В області підсумували реалізацію програми транскордонного співробітництва
Сьогодні, 9 травня 2024 року, у Луцькому НТУ стартувала міжнародна конференція. На порядку денному – підведення підсумків реалізації на Волині Програми транскордонного співробітництва «Польща-(Білорусь)-Україна 2014-2020», що фінансувалася ЄС. Захід триватиме три дні за участю науковців та представників втілених проєктів з польського й українського боку.
До конференції також долучився перший заступник голови ОДА Сергій Мовенко.
«Щиро вітаємо на Волині команду Програми транскордонного співробітництва. У нашій області успішно реалізовано 25 проектів. Хочу подякувати кожному, хто долучився до їх виконання. Також дякую нашим польським партнерам за підтримку, яку ви надаєте Україні з початку повномасштабної війни у всіх галузях, – сказав Сергій Мовенко. – Сьогодні ми аналізуємо те, що вже зроблено, але вже бачимо перспективу у реалізації нових проектів».
Водночас начальниця відділу міжнародної технічної допомоги управління зовнішніх зносин та міжнародної технічної допомоги департаменту економічного розвитку зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів ОДА Олена Бегаль додала, що загалом вартість проєктів Програми склала 34 млн євро, і з них понад 12 млн євро були використані для реалізації ініціатив у Волинській області.
«Говорити про результати приємно, адже їх чимало. І Волинь, так як й інші учасники Програми, пишаються ними, – зазначила посадовиця. – Наші проєкти присвячені збереженню та промоції культурній спадщині, покращенню дорожньої інфраструктури, покращенню спроможності пунктів пропуску на кордоні, а також безпеці».
Перелік реалізованих проєктів:
Тематична ціль «Спадщина»
- «Нове життя старого міста: ревіталізація пам'яток історичної та культурної спадщини Луцька та Любліна». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської ради та Адміністрація міста Люблін Люблінського воєводства Республіки Польща.
- «Транскордонні центри для діалогу Польсько-Білорусько-Українських культур». Партнери – виконавчий комітет Ковельської міської ради та муніципалітет Щучина Підляськоговоєводства Республіки Польща.
- «Українсько-польське поозер’я – край легенд: відкрий та насолоджуйся незвіданим». Партнери – Волинська обласна рада та гміна ВлодаваЛюблінського воєводства Республіки Польща.
- «Спільна культурна спадщина: відродження фольклору українсько-польського прикордоння». Партнери – департамент культури Луцької міської ради, Луцька музична школа №1 імені ФридерикаШопена та Школа у Волі Ухруській (Люблінське воєводство Республіки Польща).
- «Віртуальна подорож шляхами князівського роду Сангушків – відкриваємо нові сторінки спільної української та польської історії». Партнери – громадська організація «Центр регіональних ініціатив Волині» та Асоціація органів місцевого самоврядування Єврорегіону Буг (Республіка Польща).
- «Польсько-українське співробітництво з питань розвитку туризму та збереження культурної спадщини у сфері, що охоплюється брендом Мальовничий Схід». Партнери – Рівненська сільська рада Ковельського району Волинської області та Асоціація місцевої групи дій Землі Хелмські Люблінського воєводства Республіки Польща.
- «Розвиток польсько-українського співробітництва на основі культурної спадщини». Партнери – комунальний заклад «Палац культури міста Луцька» та Регіональний Центр КурпійовськоїКультури ім. Фр. Владислава Скєрковського в м. Мишинець (Мазовецьке воєводство Республіки Польща).
- «Гра Полісся». Партнери – Устилузькаміська рада та Муніципалітет Людвін Люблінського воєводства Республіки Польща.
- «Музеї прикордоння – простір для інтеркультурного діалогу». Партнери – Волинська обласна рада, громадська організація «Центр регіональних ініціатив Волині» та Регіональний музей у Стальовій Волі (Підкарпатське воєводство Республіки Польща).
- «Колорит прикордонного Полісся у житті та творчості Й. І. Крашевського – відтворення сторінок спільної українсько-польської культурної спадщини». Партнери – Волинський обласний благодійний фонд «Полісся», Волинський краєзнавчий музей, Ківерцівська міська рада та Музей Крашевського в Романуві (Люблінське воєводство Республіки Польща).
