20240509163358.jpg, фото
09 травня 2024, 16:22

В області підсумували реалізацію програми транскордонного співробітництва

Сьогодні, 9 травня 2024 року, у Луцькому НТУ стартувала міжнародна конференція. На порядку денному – підведення підсумків реалізації на Волині Програми транскордонного співробітництва «Польща-(Білорусь)-Україна 2014-2020», що фінансувалася ЄС. Захід триватиме три дні за участю науковців та представників втілених проєктів з польського й українського боку.

До конференції також долучився перший заступник голови ОДА Сергій Мовенко.

«Щиро вітаємо на Волині команду Програми транскордонного співробітництва. У нашій області успішно реалізовано 25 проектів. Хочу подякувати кожному, хто долучився до їх виконання. Також дякую нашим польським партнерам за підтримку, яку ви надаєте Україні з початку повномасштабної війни у всіх галузях, – сказав Сергій Мовенко. – Сьогодні ми аналізуємо те, що вже зроблено, але вже бачимо перспективу у реалізації нових проектів».

Водночас начальниця відділу міжнародної технічної допомоги управління зовнішніх зносин та міжнародної технічної допомоги департаменту економічного розвитку зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів ОДА Олена Бегаль додала, що загалом вартість проєктів Програми склала 34 млн євро, і з них понад 12 млн євро були використані для реалізації ініціатив у Волинській області.  

«Говорити про результати приємно, адже їх чимало. І Волинь, так як й інші учасники Програми, пишаються ними, – зазначила посадовиця. – Наші проєкти присвячені збереженню та промоції культурній спадщині, покращенню дорожньої інфраструктури, покращенню спроможності пунктів пропуску на кордоні, а також безпеці».

Перелік реалізованих проєктів:

Тематична ціль «Спадщина»

  1. «Нове життя старого міста: ревіталізація пам'яток історичної та культурної спадщини Луцька та Любліна». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської ради та Адміністрація міста Люблін Люблінського воєводства Республіки Польща.
  2. «Транскордонні центри для діалогу Польсько-Білорусько-Українських культур». Партнери – виконавчий комітет Ковельської міської ради та муніципалітет Щучина Підляськоговоєводства Республіки Польща.
  3. «Українсько-польське поозер’я – край легенд: відкрий та насолоджуйся незвіданим». Партнери – Волинська обласна рада та гміна ВлодаваЛюблінського воєводства Республіки Польща.
  4. «Спільна культурна спадщина: відродження фольклору українсько-польського прикордоння». Партнери – департамент культури Луцької міської ради, Луцька музична школа №1 імені ФридерикаШопена та Школа у Волі Ухруській (Люблінське воєводство Республіки Польща).
  5. «Віртуальна подорож шляхами князівського роду Сангушків – відкриваємо нові сторінки спільної української та польської історії». Партнери – громадська організація «Центр регіональних ініціатив Волині» та Асоціація органів місцевого самоврядування Єврорегіону Буг (Республіка Польща).
  6. «Польсько-українське співробітництво з питань розвитку туризму та збереження культурної спадщини у сфері, що охоплюється брендом Мальовничий Схід». Партнери – Рівненська сільська рада Ковельського району Волинської області та Асоціація місцевої групи дій Землі Хелмські Люблінського воєводства Республіки Польща.
  7. «Розвиток польсько-українського співробітництва на основі культурної спадщини». Партнери – комунальний заклад «Палац культури міста Луцька» та Регіональний Центр КурпійовськоїКультури ім. Фр. Владислава Скєрковського в м. Мишинець (Мазовецьке воєводство Республіки Польща).
  8. «Гра Полісся». Партнери – Устилузькаміська рада та Муніципалітет Людвін Люблінського воєводства Республіки Польща.
  9. «Музеї прикордоння – простір для інтеркультурного діалогу». Партнери – Волинська обласна рада,  громадська організація «Центр регіональних ініціатив Волині» та Регіональний музей у Стальовій Волі (Підкарпатське воєводство Республіки Польща).
  10. «Колорит прикордонного Полісся у житті та творчості Й. І. Крашевського – відтворення сторінок спільної українсько-польської культурної спадщини». Партнери – Волинський обласний благодійний фонд «Полісся», Волинський краєзнавчий музей, Ківерцівська міська рада та Музей Крашевського в Романуві (Люблінське воєводство Республіки Польща).
  11. «Готський шлях: спільна історична реконструкція та віртуальна подорож в минуле». Партнери – виконавчий комітет Володимирської міської ради та гміна Грубешів Люблінського воєводства Республіки Польща.
  12. «Опалин: Малі поселення – велика історія». Партнери – громадська організація «Центр регіональних ініціатив Волині», Рівненська сільська рада Ковельського району Волинської області та гміна Руда-Гута Люблінського воєводства Республіки Польща.
  13. «Таємниці двох веж: просування середньовічних укріплень Луцька та Любліна за допомогою інноваційних технологій». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської ради та Адміністрація міста Люблін Люблінського воєводства Республіки Польща.
  14. «4 пори року – транскордонні туристичні маршрути». Партнери – Волинський обласний фонд підтримки підприємництва та гміна Цешанув Підкарпатського воєводства Республіки Польща.
  15. «Промоція та захист природної спадщини міських річок та прибережних територій Жешува та Луцька». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської ради та Адміністрація міста Жешув Підкарпатського воєводства Республіки Польща.

