Створення центрів культурних послуг у громадах: досвід Волині
Про це, зокрема, йшлось під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики у Колодяжному. Досвідом Волині в цьому напрямку поділився директор обласного департаменту культури, молоді та спорту Олександр Хвіщук.
Центр культурних послуг – це оновлений культурний осередок, утворений на базі існуючих будинків культури, клубів або клубних установ у громадах.
Такі центри покликані об’єднувати різні інтереси жителів у сфері культури: бібліотеку, дитячі гуртки, літературні, митецькі, театральні спілки, творчість та простір для виступів аматорських колективів, дозвілля молоді і навіть туризм та спортивні заходи.
росія роками провадить свою політику лагідного зросійщення українського населення. На противагу засиллю російської літератури, музиці, кінематографу тощо – Центри культурних послуг у громадах надають можливість дізнаватись про якісний український продукт на місцях. Обирати українську культуру і розвивати її, водночас спростивши доступ до джерела інформації. Поняття культури має бути близьким і зрозумілим для кожного мешканця.
Станом на липень 2024 року, на Волині працює 28 багатофункціональних закладів, які почали створюватися ще з 2018 року – їхня робота формується згідно з потребами та інтересами населення кожної конкретної громади.
Прикладами успішної діяльності можна назвати Центри культури та дозвілля Камінь-Каширської, Володимирської, Луцької міських територіальних громад, Іваничівської, Маневицької, Ратнівської, Любешівської, Люблинецької, Олицької, Цуманської селищних територіальних громад, Підгайцівської сільської територіальної громади.
До прикладу, у Камінь-Каширській громаді творчо працює 166 клубних формувань. Звання «народний аматорський» носять 12 колективів, із них 9 функціонує в Центрі культури та дозвілля, 3 – у сільських закладах культури. Репертуар колективів спрямований на національно-патріотичне виховання громадян і популяризацію духовних надбань Волинського краю.
На базі ЦКП «Княгининок» Луцької ТГ успішно діють 12 центрів арттерапії, де системно проводяться майстер-класи, творчі лабораторії, майстерні, літературно-мистецькі зустрічі.
Продумана і організована робота в Іваничівському Центрі культури та дозвілля, де діє шість народних, зразкових колективів, які є постійними учасниками конкурсів і фестивалів і збирачами фольклору; проводяться терапевтичні майстер-класи з живопису.
ЦКП Володимирської громади активно реалізує напрямок молодіжної політики. З цією метою міською радою було створено «Володимирський молодіжний центр».
Різноманітно організована діяльність ЦКП Підгайцівської громади, яка здійснюється за напрямами культури та спорту, молодіжної політики, туризму та національно-патріотичного виховання. Тут створена молодіжна рада та функціонує простір «Клюб», у якому молодь обмінюються досвідом, проводять тренінги, семінари, творчі вечори, інші заходи. В громаді постійно відбуваються чемпіонати з баскетболу, футболу, тенісу, щорічно в Олімпійський день відбувається фестиваль спорту для дітей. Кращі спортсмени громади беруть участь в обласному фестивалі спорту, є призерами області та України.
Пріоритетним напрямком діяльності Центру культури і дозвілля Олицької селищної ради є промоція сфери туризму. До слова, із цим особисто ознайомляться представники Комітету ВРУ, який продовжить свою виїзну роботу в Олиці.
Водночас процес утворення ЦКП у територіальних громадах області триває і досі, – підсумував директор департаменту культури, молоді та спорту Волинської ОДА Олександр Хвіщук. Волинь використовує в роботі із Центрами культурних послуг методичні рекомендації Міністерства культури та інформаційної політики, успішний досвід колег та власні здобутки, що показують вже результат.