20231108131716.jpg, фото
08 листопада 2023, 13:06

Ветеранська політика – це не тільки про соціальний захист і охорону здоров’я

«Виникає безліч питань, на які ніхто не може дати відповіді. Слава Богу він живий, всі щасливі, що повернувся з фронту. Але дедалі частіше помічаємо, що це дещо інша людина, яка потребує інших підходів. І виникає жахлива ситуація: всі щиро йому радіють, але багато хто уникає елементарного спілкування, бо не знають, як це робити. А для самого ветерана майбутнє – то суцільна невідомість: чи візьмуть на стару роботу? А що можна розповідати дітям? Як оформити пільги? Куди себе діти?»

Таким досвідом повернення до цивільного життя наших захисників ділиться Вікторія Шепіль, одна із регіональних координаторок Всеукраїнської програми ментального здоров’я. За її словами, потреба у визначенні правил комунікацій на всіх етапах з учасниками бойових дій надзвичайна висока.

Саме тому Координаційний центр КМУ / Mental Health UA та ГО Безбар'єрність за підтримки учасника спільноти «Бізнес без бар'єрів» - компанії Visa було організовано дводенний тренінг «Ветерани та ветеранки: взаємодія та підтримка у громадах». Захід відбувається у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як?, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олена Зеленська.

Головні учасники заходу – регіональні координатори Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Серед них і Наталія Коструба, радниця голови облдержадміністрації з питань ментального здоров’я, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

«Попереду на нас чекає важке випробування. Наша гідність буде перевірятися в тому, як ми будемо переживати перемогу. Як ми будемо приймати всіх людей навколо себе, зокрема, ветеранів та ветеранок. Ми всі маємо через це пройти, але наразі не має єдиного рецепта, як саме. На цьому шляху всі разом будемо вчитися винаходити себе інших, – наголосила під час тренінгу керівниця Координаційного центру, голова ГО Безбар'єрність Оксана Збітнєва. – Цей тренінг є особливим, він не тільки про навчитися, а ще й про вміння навчати інших. Учасники отримають базу знань, яку потім мають поширювати у себе в громадах. Це нова та важлива роль регіональних координаторів Всеукраїнської програми ментального здоров’я – бути не тільки носіями інформації, а і її провідниками».

Загалом тренінгові заняття передбачали обговорення питань реінтеграції ветеранів та формування ветеранської політики. Під час стратегічної гри учасники визначали портрет ветерана або ветеранки, сформулювали їх потреби, інструменти реалізацій, особливості взаємодії зі стейкхолдерами. Окрема сесія була присвячена комунікаціям з носіями бойової травми.

Тож учасники навчання вже готують плани масштабування інформації на місцях. Кажуть, головне, що українці хочуть вчитися та чекають на дієві інструкції.