Тематична ціль «Безпека»

1.У грудні 2022 року успішно завершилося впровадження великого інфраструктурного проєкту «Покращення екологічної ситуації у Шацькому національному природному парку шляхом каналізування населених пунктів навколо озера Світязь». Партнери – Ковельська районна державна адміністрація та гміна Влодава Люблінського воєводства Республіки Польща.

  1. «Ефективна координація рятувальних заходів в Остроленцько-Сєдлєцькому субрегіоні та Волинській області». Партнери – Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області, Міська адміністрація Седльце(Республіка Польща),  гміна Корчев (Республіка Польща) та Міська комендатура Державної пожежної охорони в Седльце (Республіка Польща).
  2. «Зміцнення потенціалу добровільних пожежно-рятувальних підрозділів в порятунку постраждалих від нещасних випадків на дорогах Люблінського воєводства та Волинської області». Партнери – Комунальна установа «Агенція розвитку Єврорегіону «Буг», Благодійний фонд Ігоря Палиці «Тільки Разом» та Асоціація органів самоврядування Єврорегіону «Буг» (Республіка Польща).

Тематична ціль «Доступність»

  1. «Покращення доступності прикордонного регіону шляхом модернізації регіональної дороги № 698, включаючи ремонт мосту на річці Точна в Лосіце» (2018-2021). Партнер – Мазовецьке воєводство (Мазовецьке управління воєводських автодоріг у Варшаві). У рамках проєкту модернізовано регіональну дорогу № 698, включаючи ремонт мосту на річці Точна в Лосіце, а також забезпечено поглиблення кооперації між Волинською областю та Мазовецьким воєводством через обмін досвідом та знаннями у сфері управління мережами доріг, ремонту доріг та їх розбудови.
  2. «Розширення провінційної дороги № 812 на ділянці Королувка-Влодава» (2018-2020). Партнер – Люблінське воєводство. У рамках проєкту реалізовано заходи з розширення провінційної дороги № 812 на ділянці Королувка-Влодава у Республіці Польща та здійснено обмін досвідом щодо будівництва доріг з представниками від Волинської області.
  3. «Покращення безпеки прикордонної дорожньої інфраструктури Хелма та Луцька». Партнери – виконавчий комітет Луцької міської радита Муніципалітет м. Хелм (Люблінське воєводство Республіки Польща).
  4. «Дороги, що з'єднують польські та українські кордони». Партнери – Маневицька районна державна адміністрація та гміна Біляни Мазовецького воєводства Республіки Польща.
  5. «Підвищення якості транспортної інфраструктури на прикордонній території Польщі, Білорусі та України». Партнери – Забродівськасільська рада Ковельського району Волинської області та гміна Яблонь Люблінського воєводства Республіки Польща.

Тематична ціль «Кордони»

  1. Проєкт «Співпраця університетів для підтримки розвитку безпеки і кризового управління Люблінського і Луцького транскордонних регіонів». Партнери – Луцький національний технічний університет та Люблінський католицький університет Яна Павла ІІ.

Слід зазначити, що європейське співробітництво на цьому не завершується, а навпаки посилюється. У рамках Програми Interreg NEXT «Польща – Україна 2021-2027» Волинська область отримає фінансування для 14 проєктів від Європейського Союзу за темами «Здоров’я» та «Довкілля» на загальну суму понад 13 мільйонів євро.