- «Готський шлях: спільна історична реконструкція та віртуальна подорож в минуле». Партнери – виконавчий комітет Володимирської міської ради та гміна Грубешів Люблінського воєводства Республіки Польща.
- «Опалин: Малі поселення – велика історія». Партнери – громадська організація «Центр регіональних ініціатив Волині», Рівненська сільська рада Ковельського району Волинської області та гміна Руда-Гута Люблінського воєводства Республіки Польща.
- «Таємниці двох веж: просування середньовічних укріплень Луцька та Любліна за допомогою інноваційних технологій». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської ради та Адміністрація міста Люблін Люблінського воєводства Республіки Польща.
- «4 пори року – транскордонні туристичні маршрути». Партнери – Волинський обласний фонд підтримки підприємництва та гміна Цешанув Підкарпатського воєводства Республіки Польща.
- «Промоція та захист природної спадщини міських річок та прибережних територій Жешува та Луцька». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської ради та Адміністрація міста Жешув Підкарпатського воєводства Республіки Польща.
Тематична ціль «Безпека»
1.У грудні 2022 року успішно завершилося впровадження великого інфраструктурного проєкту «Покращення екологічної ситуації у Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь». Партнери – Ковельська районна державна адміністрація та гміна Влодава Люблінського воєводства Республіки Польща.
- «Ефективна координація рятувальних заходів в Остроленцько-Сєдлєцькому субрегіоні та Волинській області». Партнери – Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області, Міська адміністрація Седльце(Республіка Польща), гміна Корчев (Республіка Польща) та Міська комендатура Державної пожежної охорони в Седльце (Республіка Польща).
- «Зміцнення потенціалу добровільних пожежно-рятувальних підрозділів в порятунку постраждалих від нещасних випадків на дорогах Люблінського воєводства та Волинської області». Партнери – Комунальна установа «Агенція розвитку Єврорегіону «Буг», Благодійний фонд Ігоря Палиці «Тільки Разом» та Асоціація органів самоврядування Єврорегіону «Буг» (Республіка Польща).
Тематична ціль «Доступність»
- «Покращення доступності прикордонного регіону шляхом модернізації регіональної дороги № 698, включаючи ремонт мосту на річці Точна в Лосіце» (2018-2021). Партнер – Мазовецьке воєводство (Мазовецьке управління воєводських автодоріг у Варшаві). У рамках проєкту модернізовано регіональну дорогу № 698, включаючи ремонт мосту на річці Точна в Лосіце, а також забезпечено поглиблення кооперації між Волинською областю та Мазовецьким воєводством через обмін досвідом та знаннями у сфері управління мережами доріг, ремонту доріг та їх розбудови.
- «Розширення провінційної дороги № 812 на ділянці Королувка-Влодава» (2018-2020). Партнер – Люблінське воєводство. У рамках проєкту реалізовано заходи з розширення провінційної дороги № 812 на ділянці Королувка-Влодава у Республіці Польща та здійснено обмін досвідом щодо будівництва доріг з представниками від Волинської області.
- «Покращення безпеки прикордонної дорожньої інфраструктури Хелма та Луцька». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської радита Муніципалітет м. Хелм (Люблінське воєводство Республіки Польща).
- «Дороги, що з'єднують польські та українські кордони». Партнери – Маневицька районна державна адміністрація та гміна Біляни Мазовецького воєводства Республіки Польща.
- «Підвищення якості транспортної інфраструктури на прикордонній території Польщі, Білорусі та України». Партнери – Забродівськасільська рада Ковельського району Волинської області та гміна Яблонь Люблінського воєводства Республіки Польща.
Тематична ціль «Кордони»
- Проєкт «Співпраця університетів для підтримки розвитку безпеки і кризового управління Люблінського і Луцького транскордонних регіонів». Партнери – Луцький національний технічний університет та Люблінський католицький університет Яна Павла ІІ.
Слід зазначити, що європейське співробітництво на цьому не завершується, а навпаки посилюється. У рамках Програми Interreg NEXT «Польща – Україна 2021-2027» Волинська область отримає фінансування для 14 проєктів від Європейського Союзу за темами «Здоров’я» та «Довкілля» на загальну суму понад 13 мільйонів євро.