20200713161656.jpg, фото
13 липня 2020, 16:16

Суб’єкти рибного господарства повинні діяти в правовому полі

Про стан ефективності ведення рибогосподарської діяльності на орендованих водоймах області та дотримання суб’єктами рибного господарства чинного законодавства йшлося під час робочої наради у заступника голови облдержадміністрації Олександра Троханенка сьогодні, 13 липня.

Як поінформував присутніх начальник управління Державного агентства рибного господарства у Волинській області Тарас Куньчик, обсяг вилову риби в області за 2019 рік становив 478,7 тонн, що на 45,5 тонн (8,7 %) менше, ніж в 2018 році (524,2 тонн). Основний обсяг виловленої товарної риби припадає на суб’єктів аквакультури (прісноводне рибництво) та у минулому році становив 477,7 тонн.

До зменшення обсягів вирощування та вилову товарної риби суб’єктами рибного господарства у 2019 році призвів маловодний період, що спричинив обміління великих площ нагульних ставів, виведення 760 га ставів на ремонт, літування та очищення від вищої водяної рослинності, в також відсутність в області потужного рибовідтворювального заводу з вирощування якісного рибопосадкового матеріалу.

Серед інших причин, які назвав Тарас Куньчик – суттєве зменшення  у 2019 році обсягу вирощеної та виловленої риби ТОВ «Науково-виробничий центр «Форель».  Для порівняння, ТОВ «НВЦ «Форель» вирощувала форелі в 2015р. – 152,9 т, 2016 р. – 152,8 т., 2017 р. – 153,4 т., 2018 р. – 79,1 т., 2019 р. - 9,4 т.

Окрім того, висока собівартість вирощеної риби (затрати на корми, рибопосадковий матеріал, орендна плата за водні об’єкти, заробітна плата) призвело до низької конкуренції з продукцією аквакультури, вирощеної на півдні України. Ще однією з перешкод, яка також зменшує можливості для суб’єктів рибного господарства, є заборона (відповідно до ст. 51 Водного кодексу України) використання для цілей аквакультури технологічних водойм, рибогосподарських водних об’єктів, що розташовані на території природно-заповідного фонду (ПЗФ).  

Як зауважив начальник управління Державного агентства рибного господарства в області, більшість рибогосподарських водних об’єктів надані в оренду для рибогосподарських потреб, однак, не всі водні об’єкти придатні для вирощування товарної риби. Це мілководні озера, водосховища, штучні неспускні водойми площею водного дзеркал до 10 га, водні об’єкти, які розташовані на територіях ПЗФ, де встановлений особливий режим охорони рідкісних, зникаючих видів рослин і тварин, та обмежена або зовсім забороняється ведення господарської діяльності. На таких водоймах доцільно і економічно ефективно здійснювати рекреаційну діяльність (відпочинок, купання, любительське рибальство, популяризація зеленого туризму).

Відтак, з метою перевірки законності функціонування рибогосподарських водних об’єктів облдержадміністрацією проведена інвентаризація діючих договорів оренди землі та водних об’єктів. Як поінформував заступник начальника управлінням містобудування та архітектури облдержадміністрації Степан Білан, за результатами перевірки встановлено, що таких договорів укладено 335, розроблено 57 паспортів водних об’єктів, а також термін 51 договору оренди землі закінчився.

Слід зазначити, що інвентаризація стосувалася земель державної власності. Аби привести у відповідність до чинного законодавства договори на оренду землі та водних об’єктів, що перебувають також і в комунальній власності, та створити єдиний реєстр рибогосподарських водних об’єктів, Олександр Троханенко доручив вивчити це питання спільно з головам райдержадміністрацій та головами ОТГ.

Окрім того, за результатами наради прийняте рішення звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією внести зміни до Водного кодексу України щодо можливості використання, надання в оренду рибогосподарських водних об’єктів, рибогосподарських технологічних водойм, розташованих в межах територій природно-заповідного фонду, для рибогосподарських потреб.

 «Прошу усі відповідні служби активізувати свою діяльність з метою організації діяльності суб’єктів рибного господарства в правовому полі,  – наголосив Олександр Троханенко. – Спільними зусиллями ми повинні зобов’язати їх привести у відповідність до вимог чинного законодавства діючі договори оренди водних об’єктів, сплачувати передбачені законом податки, а ринок забезпечити якісною рибною продукцією».

Наразі, як повідомив начальник управління агропромислового розвитку Юрій Горбенко, спільними зусиллями профільних служб для орендодавців водних об’єктів розроблені Методичні рекомендації з організації надання у користування на умовах оренди водних об’єктів, розташованих за межами населених пунктів області.

Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації