Світлана Мишковець: головне в роботі зі звільненими особами – небайдужість!
Надати допомогу людям, котрі звільнилися з місць позбавлення волі, та не допустити вчинення ними правопорушень повторно. Над вирішенням саме цих питань працювали члени обласної спостережної комісії під час розширеного засідання у режимі відеоселектору, що відбулося під керівництвом заступниці голови обласної державної адміністрації Світлани Мишковець 20 березня 2019 року. У в овальній залі органу влади – представники головного управління Національної поліції в області, зацікавлених установ та громадських організацій. У віртуальних студіях райдержадміністрацій – заступники очільників районів та керівники профільних структурних підрозділів.
Слід зауважити, що новий склад обласної спостережної комісії затвердили ще наприкінці січня 2019 року. Головними ж завданнями визначили здійснення контролю за дотриманням прав, основних свобод та законних інтересів як засуджених людей, так і тих, котрі звільнилися з місць позбавлення волі, їхня ресоціалізація, організація виховної роботи з умовно-достроково звільненими громадянами тощо.
Як зазначила Світлана Євтихіївна, люди, завершивши термін відбування покарання в місцях позбавлення волі, повертаються у суспільство і органам влади спільно з небайдужою громадськістю потрібно з ними працювати.
Відтак, заступник директора департаменту соціального захисту населення Олена Комар розповіла, що головним документом який регламентує порядок дій у роботі із звільненими особами є спільний наказ Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства внутрішніх справ України № 974/5/467/609/280 від 3 квітня 2018 року. Саме ним регламентується, що не пізніше, ніж за двадцять днів після надходження від уповноваженого органу з питань пробації повідомлення-запиту про засуджених осіб, щодо яких здійснюється процес підготовки до звільнення, про вжиті дії слід повідомити уповноважений орган апробації:
– про молодих осіб до 35 років – центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, заклад соціального обслуговування у населеному пункті за обраним засудженим місцем проживання після звільнення задля організації соціального патронажу, надання соціальних послуг;
– про осіб із інвалідністю I і II груп, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового або ж медичного обслуговування та не мають працездатних дітей чи інших родичів, котрі згідно з законом зобов'язані їх утримувати, або втратили зв’язок із сім’єю – інформацію скеровують до районних або міських органів соціального захисту населення. Тут звільненим оформлюють відповідні документи на поселення до будинків-інтернатів для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю або в стаціонарні відділення територіальних центрів соціального обслуговування.
Слід зауважити, що за останніх 5 років до таких закладів скерували 7 осіб.
Разом із тим, за словами Олени Комар, у кількох містах України створені центри соціальної адаптації звільнених осіб, головною метою яких є ресоціалізація та здійснення безпосередньо соціального патронажу людей, котрі відбували покарання у місцях позбавлення волі. Станом на сьогодні вони функціонують лише у 6 областях – Дніпропетровській, Київській, Львівській, Полтавській, Харківській та Черкаській. На Волині такий центр – відсутній!
Аби допомогти розв’язати життєві проблеми тим звільненим, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, в місцевих Програмах соціального захисту населення передбачають кошти на надання матеріальної допомоги для вирішення певних соціально-побутових питань.
– В місті Луцьку в рамках Програми соціального захисту населення міста на 2016-2020 роки на 2018 рік виділено кошти в сумі 70,0 тисяч гривень, а на 2019 рік заплановано виділити 80,0 тисяч гривень на сприяння діяльності Центру обліку бездомних осіб та відділення нічного перебування ВОБФ «Переображення», – додала заступник директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації.
До слова, зазначений центр сприяє реєстрації переважного місцезнаходження бездомних осіб, їхньому працевлаштуванні, допомогає відновити документи, майнові та житлові права, отримати медичної допомоги, надає юридичні консультації, направляє алко- та наркозалежних людей у власні центри ресоціалізації.
Окрім того, до роботи зі звільненими особами долучаються численні громадські організації. Як-от, християнський центр «Милосердя» в Рожищенському районі, громадська організація «СОФІЯ-ШАНС» у Луцькому районі, благодійний фонд «Реабілітація» у місті Ковелі, за сприяння Волинського представництва Скандинавської місії в Україні – пункт надання соціальної допомоги цій категорії населення у місті Нововолинську.
Також під час розширеного засідання обласної спостережної комісії представник чоловічого реабілітаційного центру «Ковчег», що в селі Черемошна воля на Любомльщині, поділився результатами двохрічної праці зі звільненими та залежними людьми.
На завершення зустрічі, заступниця голови облдержадміністрації Світлана Мишковець закликала присутніх не бути байдужими до проблем і потреб людей, котрі звільняються із місць позбавлення волі. Адже саме від злагодженої праці усіх відповідних установ, а також громадських організацій залежить. Чи зможе людина адаптуватися до життя та не повернутися до вчинення правопорушень повторно. А відтак, закликала і об’єднані територіальні громади створювати структурні підрозділи для роботи з людьми, котрі опинилися в складних життєвих обставинах.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.