Влада працює над створенням єдиної платіжки за спожитий природний газ
Як відомо, 24 грудня 2019 року Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг встановила нові тарифи на доставку газу та змінила порядок оплати послуг з доставки газу. Раніше послуги доставки були включені в загальну платіжку за газ. Із січня 2020 року згідно з законодавством за послуги доставки треба платити окремо від плати за спожитий газ, а не разом, як було раніше. Відтак, всі споживачі отримують окремі рахунки: один за газ, другий – за його доставку. Розділення платіжки на дві – це вимога Євросоюзу в рамках Третього енергетичного пакету. Газ видобувають одні, транспортують його інші.
Як зазначає «Волиньгаз збут», плата за послуги розподілу природного газу не є новим чи додатковим платежем. Послуги розподілу природного газу завжди сплачувались побутовими споживачами у складі кінцевого платежу за природний газ. За рахунок цих коштів забезпечується робота газових мереж, експлуатація газового обладнання, підтримується цілодобова робота аварійних служб. У 2020 році споживачі сплачують виключно за послуги, які отримають у поточному році. Оплата здійснюється рівними частинами кожного місяця та дозволяє суттєво зменшити платіж в опалювальний період.
Вартість доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить від обсягу споживання конкретного клієнта та тарифу на доставку (розподіл), який встановив НКРЕКП.
Наразі Кабінет Міністрів України і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, працюють над створенням єдиної платіжки за спожитий природний газ, аби не було окремих платіжок за транспортування і споживання газу. Однак, до прийняття відповідного нормативно-правового акту громадяни зобов’язані сплачувати окремо як за спожитий природний газ, так і за його доставку.
За інформацією «Волиньгаз збуту», близько 60 тис волинян, тобто кожен четвертий клієнт компанії, користується Особистим кабінетом 104.ua, де можна не лише оплатити за послуги з газопостачання, але й отримати всю необхідну інформацію про кількість спожитого природного газу та вартість його доставки. Окрім того, в режимі онлайн можна надіслати запитання, залишити відгук чи записатися на прийом до керівників газового господарства.
Інші громадяни, які не зареєстровані в особистому кабінеті 104.ua, можуть оплатити послуги з газопостачання відповідно до отриманих платіжок.
Слід зазначити, що протягом останніх двох місяців ціна на газ знизилася. Оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів у березні 2020 року становить 3,40 грн за кубометр, що на 14% менше, ніж у лютому 2020 року.
«В умовах карантину і розгортання економічної кризи, Уряд прагне мінімізувати витрати людей на комунальні послуги, які зростуть у зв’язку із збільшенням часу їх перебування вдома. Один з шляхів мінімізації - здешевлення газу для українців. Оптова ціна на природній газ, яку Уряд і Нафтогаз забезпечили для потреб населення та виробників тепла у березні 2020 року, на 14% менше, ніж минулого місяця. Це дозволяє регіональним збутовим компаніям забезпечити зниження тарифу на 9-13% у порівнянні з лютим», - заявив Прем’єр міністр Денис Шмигаль.
Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації