20210217142809.jpg, фото
17 лютого 2021, 11:11

Ситуація на енергетичному ринку держави: основні меседжі Всеукраїнського Форуму «Україна 30. Платіжка». День 2

Другий день Всеукраїнського Форуму «Україна 30. Платіжка» відкрив тимчасово виконуючий обов’язки Міністра енергетики України Юрій Вітренко. Разом з ним у дискусії брали участь виконавчий директор компанії ДТЕК Дмитро Сахарук, член групи Європейської комісії з підтримки України Торстен Веллерт, народний депутат України, голова підкомітету Верховної Ради з питань енергозбереження та енергоефективності Сергій Нагорняк, радник віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олексій Рябчин та виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній Артем Петренко.

У своєму виступі Юрій Вітренко зазначив, що Україна змогла відстояти свою енергонезалежність.

«В квітні 2014 року Росія думала, що зможе поставити нас на коліна. Тільки сума боргів, яку Росія хотіла забрати з України становила 34 млрд доларів. Майже за один день російський Газпром, російський монополіст, підняв ціну на газ фактично в 2 рази, ціну на газ для України. Ця ціна була вищою за європейський рівень і вищою набагато за той рівень, який був раніше. При цьому, фактично дві третини газу, які споживала Україна, був імпортований. Потужності для імпорту Європи могли теоретично покрити 25% всіх обсягів імпорту. При цьому, навіть ті потужності не були гарантовані. Тобто, вони не були надійними. Але ми змогли відстояти свою енергонезалежність і свою незалежність», - сказав Юрій Вітренко.

Також він прокоментував і транзит газу. За його словами, прибуток України в цій сфері склав 13 млрд доларів.

«Транзит. Якщо ми подивимось на ті додаткові для України, а у випадку транзиту, гарантовані доходи практично дорівнюють прибутку. Сумма - 13 млрд доларів. Сюди входить і 5 мрд доларів, які ми виграли в Стокгольмському Арбітражі і змусили Росію заплатити. Це і гарантовані доходи за новим транзитним контрактом, який ми змусили Росію укласти. І додаткова виручка транзитна від потоків газу, які йшли в Європу», - зазначив Юрій Вітренко.

В ході свого виступу він підкреслив, що сотні мільйонів доларів від транзиту газу йшли з Росії в Україну: «Таким чином ми змогли відійти від прірви і захистити, ще раз наголошую, нашу енергонезалежність. Якщо раніше в середньому до 14-го року приблизно 5 млрд доларів кожен рік йшли з України в Росію, як різниця між тим, що ми сплачували за імпортований газ від Газпрому і тим, що ми отримували за транзит. То після цих змін сотні млн доларів йшли з Росії в Україну. Це позитивна різниця між доходами транзиту і всіма нашими оплатами за імпортований газ. Тобто, гроші йшли не з України в Росію, а з Росії в Україну».

Також під час першої сесії Юрій Вітренко зазначив, що Україна разом із міжнародними партнерами працює над реформуванням вугільної галузі.

«Є питання про трансформацію вугільних регіонів, щоб ми могли дати людям нові робочі місця і навіть підвищити взагалі продуктивність їхньої праці. Саме над цим ми працюємо. Це буде основою і для концепції реформування вугільної галузі, і враховуючи необхідність зеленого переходу, і враховуючи соціальні потреби людей, оскільки – велика кількість шахт є містоутворюючими», – сказав Вітренко.

За його словами, до розв’язання цієї проблеми вже долучилися міжнародні партнери України.

«Ми маємо розуміти, що це питання є дійсно регіонального розвитку і питання людей не тільки які працюють на шахтах, а і людей, які працюють навколо, залежать від цих шахт. Над цим ми працюємо з нашими міжнародними партнерами, із німецьким урядом, американськими партнерами USAID, з британцями, з канадцями і з Європейським союзом» – зазначив Вітренко.

Виконавчий директор компанії ДТЕК Дмитро Сахарук зазначив, що Україна зможе залучити зовнішні та внутрішні інвестиції у сферу газовидобутку.

«Ключовими для залучення інвестицій є декілька факторів. По-перше, це зрозумілі правила гри. Якщо ми говоримо про європейський вибір України, то це європейські правила. Залучення найкращого досвіду з Європи, для того щоб внутрішні правила відповідали європейським трендам», - сказав Сахарук.

Також він відзначив важливість формування незалежного професійного регулятора ринку: «Мало написати добрі правила, потрібно забезпечити виконання їх та покарання тих, хто їх не виконує. Для цього потрібна досить професійна команда регуляторів. Це мають бути люди, які мають великий досвід і мають можливість безупереджено забезпечити чітке виконання правил всіма учасниками ринка. Тільки в цьому випадку інвестори побачать сигнал, побачать, що вони можуть вкласти гроші і ці гроші будуть захищені».

Ще одним стимулом залучення інвестицій він назвав державну підтримку інвесторів: «Далі є важливою державна політика. Держава має гарантувати інвесторам те, що правила є, регулятор працює, і якщо є проблеми, то держава стане на бік інвестора для того, щоб захистити ці гроші».

Член групи Європейської комісії з підтримки України Торстен Веллерт вбачає майбутнє енергетики у використанні водню. Він зазначив, що існує європейська стратегія, яка передбачає участь України. Веллерт вважає, що Україна має великий потенціал.

Народний депутат України, голова підкомітету Верховної Ради України з питань енергозбереження та енергоефективності Сергій Нагорняк розказав, що Парламент готується прийняти законопроект про енергоефективність.

«В парламенті був зареєстрований базовий законопроект про енергоефективність, який пройшов уже наш комітет і був схвалений комітетом. Сподіваюся, що найближчим часом парламент прийме законопроект про енергоефективність», – сказав депутат.

За його словами, це буде сприяти енергонезалежності України.

«Що таке енергонезалежність України. Це в першу чергу збільшення газовидобутку, який забезпечить на 100% потреби населення, 100% потреб комунальних підприємств, комерційного сектору. Повернення у державну власність облгазів через націоналізацію цих підприємств. Стала робота Національної енергетичної компанії Енергоатом і робота всіх 15 енергоблоків та добудова 3 та 4 енергоблоку Хмельницької атомної електростанції», – перерахував Нагорняк.

Також він вважає, що необхідно забезпечити будівництво нових гідроакумулюючих електростанцій і нових гідроелектростанцій та збереження тих обленерго, які ще знаходяться у державній власності.

Радник віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олексій Рябчин в свою чергу запропонував модифікувати державну енергонезалежність в незалежне енергетичне агентство.

Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній Артем Петренко повідомив, що держава забезпечила нафто- та газовидобувним компаніям прозорий доступ до надр.

«Отримання ліцензій до 2019 року було складним і непрозорим. Лише з 2019 року держава почала продавати ці ліцензії на електронній платформі Прозоро, що продемонструвало свою ефективність. В 2019 році були розпочаті конкурси з укладення угод про розподіл продукції, щодо нових ділянок. Фактично до цього періоду компанії були дуже обмежені в тій кількості об’єктів, на яких вони можуть здійснювати інвестування та нафтогазовидобуток. Ми впевнені, що доступ до надр має бути прозорий, зрозумілий абсолютно для всіх, без жодних можливостей для отримання їх поза аукціонних процедур», – зазначив Петренко.

За матеріалами сайту «Всеукраїнський Форум «Україна 30. Платіжка»