Сімейний лікар – людина, якій довіряє пацієнт: як працює послуга з ментального здоров’я у «первинках» Волині
Про роботу первинної ланки медицини області у сфері психічного здоров’я говорили заступниця голови ОДА Мирослава Якимчук, начальник управління охорони здоров’я ОДА Юрій Легкодух, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Наталія Коструба та сімейні лікарі під час брифінгу на базі Підгайцівського ЦПМСД.
«Всеукраїнська програма ментального здоров’я – це комплекс різних дій та різних окремих програм. Зокрема навчання mhGAP і здатність медичних працівників надавати психологічну допомогу – це власне один із елементів цієї програми. Чому ми говоримо про неї сьогодні і говоримо так, спілкуючись із директором та лікарем? Тому що ми хочемо сформувати культуру звернення до сімейного лікаря з питаннями ментального здоров’я. На жаль, в Україні такої культури немає. Тому ми хочемо привернути увагу, розповісти, що ця послуга працює, працює тут, працює на Волині, – зазначила Наталія Коструба. – У кожного є можливість звернутися до свого сімейного лікаря і розповісти не лише про свої фізичні захворювання, а й проблеми з психічним здоров’ям. Тому що фізичне здоров’я і ментальне здоров’я – це одне ціле і його розділити не можливо».
22 заклади первинної допомоги області підписали договори з НСЗУ за пакетом «Супровід і лікування дорослих і дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Тобто сімейні лікарі у цих закладах пройшли навчання та безкоштовно надають послуги з ментального здоров’я пацієнтам.
«Впродовж останніх півроку в області підготували достатню кількість сімейних лікарів. Якщо говорити цифрами, то більше 72% від загальної кількості сімейних лікарів пройшли навчання з ментального здоров’я», – розповів Юрій Легкодух.
Сімейні лікарі надають базову допомогу та виявляють психічні розлади, а також, за потреби, направляють до вузького спеціаліста.
«Багато людей, швидше за все, бояться звертатися у високоспеціалізовані заклади, тому простіше порозмовляти з сімейним лікарем та розповісти йому про свої проблеми, а також поділитися, що хвилює: стрес, недосипання, тривога, – сказала Мирослава Якимчук. – Це перша людина, якій довіряє пацієнт. Тому в період війни дуже важливо це розуміти і надати першу допомогу нашим громадянам саме з ментального здоров’я».
Про власний досвід у наданні допомоги з психічного здоров’я розповіли сімейні лікарі Підгайцівського центру первинної медико-санітарної допомоги.
«Усі ми розуміємо, що у зв’язку із повномасштабним вторгненням в Україну послуга у підтримці ментального здоров’я дуже затребувана. Ми це бачимо серед наших пацієнтів, ми це бачимо навіть серед колег, що потрібна підтримка один одного. І звичайно, що в тандемі лікар-пацієнт обов’язковим є довіра пацієнта до лікаря і впевненість лікаря в тому, що він може надати якісну допомогу пацієнту. Це стосується соматичного і ментального здоров’я, – зазначила очільниця Підгайцівського ЦПМСД Ольга Гунько. – Без додаткових знань, які ми отримали після навчання mhGAP, розпізнати якість тривожні знаки в пацієнта, скерувати його на вищий рівень навіть попередити самогубства і багато-багато інших проблем в сім’ї неможливо. Потрібно мати певні знання, навички і в тому числі практичні навички, які ми вже за рік роботи здобули».
У Підгайцівській «первинці» навчання mhGAP пройшли усі сімейні лікарі та увесь середній медичний персонал: медсестри і фельдшери. З 2023 року тут надають послуги з ментального здоров’я.
«Курс mhGAP найперше вчить комунікації з пацієнтом. Тому що те, що нам може здатися звичайною відповіддю чи реакцією, може бути певною проблемою. І відповідно пацієнт очікує, що його розуміють. Тож ця програма вчить комунікувати і зокрема, комунікувати і з близькими самої людини», – розповів сімейний лікар Підгайцівської амбулаторії ЦПМСД Сергій Бранюк.