У 2021 році на Волині рівень охоплення щепленнями дітей проти поліомієліту становив 75,5 %
Загалом по Україні цей показник не перевищує 80%. Такого рівня недостатньо для формування колективного імунітету. За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України, найвищий рівень у Сумській (92%), Миколаївській (91,9%) областях, м. Києві (96%). Найнижчий – в Одеській (70%), Закарпатській (69,8%), Львівській (64,8%) областях. На Волині вакцинацією від поліомієліту у минулому році було охоплено 75,5% дітей.
Зокрема, у Волинській області за 12 місяців 2021 року охоплення вакцинацією дітей, що підлягали щепленню проти поліомієліту, становив: дітей до 1 року – 77,7%, дітей у 1,5 року– 73,0%, у 6 років – 82,6%, у 14 років – 75,5%.
Через те, що останні роки рівень охоплення щепленнями проти поліомієліту не перевищував в сумі 80%, в країні накопичилась критична маса дітей без імунної відповіді до поліовірусу, яку можна набути лише завдяки вакцинації.
Відтак, у жовтні 2021 року в Україні зафіксували перший випадок поліомієліту в Рівненській області, а в січні цього року – другий випадок гострого в’ялого паралічу в дитини з Закарпаття, спричинений тим самим типом поліовірусу.
За рекомендаціями ВООЗ, розповсюдження вірусу припиниться, якщо в країні буде вакциновано проти поліо понад 95% дітей. Наразі лише 7 областей наблизились до цього результату. За десять місяців 2021 року фактичний рівень по країні був лише 53%. Після оголошення спалаху прикордонним областям вдалося підвищити рівень, але попри це маємо невтішні наслідки.
Наразі в Україні діти до 6 років, які не отримали або пропустили щеплення проти поліомієліту, — у небезпеці. Аби надати кожній дитині індивідуальний захист від інфікування поліовірусом, від 1 лютого 2022 року розпочалася кампанія імунізації проти поліомієліту.
На першому етапі вакцинуватимуть дітей, котрі пропустили одне з перших щеплень (у 2 та 4 місяці) або не отримали їх зовсім. Щепитимуть інактивованою вакциною ІПВ (ін’єкціями). Відтак, батькам необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, аби перевірити статус щеплень в дитини згідно з Календарем та, у разі потреби, надолужити пропущені щеплення.
До слова, державним коштом закуплено вакцину виробництва «Імовак Поліо» (виробництва Санофі Пастер, Франція), яка безпечна, ефективна, прекваліфікована ВООЗ і захищає від всіх типів поліовірусу. Вакцина, яка потрібна для цього етапу, вже розподілена по регіонах. Відповідний наказ МОЗ був затверджений 26 січня 2022 року. Щепити нею дитину в державних закладах охорони здоров’я можна безоплатно.
Центр громадського здоров’я МОЗ України наголошує, що причиною спалаху поліомієліту є виключно низький відсоток охоплення щепленнями. Альтернативи щепленню немає, адже ліків від поліо не існує.
За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України
Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації