
Верховна Рада дозволила трансплантацію органів після смерті з дозволу донора
За відповідний проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров’я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людини (№2386а-1) у четвер, 17 травня 2018 року, проголосували 255 народних депутатів.
Відповідно до законопроекту, пропонується встановити, що після надання письмової згоди особі надається карта потенційного донора та інформація про нього вноситься в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Інформація буде конфіденційною.
Інформаційна система складатиметься з кількох реєстрів:
- волевиявлення щодо посмертного донорства;
- "довірених" осіб, які згодні на посмертне донорство тих, кого вони представляють;
- анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів;
- живих донорів;
- живих донорів гемопоетичних стовбурових клітин;
- реципієнтів;
- людей з трансплантованим анатомічним матеріалом;
- медустанов, уповноважених на трансплантування;
- транспланто-координаторів.
Також пропонується передбачити, що заява про надання дозволу на трансплантацію може бути відкликано заявником.
Законопроект передбачає «презумпцію незгоди» і визначає ряд категорій населення, у яких не можна вилучати органи ні за яких обставин – це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи, які загинули під час бойових дій або від насильницької смерті.
Трансплантація органів в Україні: в новому законі знайшли релігійний недолік
Окрім того, при кожному акредитованому закладі охорони здоров’я, будуть створені спеціалізовані об'єднання трансплантології, а також буде введено обов'язкове функціонування в цих закладах етичних комітетів.
Дані комітети будуть перевіряти волевиявлення реципієнтів, контролювати діяльність установ охорони здоров'я щодо недопущення порушення принципів добровільності і безкорисливості при здійсненні трансплантації.
Люди, які за життя надали свої анатомічні матеріали одному з родичів, мають право на підтримку держави: безкоштовне медобстеження, медичну допомогу в разі хвороб або погіршення здоров'я (якщо це пов'язано з донорством).
Донору після операції по вилученню органу надаються 3 дні оплачуваної відпустки (їх можна об'єднати з плановим відпусткою), а також відшкодовуються збитки з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування тощо.
За вилучення у людини шляхом примушування або обману органів з метою трансплантації каратимуть позбавленням волі до 5 років.
За ті самі дії, вчинені щодо особи в безпорадному стані або яка перебуває в матеріальній або іншій залежності, будуть карати позбавленням волі на термін від 5 до 7 років.
Поруч із тим, за незаконну торгівлю органами та іншими анатомічними матеріалами каратимуть позбавленням волі на строк від 7 до 10 років. Закон вступає в силу з 1 січня 2019 року, за винятком четвертого пункту розділу сьомого, в якому прописані заходи, які повинен здійснити Кабінет міністрів до набрання законом чинності.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.