Розвиток спортивних клубів на Волині: управління молоді та спорту ОДА проведене інформаційно-роз’яснювальну роботу серед громад
Питання розвитку спортивних клубів в області розглянули на щотижневій оперативній нараді під керівництвом начальника ОВА Івана Рудницького, що відбулась 19 травня 2025 року.
Передумовою розгляду питання став започаткований Міністерство молоді та спорту України експеримент щодо фінансування спортивних клубів як громадських організацій. Його мета - залучити спортивні клуби, створені як громадські організації, до реалізації державної політики в галузі фізичної культури і спорту.
Згідно експерименту, фінансова підтримка спортивних клубів у громадах надається з місцевого бюджету, адже ідея полягає в тому, щоби гроші «ходили» за людиною. Тобто, при залученні тренером до активності 40 людей, його зарплата в місяць може становити приблизно 20 тисяч грн (600 помножити на 40 = 24 тисячі грн мінус ПДФО). Для розрахунку Міністерство обрало середньоарифметичну цифру, де утримання однієї дитини в дитячо-юнацькій спортивній школі різних форм коливається від 500 до 1000 грн. Таким чином, в експерименті запланували 600 грн на кожну людину +ЄСВ.
Слід зауважити, що першою на Волині до експерименту долучилась Підгайцівська громада, яка вже підписала меморандум про співпрацю з міністерством та розвиватиме спортивний клуб. Зацікавились проєктом Мар’янівська та Олицька громади.
Тож про етапи та умови реалізації міністерського експерименту під час оперативної наради розповів начальник управління молоді та спорту Олександр Хвіщук.
Основні напрямки реалізації: проведення фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів для населення, розробка сучасних стандартів спортивної підготовки та підвищення якості надання послуг у сфері фізичної культури і спорту та участь клубів у змаганнях за своїми видами діяльності.
Якщо говорити про етапи реалізації експерименту, то передусім необхідно підписати меморандум про співпрацю з Міністерством молоді та спорту України, обласними державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
Другий етап - це проведення сесії органом місцевого самоврядування для прийняття рішення щодо реалізації меморандуму та визначення відповідного порядку проведення конкурсу серед громадських організацій.
Третій - це проведення безпосередньо конкурсу для участі в експерименті, оскільки на території однієї громади може діяти декілька спортивних клубів.
Четвертий – це визначення переможця конкурсу.
П’ятий – це безпосередня діяльність спортивного клубу.
Шостий – фінансова звітність спортивного клубу.
Відбір спортивних клубів здійснюється на конкурсній основі. До участі у конкурсі допускаються громадські організації, зареєстровані фізичними особами в органі місцевого самоврядування. Витрати на проведення експерименту затверджуються у відповідних бюджетах органів місцевого самоврядування.
Якщо коротко про впровадження механізму підтримки, то спортивний клуб подає свою пропозицію щодо організації рухової активності до громади. Міська, сільська, селищна рада започатковує конкурс у межах відповідної програми і оголошує конкурсні умови надання фінансової підтримки. Якщо клуб виграє, там кожного місяця готують звіт, по якому громада проводить фінансування. Фінансування діяльності спортивного клубу-переможця надається з розрахунку 600 грн/місяць за одну особу, за умови охоплення не менше 40 дітей.
Тож начальник ОВА Іван Рудницький доручив профільному управлінню провести у громадах зустрічі, аби роз’яснити усі умови та переваги проєкту як для тренерів, так і для спортсменів.
«Вважаю, що це дієвий інструмент для розвитку мережі спортивних клубів, що своєю чергою дозволить покращити спортивні досягнення Волині. Адже, якщо говорити про досягнення, в тому числі у міжнародних змаганнях та олімпійських іграх, то ми можемо забезпечити будь-яку спортивну інфраструктуру, але якщо немає тренерів, які виховуватимуть і готуватимуть молодь до професійного спорту, то досягти результатів дуже важко. Ми не повинні втрачати тренерів, якщо є така можливість», - зауважив Іван Рудницький.