20231103164645.JPG, фото
03 листопада 2023, 16:46

У найбільшій дитячій книгозбірні Волині проводять майстер-класи, допомагають ЗСУ та сиротинцям зі східних областей

Бібліотека – це не лише про просвітницьку діяльність, це про терапію для дітей через ігри та творчі заняття. У цьому переконана очільниця Волинської обласної бібліотеки для дітей Людмила Хілуха. Вона детальніше розповіла про роботу книгозбірні під час брифінгу ОДА.

Дитяча бібліотека має понад 12 тисяч читачів. Це не лише найменші волиняни, а й діти-переселенці, які переїхали до нашої області в пошуках прихистку. З початку повномасштабного російського вторгнення відвідувачі книгозбірні допомагають ЗСУ та сиротинцям, відвідують майстер-класи, а також перемагають у загальнонаціональних конкурсах.

«З перших днів повномасштабного вторгнення до нас звернулася громадська організація об’єднання українок "Яворина. Волинь" із пропозицією використати площі нашої бібліотеки для плетіння маскувальних сіток. Звичайно ми погодилися і всі працівники бібліотеки долучилися до роботи», – зазначила пані Людмила.

Також до бібліотеки відразу приходити переселенці з дітками з Бучі, Ірпеня та Києва. Тож постало питання – чим зайняти наймолодших українців та де, бо у приміщенні установи на той час не було укриття.

«Бізнес виділив нам приміщення на вулиці Лесі Українки, де поряд було бомбосховище. Там на постійній основі ми відкрили арт-кімнату для дітей. Ми завезли книжки, меблі, а мешканці сусідніх будинків принесли іграшки та килими, – сказала бібліотекар. – Також була надзвичайно потужна волонтерська допомога від тих, хто приїхав з Харкова та Лисичанська. Крім того, наші працівники, працівники музеїв та письменники підтримали цих діток».

Так бібліотека працювала до вересня 2022 року, доки не облаштували укриття для неї.

«Тож ми повноцінно перейшли працювати і займатися з дітками у наше приміщення бібліотеки на Волі, 37», – додала жінка.

Також вона поділилася маленькою перемогою бібліотеки. Минулого року багато внутрішньо переміщених дітей, які відвідували книгозбірню, не ходили у школи Луцька. Вони боялися і соромилися, тому установа була єдиним місцем спілкування, куди вони приходили, гуртувалися і допомагали один одному.

«А з 1 вересня 2023 ці діти пішли до наших шкіл. Я вважаю це нашою маленькою перемогою», – зауважила керівниця закладу.

Людмила Миколаївна розповіла, що заклад активно впроваджує різноманітні проекти для дітей.

«Спочатку в нас була співпраця з командою благодійного фонду "СпівДія", яка займалася з дітками у нас впродовж півроку. Паралельно ми відкрили власний проект бібліо-арт-простір "Валіза ідей для творчих дітей", – зауважила в.о. директора обласної бібліотеки для дітей. – Спочатку до проекту долучилися близько 50 дітей внутрішньо переміщених осіб, а потім приєдналися і лучани. Цей простір і зараз працює. Інформацію про такі заходи ми публікуємо на наших інтернет-ресурсах».

Крім того, у 2023 році книгозбірня заключила договір про співпрацю з закладами дошкільної освіти та разом впроваджують розважально-пізнавальний проект «Книгограйко». У рамках програми ведеться підготовка малечі до школи: у дітей розвивають логіку, мовлення та вчать читати.

«До нас також звернулися представники дитячого журналу "Джміль", які запропонували нам партнерство. До речі, таке співробітництво у них лише з Волинню та Закарпаттям. Тож на постійній основі ми щомісяця отримуємо до ста примірників цього журналу, які ми роздаємо, – мовила Людмила Хілуга. – У минулому році ми дарували видання діткам-переселенцям, які проживали у хостелі "Адреналін-сіті" та гуртожитках. Зараз ми віддаємо частину примірників у бібліотеки територіальних громад, які працюють з дітками. Сподіваємося, що з наступних місяців наша область буде отримувати до 300 примірників журналу, у зв’язку зі збільшенням потужностей виробництва».

Також серед проектів, які реалізують у бібліотеці це:

  • «Жити в стилі ЕКО вчить бібліотека», де навчають діток сортувати сміття та проводять для них пізнавальні екскурсії.
  • «Із бібліотекою разом». Щонеділі малеча приходить з дідусями, бабусями, батьками і беруть участь у майстер-класах.
  • «Бібліотека їде в гості». У рамках програми обласна дитяча книгозбірня проводить майстер-класи для дітей у територіальних громадах.
  • «Безпечний простір», у рамках якого, у другій половині дня, щочетверга, проходять заняття з психоемоційної підтримки та турботи про ментальне здоров’я маленьких волинян.

«Коли дитина малює, ліпить, працює пальчиками вона заспокоюється. В нас цілий цикл майстерок для дітей віком від 6 до 12 років, – зазначила жінка. – Дитячі роботи передаємо благодійним фондам, а ті – військовим на фронт».

Крім того, разом з БФ «Старе місто. Луцьк» бібліотека допомагає сиротинцям, які переїхали на Львівщину з Донецької, Луганської та Запорізької областей. Днями вони відправили понад 300 книг дітям. Зараз читачі бібліотеки готують пакунки до Дня Святого Миколая у сиротинці.

«Бачачи таку надзвичайну активність дітей, їхнє бажання та розуміння жахливої ситуації в країні, нашою бібліотекою було організовано обласний конкурс дитячої творчості "Я дякую, солдате, за життя, дитинство та щасливе майбуття", – зазначила пані Людмила. – Нещодавно було підведено підсумки, переможці отримали дипломи та відзнаки. А всі роботи (понад 400 творів) були відправлені військовим на фронт. Це листи вдячності, обереги, малюнки, іконки, вишиванки і браслети з бісеру».

Щодо вилучення російськомовної літератури, то у закладі поступово її почали забирати з 2014 року. Наразі у фондах бібліотеки лише 5% книг російською, це зазвичай зарубіжні твори за шкільною програмою.

«За минулий рік ми вилучили 3 744 книги російських авторів. Це невеликий відсоток від загального фонду. Увесь наш книжковий фонд становить 83,5 тисячі примірників, – розповіла очільниця закладу. – Дітки у нас читають україномовні книжки».  

Крім того, юні читачі бібліотеки беруть участь у всеукраїнських творчих конкурсах і перемагають у них. Детальніше про переможців у відео.