У 2024 році на підтримку обороноздатності країни з місцевих бюджетів області виділили 1,2 млрд гривень
25 лютого в головній адмінбудівлі краю відбулося засідання робочої групи «Прозорість та підзвітність» під керівництвом першого заступника голови ОДА Олега Стельмащука. У рамках зустрічі обговорили публічні закупівлі у межах районів, що були здійснені у 2024 році та заплановані тендерні процедури на поточний рік.
Луцький район. Минулого року міськими, селищними та сільськими радами району оголошено близько 9,5 тисяч закупівель на понад 1,2 млрд гривень.
«Пріоритетним напрямом у здійсненні закупівель у 2024 році було забезпечення потреб Збройних сил України та інших військових формувань. Коштом бюджету територіальних громад придбано та передано військовим матеріальних цінностей та субвенцій на загальну суму 593,4 мільйона гривень», – сказав начальник Луцької РВА Анатолій Костик.
Він повідомив, що у 2025 році пріоритетним напрямом здійснення закупівель залишається забезпечення потреб ЗСУ, на що у місцевих бюджетах закладено 216 млн гривень та ще можливе фінансування з вільних залишків.
Володимирський район. У 2024 році міськими та сільськими радами району проведено 1 559 процедур закупівлі товарів, робіт та послуг на загальну суму 141,8 млн гривень.
«З них – 60 млн гривень спрямовано на оборону, – розповів начальник районної військової адміністрації Володимир Лобач. – Цьогоріч планується спрямувати на ці потреби 64 мільйони гривень».
Ковельський район. Торік в районі було проведено закупівель товарів, робіт і послуг через систему «Прозоро» на загальну суму 530,5 млн гривень. З них – на забезпечення безпеки та оборони держави було проведено закупівель на суму понад 57 млн гривень.
«На 2025 рік тендерні процедури, включаючи обсяги фінансування, наразі становлять 429,1 мільйона гривень. Зокрема, вони в основному спрямовані на закупівлі щодо підтримки обороноздатності країни, енергоносіїв, продуктів харчування, лікарських засобів, паливно-мастильних матеріалів, послуг для проведення поточного ремонту будівель, доріг та інших додаткових витрат», – поінформувала начальниця РВА Ольга Черен.
Камінь-Каширський район. Територіальними громадами району впродовж 2024 року проведено 3 328 всіх типів закупівельних процедур на загальну суму 143,8 млн гривень, з них 50% спрямовані на військові потреби.
«Згідно з планами на 2025 рік, що надані територіальними громадами району, планується провести 1 261 закупівлю на загальну суму 58,1 млн гривень, – зауважила Ольга Ващук, очільниця Камінь-Каширської РВА. – А на військові потреби на наступний рік громади запланували поки що 30 мільйонів гривень».
Водночас директор департаменту фінансів облдержадміністрації Ігор Никитюк повідомив, що наразі в області розпочався розподіл вільних залишків коштів бюджетів.
«Це основне джерело, яке може бути спрямоване на підтримку сил оборони у вигляді субвенції державному бюджету. Зокрема, у 2025 році вільні залишки склали 1,3 мільярда гривень, що на 500 млн гривень менше, аніж минулого року», – зазначив Ігор Никитюк.
Він додав, що за дорученням начальника ОВА Івана Рудницького керівники районних адміністрацій разом із представниками громад у січні обговорили, як спрямувати допомогу силам безпеки та оборони в першій половині року.
Загалом планувалося виділити на це близько 20% від вільних коштів. Але в Ковельському та Луцькому районах цей показник вищий – 24-27%. Остаточні цифри ще не визначені, оскільки процес розподілу триває. Перші результати аналізуватимуть за підсумками двох місяців 2025 року.
«Наше першочергове завдання – це запланувати виділення коштів на оборону. Ці гроші йдуть не вам і не нам, вони спрямовуються на потреби військових, які звертаються практично щодня», – сказав Олег Стельмащук.
Слід зазначити, що у 2024 році на підтримку обороноздатності країни з місцевих бюджетах області загалом було виділено 1,2 млрд гривень.