20200304160316.JPG, фото
04 березня 2020, 15:53

Волиняни взяли участь у громадських обговореннях змін до Конституції України щодо децентралізації

3 березня 2020-го року у Львові в конгрес-центрі Львівського коледжу готельного-туристичного та ресторанного бізнесу відбулися публічні відкриті консультації з обговорення змін до Конституції України в частині децентралізації.

Пропозиції від Волинської області на обговореннях озвучували представники органів місцевого самоврядування, регіонального відділення асоціацій ОМС, обласних та районних рад, експерти та науковці, представники інститутів громадянського суспільства, регіонального представництва програм і проектів МТД та голови об’єднаних територіальних громад області. Очолювала делегацію Волині голова обласної ради Ірина Вахович.

Нагадаємо, питання змін до Конституції – не нове. Зокрема, були напрацьовані 2 законопроєкти, які народні обранці відхили. Тож нині Президентом України Володимиром Зеленським за зверненням Асоціацій місцевого самоврядування та експертів було ініційовано проведення циклу інклюзивних публічних обговорень щодо змін в Конституції України в частині децентралізації.

У Львові над пропозиціями, окрім Волинської, також працювали Львівська та Закарпатська області. Подібні обговорення для кожного регіону також відбудуться у Києві, Дніпрі, Чернівцях та Краматорську.

Як відзначив у вітальному слові заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода, провести публічні обговорення вирішили, аби усі зацікавлені сторони могли обговорити проблемні питання, які їх турбують у контексті прийняття змін до Конституції в частині децентралізації.

«Хочемо разом із вами знайти відповіді на усі проблемні питання. А також почути ваші пропозиції. Адже це стосується і місцевого самоврядування, і місцевих державних адміністрацій, тобто системи виконавчої влади, адже не можна говорити лише про розбудову місцевого самоврядування, не дбаючи про систему виконавчої гілки влади, яка повинна стати ще більш ефективною. Це повинна бути гілка, яка допомагає та сприяє розвитку, та яка, зрештою, є партнером у спільній справі. Тож пропоную побудувати нашу розмову сьогодні у такому дусі. Цей рік є важливим, адже, відповідно до чинної Конституції, у нас чергові місцеві вибори, і далі ще на 5 років консервувати цю систему - недопустимо. Нам необхідні зміни до Конституції, адже реформа децентралізації не буде повноцінною. Також це необхідно, аби забезпечити незворотність реформи та закріпити її результати», - сказав В’ячеслав Негода.

Серед основних проблем, над якими необхідно попрацювати, на думу заступника Міністра розвитку громад та територій України, – адміністративно-територіальний устрій, порядок формування системи органів місцевого самоврядування та питання повноважень, які необхідно закріпити у Конституції.

Тож опісля пропозиції кожної з областей обговорювалися окремо у форматі Світового кафе, аби почути думку кожного, враховуючи специфіку регіону. Окрім цього, представники області обрали 6 делегатів від Волині, які з напрацьованими пропозиціями поїдуть 10 березня 2020-го року в Київ, де кожна область висловить своє бачення у цих важливих питаннях. Далі вже відбуватиметься напрацювання тексту змін для законопроєкту.

Захід організовано за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України за підтримки Львівської ОДА в рамках циклу публічних консультацій у всіх регіонах України.

Довідково: 25 лютого 2020 року в Києві відбувся спільний установчий захід за участі представників Верховної Ради України, Уряду, Офісу Президента України, асоціацій місцевого самоврядування, міжнародних організації та установ, експертної спільноти, де учасники у форматі спільного структурованого обговорення визначилися з питаннями форми, тематики, очікуваних результатів, прозорості майбутніх обговорень в регіонах.

Так, наступним кроком стали обговорення, які тривають цими днями в різних регіонах України за участі представників всіх областей.

Протягом найближчого тижня подібні обговорення також відбудуться у Києві, Дніпрі, Чернівцях та Краматорську. В них візьмуть участь представники зацікавлених сторін та медіа з усіх областей України. Раніше подібні обговорення пройшли в Херсоні, Харкові та Вінниці. В них взяли участь представники Херсонської, Одеської, Миколаївської, Харківської, Полтавської, Сумської, Вінницької, Хмельницької, Тернопільської областей.

Зустрічі в рамках циклу інклюзивних публічних консультацій стають незаангажованими майданчиками для обговорення найважливіших питань повноважень та захисту прав місцевого самоврядування, формату партнерства між місцевим самоврядуванням та державною владою. Організатори публічних консультацій вважають вміння і спроможність українців досягати консенсусу в діалозі надзвичайною цінністю і головною передумовою сталості процесів європейської інтеграції та розвитку України.

Результатом обговорень в регіонах має стати детальна оцінка ризиків та можливостей, які можуть принести зміни до Конституції в частині децентралізації. За результатами всього циклу обговорень мають бути сформовані консенсусні положення Конституції України та законів, що дозволять успішно продовжити та завершити реформу децентралізації, яка на даний момент має найвищу підтримку серед реформ в українців.

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.