20180830143517.jpg, фото
04 квітня 2018, 16:33

УВАГА! Кліщі атакують!

Весна - прекрасна пора року, природа пробуджується від зимової сплячки, зелена травичка, сонечко гріє ... Але не варто так розслаблятися, пам'ятайте, весна - це пора пробудження не тільки "чудової" природи, але і паразитів, особливо, це стосується кліщів.

Раніше кліщі загрожували тільки людям, які полюбляють лісові прогулянки. Тепер їх можна побачити будь-де, навіть у міських парках, скверах, лісопосадках.

Найчастіше зараження людей відбувається під час випасу корів, косіння трав, збирання лікарських рослин, відпочинку. Кліщ активізується ранньою весною, коли середня температура повітря піднімається до 8°C, й відразу стає небезпечним.

У природі голодні активні кліщі піднімаються по рослинах і нападають на людину, прикріплюючись до одягу або волосся. Опинившись на тілі людини, він миттєво й безболісно проникає в шкіру, як правило, в ділянці голови, шиї, живота та під руками. По мірі кровосмоктання протягом кількох днів його тіло поступово збільшується до розмірів гороху, квасолі, боба – сірого, коричневого або червоно-жовтуватого кольору. Іноді це сприймається як бородавка, і відповідна допомога потерпілому не надається. Ризик зараження існує не лише під час кровосмоктання кліща: ймовірність зараження існує і під час розчухування укусу, й навіть при випадковому розчавлюванні комахи.

Значна частина кліщів є переносниками важких захворювань, зокрема хвороби Лайма або кліщового бореліозу та вірусного кліщового енцефаліту. Ці захворювання можуть мати дуже важкий перебіг, призводити до інвалідності, а іноді й до смерті хворого.

Найкраща профілактика кліщових інфекцій – це дотримання правил безпеки.
- Збираючись на природу, одягайте світлий одяг, в якому щільно застібаються комірець і рукава. Обов’язково покривайте голову.

Рекомендуємо:
• під час прогулянки, з періодичністю 1,5-2 години, оглядати себе і своїх супутників. Необхідно особливо ретельно оглядати ті ділянки тіла, які не захищені одягом;
• ретельно вибирайте місця для привалів. Їх необхідно очистити від гілок та трави;
• не забувайте використовувати репеленти у формі аерозолів, лосьйонів, серветок, олівців, які захищають від нападу паразитів упродовж 5-7 годин;
• повернувшись додому уважно обстежте себе перед дзеркалом. Особливо зверніть увагу на вуха, живіт, пахвинну та пахові ділянки;
• ні в якому разі не залишайте біля ліжка одяг, в якому були на прогулянці. Відразу ж виперіть його, щоб максимально обмежити доступ комахи до Вас та інших членів сім’ї;
• йдучи на прогулянку з собакою не забудьте обробити її шерсть профілактичним засобом (репелентом). Повернувшись додому уважно огляньте тварину перед тим, як впустити її у приміщення.

Що робити, якщо Ви виявили в себе кліща?
Виявивши на собі кліща, зверніться за допомогою до лікаря. Якщо ж такої можливості немає, спробуйте витягнути його самі.
Насамперед змастіть місце укусу кремом, олією чи вазеліном. Через півгодини кліщ самостійно почне вилазити назовні. Залишиться захопити його пінцетом і вийняти, обережно повертаючи тулуб за годинниковою стрілкою. Не варто брати кліща незахищеними руками, пальці потрібно обгорнути серветкою. Після видалення кліща необхідно ретельно помити руки з милом.

Завершивши процедуру, місце укусу ретельно обробіть спиртом чи йодом. Якщо ж все-таки при вилученні кліщ розірвався і якась частина його залишилась у шкірі, потрібно звернутися за допомогою до хірурга ( а краще відразу для видалення кліща звертатись за допомогою до фахівця). Знятого кліща слід помістити у дезрозчин або спалити і ретельно слідкувати за своїм здоров’ям: при підвищенні температури, появі нездужання, головного болю, ломоти у тілі, млявості чи почервонінні на місці укусу негайно зверніться до лікаря.

Волинський обласний центр здоров'я.