Волинська економічна ліга: європейський підхід до місцевого розвитку
Без сумніву, реформа децентралізації дала величезний поштовх для розвитку місцевих громад Волині. Адже в рамках реформи об’єднані територіальні громади отримали нові можливості, зокрема: збільшили бюджети, покращили інфраструктуру соціально важливих об’єктів, сформували ефективну структуру управління, отримали значні земельні ресурси. Зрештою, тепер мають можливість стратегічно планувати розвиток своїх громад.
Так, стратегію місцевого розвитку під час Ради регіонального розвитку Волинської області, що відбулась 14 березня 2019 року в місті Ковель, поділився голова Любешівської ОТГ Олег Кух, який водночас є головою Асоціації органів місцевого самоврядування Волинської області «Волинська економічна ліга». Участь у заході взяли керівництво міст і районів, депутати сільських та селищних рад, представники бізнесу та духовенства.
- Ще декілька років тому ми, місцеві громади, виживали і навіть думати не могли про подальший розвиток. Наших обмежених можливостей вистачало тільки на те, щоб «поїхати в район, або в область та вибити кошти» на реально критичні об’єкти. Все змінилося у 2015 році – саме тоді завдяки політичній волі Президента та Уряду об’єднані територіальні громади на Волині стали вагомою силою, з якою рахуються, - зауважив Олег Кух.
ОТГ Волині за підтримки державних механізмів, а це: інфраструктурна субвенція, кошти фонду регіонального розвитку, екологічного фонду, дорожнього фонду, а також міжнародних програм розвитку, таких як НЕФКО, ЄБРР та ін., отримали можливості вкладати кошти у довгострокові капітальні об’єкти. Тільки за кошти інфраструктурної субвенції в області реалізували 357 проектів, в тому числі в 59-ти школах, 20-ти дитсадках, 22-х закладах культури, покращили стан 68 доріг та вулиць, 75 мереж освітлення.
Сьогодні в рамках субвенції на розвиток сільської медицини триває будівництво 16-ти нових амбулаторій, а за кошти Світового банку, при підтримці Волинської ОДА, в рамках проекту Світового банку «Поліпшення охорони здоров'я на службі у людей», відбувається реконструкція 34 ФАПів в нові сучасні амбулаторії.
Вагомим додатковим ресурсом для розвитку території є передача у комунальну власність 32 ОТГ 4134 земельних ділянок сільськогосподарського призначення, загальна площа яких майже 51 тис га. Ще близько 8 тис. га знаходяться в процесі передачі.
Тож, за словами голови Асоціації органів місцевого самоврядування Волинської області «Волинська економічна ліга», керівники громад зрозуміли, що для ефективнішої реалізації масштабних інвестиційних та інфраструктурних проектів вони повинні виходити за рамки однієї громади. Необхідно бачити розвиток не лише окремо взятої ОТГ, а планувати і діяти більш стратегічно, для розвитку всіх територій чи регіону.
Так, після ґрунтовних консультацій 1 лютого 2019 року в стінах Луцького замку 12 громад області ініціювали створення Асоціації органів місцевого самоврядування Волинської області «Волинська економічна ліга». Ще 4 громади прийняли рішення протягом останніх тижнів доєднатися до ВЕЛ.
- Для себе ми визначили, що Волинська економічна ліга – це структура, створена на основі аполітичного партнерства між об’єднаними територіальними громадами Волинської області з метою комплексного економічного розвитку. Тож, за допомогою експертної групи, що складається з голів ОТГ, незалежних проектних менеджерів та громадських діячів, ми сформували портфоліо пріоритетних регіональних ВЕЛ-проектів за наступними блоками: інфраструктура, промисловість, агропотенціал, туризм, спорт, промоція та спроможність. І в результаті – виділили 7 ВЕЛ-проектів, реалізацію яких плануємо розпочати у цьому році, - повідомив Олег Іванович.
Перший - «Створення системи комунальних автотранспортних пасажирських перевезень, який передбачає будівництво нового автовокзалу у Підгайцівській ОТГ та створення спільного комунального підприємства з організації міжміських та міжнародних пасажирських перевезень. Орієнтовний розмір інвестицій: 200 млн грн.
Другий – «Спортивна інфраструктура європейського рівня». У планах – будівництво нового спортивного об’єкту – палацу спорту «Боратин-Арена». Орієнтовний розмір інвестицій: 450 млн грн.
Третій – проект «Будівництво Палацу водних видів спорту «Липини» у Липинській громаді. Орієнтовний розмір інвестицій: 400 млн грн.
Четвертий – проект «Будівництво комплексу сміттєсортувальних станцій та логістика ТПВ». Мова про встановлення комплексу установок сортування сміття в 10 громадах Волині, а також розрахунок оптимальної логістики ТПВ. Орієнтовний розмір інвестицій: 50 млн грн.
П’ятий проект – «Кластер енергетики з біомаси», у якому передбачається створення державно-приватних партнерств з організації вирощування енергорослин на непридатних землях та виробництва паливних пелет. Орієнтовний розмір власних інвестицій: 30 млн грн.
Шостий – проект «Створення туристичної індустрії навколо видатних людей Волині». Реалізація проекту передбачає відновлення, реконструкцію та промоцію громад, пов’язаних з історичними особистостями: Колодяжне – Леся Українка, Устилуг – Ігор Стравінський, Олика – родина Радзивілів. Орієнтовний розмір власних інвестицій: 100 млн грн.
Сьомий – створення найпотужнішого в Західній Україні промислового майданчика з використанням переваг логістичного потенціалу Волині. «Індустріальний парк «Ковель». Орієнтовний розмір власних інвестицій: 114,5 млн грн. Очікуваний розмір залучених інвестицій: 600 млн дол. США.
- На завершення хочу згадати вислів нашого земляка родом із Затурцівської громади, видатного ідеолога української державності В’ячеслава Липинського: «Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо», - сказав, завершивши презентацію Олег Кух.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.