20190116171032.jpg, фото
16 січня 2019, 16:07

У Луцьку найвищий рівень захворюваності на кір та найнижчий рівень вакцинації в області

З початку року на Волині зареєстровано 293 випадки захворювання на  кір. Зокрема, уражено 16 із 18 адміністративних територій. Лише у Шацькому та Старовижівському районах у 2019 році немає жодних випадків кору. Натомість, найбільше хворих реєструють в місті Луцьку. 

Так, з 1 січня 2019 року в Луцьку зареєстровано 92 випадки захворювання на кір, із них 48 – серед дітей віком до 17 років (52%). Є тенденція до збільшення захворюваності серед дорослого населення: 48 % від загальної кількості хворих за останній тиждень.

З 10 спалахів, що зафіксовані в області, чотири – саме в Луцьку: ЗОШ № 5 (7 учнів), ЗОШ № 25 (3 учні і вчитель), Волинський коледж Національного університету харчових технологій (5 учнів) та в побуті (3 випадки).

Окрім того, в школі № 9 – три випадки кору: захворіло 2 вчителя та учениця. Також випадки реєструються серед учнів ще 4 шкіл (№ 18, 24, 26, навчально-реабілітаційний центр). Діти захворіли на канікулах. Поруч із тим, уражено два заклади дошкільної освіти ( ДНЗ № 2 та 30) та два професійно-технічних навчальних заклади, де зареєстровано по 1-2 випадку захворювання.

Наголошуємо, що згідно з проведеним аналізом 83% із числа захворілих не були щепленими проти кору. Тож погіршення епідемічної ситуації з кору в м. Луцьк є закономірним, оскільки  рівень імунізації дітей проти цієї інфекції у 2018 році – найнижчий в області. З жодної вікової позиції не забезпечено охоплення запланованих обсягів щеплень. Незважаючи на складну епідеміологічну ситуацію, відповідна робота в навчально-виховних закладах не проводиться.

Водночас слід зазначити, що на місцях, де активно реагують на погіршення епідситуації, упродовж двох місяців вдалося досягти бажаного результату. Для прикладу, за менше, ніж два місяці досягнуто майже 100 % рівня вакцинації у Горохівському та Ківерцівському районах.

Вкотре нагадуємо, що єдиним ефективним засобом впливу на рівень захворюваності на кір є формування колективного імунітету – рівень вакцинації повинен сягати 95–98%. Наразі область забезпечена достатньою кількістю якісної вакцини КПК, зробивши щеплення якою можна захиститися одразу від трьох інфекцій: кору, краснухи та епідемічного паротиту. Вакцинуватися за Календарем і надолужити пропущені щеплення в закладах охорони здоров’я за місцем проживання можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику.

Довідково: Кір надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 з 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до тяжких ускладнень: пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку – енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті. Специфічного лікування від кору немає. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору – вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику.

Найбільше хворіють на кір саме в тих областях, де рівень охоплення плановою вакцинацією найменший. За результатами минулого року найвищі показники захворюваності у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській, Вінницькій та Чернівецькій областях.

Якщо ви контактували з хворим на кір, убезпечити чи значно знизити ризик захворювання може вакцинація. Зверніться до свого лікаря –  терапевта чи сімейного лікаря, щоб з’ясувати, чи маєте ви достатній захист від кору і чи вам треба зробити щеплення якнайшвидше.

Докладно про кір та вакцинацію проти кору: https://bit.ly/2Dok6Qh.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.