У 2018 році волиняни отримали «теплих кредитів» на майже 40 млн грн
З жовтня 2014-го року діє урядова програма «Теплі кредити». Її основна мета – скоротити споживання енергії як у приватних будинках, так і багатоповерхівках. Для цього люди беруть кредит, частину якого виплачує держава. Так, минулоріч волиняни отримали близько 40 млн грн «теплих кредитів» для здійснення енергозберігаючих заходів.
Як повідомив директор департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства облдержадміністрації Андрій Пиріг, програма «теплі кредити» користувалася популярністю серед населення Волині. Адже відшкодування можна було отримати на широкий перелік обладнання та матеріалів, серед них: світлодіодні лампи, матеріали для утеплення, металопластикові вікна та двері, негазові котли та навіть сонячний колектор. Всього перелік складався з понад 20 пунктів. При цьому в залежності від виду товару і типу покупця (приватна або юридична особа), держава компенсувала від 20 до 35 % його вартості.
Зокрема, у 2018 році видано 556 «теплих кредитів» для населення на суму 17 млн 391,2 тис. грн, а також 71 – для ОСББ/ЖБК в розмірі 21 млн 842,2 тис. грн.
Окрім того, є Регіональна програма підвищення енергоефективності Волинської області на 2011-2020 роки, яка передбачає здешевлення «теплих» кредитів за рахунок додаткової компенсації з місцевого бюджету. Минулоріч фінансування з обласного бюджету планувалося, однак так і не було виділено.
Що ж стосується 2019 року, то в бюджеті закладено 400 мільйонів гривень для виконання програми «теплих кредитів». Однак, відновідно до рішення Кабінету Міністрів, видача кредитів власникам квартир в багатоквартирних будинках тимчасово припинена. Натомість, перевагу будуть надавати юридичним особам та ОСББ.
– «Теплі кредити», попри свою доступність, не дозволяють реалізувати великі проекти для будинку такі як повне утеплення, монтаж теплового пункту та інше. Вони фінансують малі ініціативи на рівні однієї квартири, що з точки зору модернізації будинку не є правильним шляхом для підвищення енергоефективності. Тож в 2019 році запрацює Фонд енергоефективності. Саме цей фонд буде надавати підтримку комплексним проектам для багатоповерхівок. А умови будуть ще вигіднішими, ніж в «теплих кредитах», – наголосив Андрій Степанович.
Слід додати, що окрім коштів, фахівці фонду будуть надавати технічну підтримку, де можна буде знайти інженерів, проектантів і енергоаудитора. А ще фахівці робитимуть перевірку заходів з енергоефективності. Тобто з’явиться більший контроль за тим, як скористувалися грошима.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.