20231204115306.png, фото
04 грудня 2023, 11:51

Відтепер смаколики під подушкою з’являтимуться вчасно: 6 грудня святкуємо День Святого Миколая

1 вересня 2023 року Православна церква України та Українська греко-католицька церква перейшли на новоюліанський календар. Це означає, що більшість церковних свят відзначатимуть на 13 днів раніше. Тобто День Святого Миколая ми святкуємо разом з усім цивілізованим світом – 6 грудня.

Нагадаємо, юліанський календар, за яким День Святого Миколая припадав на 19 грудня, створили в Римській імперії у часи Юлія Цезаря – до прийняття християнства. З часом помітили, що він відставав від астрономічного дня сонцестояння, яке брали за точку відліку, на 8 -10, а з роками на 13 днів.

У XVI столітті Папа Римський Григорій XIII запропонував створити новий календар, щоб надолужити це відставання. На новий, григоріанський календар, перейшли католицькі та протестантські країни – крім православних. Українські землі теж і далі жили за юліанським.

Так тривало до початку XX століття. У 1918 році Українська Народна Республіка перейшла на григоріанський календар. Згодом на нього перейшов радянський союз. Але церква й далі користувалася юліанським, у той час, як держава – уже григоріанським. Розбіжність у датах, нагадаємо, становила 13 днів.

1 вересня поточного року українські церкви виправили неточності між світським і церковним календарем, тому майже усі свята відзначатимуть одночасно з католиками.

До слова, більшість країн живуть за григоріанським календарем, а православні церкви здебільшого дотримуються новоюліанського, де дати відповідають григоріанському. Тож за обома цими календарями Миколай приходить до дітей 6 грудня.

Довідково: нині новоюліанський календар використовують 10 з 15 Православних Церков світу (Вселенський Патріархат, Олександрійський Патріархат, Антиохійський Патріархат, Румунський Патріархат, Болгарський Патріархат, Церква Кіпру, Церква Греції, Церква Албанії, Церква Чеських земель і Словаччини, Православна Церква України).

Католики, англікани, протестанти – послуговуються григоріанським календарем.

За способом обчислення дат новоюліанський та григоріанський календарі збігаються (розбіжність в один день виникне у далекому майбутньому).