укрексімбанк» за програмою 5-7-9%. Для цього залучили 17 мільйонів гривень у вигляді кредиту та 7 мільйонів власних коштів підприємства.  Рішення міської ради про здійснення місцевого запозичення було прийнято в квітні минулого року, а 22 серпня сонячну електростанцію вже було запущено в роботу.

«Якщо ми порівняємо співпрацю з такими європейськими банками, як Європейський інвестиційний банк чи Європейський банк реконструкції та розвитку, то там нижча кредитна ставка, але значно довший час реалізації проєкту. Зазвичай це два, три та більше років. Тому коли ми користуємось нашою програмою 5-7-9%, то це можливість швидко отримати кредитні кошти та швидко реалізувати той чи інший проєкт. Позитив від цього проєкту підштовхнув нас до інших дій, і ми зараз залучили кредит НЕФКО в розмірі 2,8 млн євро на будівництво ще однієї комунальної сонячної електростанції потужністю 1,3 МВт», - розповів Ігор Поліщук.

Газотурбінні когенераційні установки подарували Сполучені Штати Америки за програмою USAID. Луцька громада лише оплатила кошти за їх встановлення. Загальна вартість проєкту — 50 мільйонів, з яких 40 мільйонів — вартість установок.

«Це газотурбінні установки комбінованого виробництва тепла та електроенергії. При відсутності постачання електроенергії вони самі, за рахунок газу, виробляють електроенергію та відповідно живлять котельні та центральні теплові пункти, щоб постачати тепло та гарячу воду нашим жителям. Загальна потужність наших когенераційних установок становить 0,9 МВт, а фінансовий ефект за опалювальний період 2024-2025 років - 13,3 мільйони гривень», - зазначив Луцький міський голова.

На завершення Ігор Поліщук зауважив, що для покращення реалізації проєктів, на державному рівні було би добре знизити кредитну ставку. 

«За програмою 5-7-9% для «Луцькводоканалу» вона сягає 9%, а в середньому плюс 2% - це різні комісійні. Якщо ми знизити ставку, то можна буде конкурувати з європейськими банками і громади залучатимуть більше коштів всередині нашої держави. Адже в європейських банках ставка в середньому 5-6%. Тоді, можливо, менш фінансово спроможні громади певними дотаціями можна заохочувати до реалізації таких проєктів», - сказав очільник обласного центру.